Wpis z mikrobloga

Białko w diecie wegańskiej. Jak robię ciecierzycę, tofu i soczewicę, żeby smakowały dobrze.

Ciecierzyca- może być z torebki (gotowana) lub z puszki. Na poczatku odlewam wodę, by była sucha. Dodaje sosu sojowego, przypraw: papryki wędzonej, czosnku granulowanego, kminu i soli. Mieszam dokładnie. Następnie podsmażam na patelni ok. 10-15 minut, żeby kulki zrobiły się chrupkie, mieszając co jakiś czas, żeby się nie przypalały.

Tofu- w kawałkach robię zazwyczaj w marynacie pomidorowej z tego przepisu: https://ervegan.com/2018/07/stek-burgery-z-tofu/
Samą marynatę wykorzystuję potem jako sos do ryżu/makaronu.
Natomiast jako zamiennik mięsa mielonego stosuję ten przepis:
https://ervegan.com/2015/09/zamiast-miesa-mielone-tofu/

Soczewica- po ugotowaniu odlewam wodę. Kroję 1 cebulę na drobną kostkę, podsmażam ją na oleju, dodaję ugotowaną soczewicę i przyprawiam papryką wędzoną, czosnkiem granulowanym, pieprzem, sosem sojowym, kminem, majerankiem i dodaję przyprawy do kebaba lub jakąś inną do mięsa, jeśli akurat mam. O ile mam, dodaje też płatki drożdżowe.
Mieszam wszystko i smażę ok. 5 minut. Tak zrobiona soczewicę stosuję jako zamiennik mięsa mielonego np. do spaghetti z sosem bolońskim, lasagne, pierogów itp.

Fasola najlepsza jest, moim zdaniem, z tego przepisu:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/fasolka-po-meksykansku/

#roslinnyjadlospis #weganizm #wegetarianizm #dieta
Catit - Białko w diecie wegańskiej. Jak robię ciecierzycę, tofu i soczewicę, żeby sma...

źródło: comment_1585974633gzOiXjGRfslwdrlX3LeOgO.jpg

Pobierz
  • 253
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@WykresFunkcji:

Wege to takie hipsterstwo. Jak ktoś kocha zwierzęta to może po prostu być wegetarianinem i jeść sobie większość rzeczy normalnie (+ jeść ryby, bo ryby to nie mięso). Ale nie, trzeba przy każdej okazji pokazać jaki się jest wyjątkowy: nie nie, ja nie zjem normalnego jedzenia, tylko soja i ciecierzyca


Jak już ktoś wyżej zauważył - produkty odzwierzęce to również wielkie obciążenie dla środowiska. No i ryby to nie mięso to pojechałeś xD To co - warzywo? I nie chcę Cię martwić, ale oceany też już mają niedobory ryb z powodu zbyt dużych połowów. Do tego zapewniam cię, że naprawdę wiele fajnych rzeczy można zjeść bez mięsa. Soja i ciecierzyca są dobre dla białka, ale te mogą dostarczyć też orzechy, groch, bób, makaron, dynia, sezam i wiele innych
  • Odpowiedz
@scriptkitty: Kolega który napisał post to raczej nowicjusz kuchni wegańskiej :) Pierwsze co mi w google wyskoczyło i chyba wygląda też smacznie.

Swoją drogą polecam spróbować miejscówek z burgerami z "mięsem" firmy beyond meat (lub pojawiające się czasem jako Linda McCartney). Potrafi fajnie odwzorwać smak wołowiny. W Łodzi maja je np. Krowarzywa i Papuvege
Rizin - @scriptkitty: Kolega który napisał post to raczej nowicjusz kuchni wegańskiej...

źródło: comment_1586007349JbLyhn6KHSUmfSQta3vhq5.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Rizin Nie zamierzam hejtować weganizmu. Doceniam nawet z powodów ideologicznych. I nawet jadałem pyszne wegańskie dania. Ale lubię na tyle mięso że ciężko by mi było zrezygnować.
  • Odpowiedz
@scriptkitty: Ja ostatnio miałem mindfuck. W czwartek współokator pojechał do rodziców, a miał wykupioną dietę na dowóz. No to ostatni dzień przejąłem - dorszyk na obiad i makaron z pulpecikami jako któreś z dań (o ile zrezygnowałem z mięsa, to na pewno nie toleruję wyrzucania żywności). Po pół roku bez mięsa szczerze nie smakowało mi to już za bardzo - kubki smakowe się trochę poprzestawiały.

Mały background: Kiedyś ulubione danie
  • Odpowiedz
Poruszanie takich tematów na wykopie nawet nie ma sensu, śmieją się z wąsatych Januszy, a siedzą największe nosacze to właśnie oni. Chrruum kwwiii tylko mienzgo, kiebaska pyszna tłuszczyk po brodzie leci, TO FUUUU czaicie że niedobre haha. Co za element ()
  • Odpowiedz
@Rizin Prawda jest taka, że mięso samo w sobie nie jest pyszne, wymaga przypraw, marynowania, innego jedzenia do dopełnienia. Ale tak samo jest np. z tofu. Więc może po prostu twoja ryba nie była dobrze przygotowana.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Catit: z całym szacunkiem ale jak mówisz że nie musi być to po prostu #!$%@?. Nawet nie chodzi o komplet składników odżywczych, a o to że strączkowe są nie dla każdego. Ja jak biedowalem to jadłem sporo dań z soczewicą bo właśnie jako źródło białka które było tanie i prawie pełnowartościowe. Za bardzo wzdymalo i pomysły na to z internetu, kminki nie kmninki znacząco nie pomagały.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Rizin:
Zajebiście. Ja też oddaję krew....i #!$%@? z tego, że ci zbadają hemoglobinę i ciśnienie. Krew na poczekaniu nie powie Ci, że wątroba i trzustka wysiadają. Że jelito ma dość.

Człowiek to nie krowa, że ma cztery żołądki do przeżuwania trawy.
  • Odpowiedz
@Catit:
Moim zdaniem białko ze strączkowych ma ten problem, że jest razem z bardzo kalorycznymi węglowodanami, np. fasola to na 100 gramów suchej masy ok 21 g białka i ok 60 g WW=ok 25 g tłuszczu licząc w kcal, jest to odpowiednik tłustej wieprzowiny a nie chudego mięsa lub twarogu, o ile jeśli ktoś chce przytyć to ok to jednak ciężko na tym schudnąć, zwłaszcza jeśli musisz np. zjeść 150
  • Odpowiedz
@Catit: robiłem ostatnio sobie na obiad falafel. polecam. I super są naleśniki z soczewicą.
Albo sos do ryżu-ciecierzyca, odrobina pora, trochę imbiru i czosnku, sok z cytryny, masło orzechowe i przyprawy (sól pieprz) .

  • Odpowiedz
@nahkranoth: Szczerze powiedziawszy nigdy nie zwracałem zbytnio uwagi na kalorie (czy jedząc mięso czy nie) - jakoś nie doświadczałem braków energii czy dziwnych spadków wagi po zmianie diety - nawet musiałem się strasznie namęczyć by zrzucić kilka kg :). To czego pilnowałem była ilość białka by trzymała się w wartościach 100g+ dziennie oraz dużo zielonych warzyw by nie zabrakło żelaza. Najprościej jak wychodzi za mało nadrabiać orzechami (~20g/100g) posiadającymi też
  • Odpowiedz
@Rizin: chyba źle mnie zrozumiałeś- włąśnie wychodzą mi monstrualne ilości kalorii na diecie bezmięsnej czego chciałbym uniknąć- fasola, groch, soczewica mają mało białka w porównaniu do bardzo dużej ilości kalorii, to samo orzechy.
  • Odpowiedz