Wpis z mikrobloga

Białko w diecie wegańskiej. Jak robię ciecierzycę, tofu i soczewicę, żeby smakowały dobrze.

Ciecierzyca- może być z torebki (gotowana) lub z puszki. Na poczatku odlewam wodę, by była sucha. Dodaje sosu sojowego, przypraw: papryki wędzonej, czosnku granulowanego, kminu i soli. Mieszam dokładnie. Następnie podsmażam na patelni ok. 10-15 minut, żeby kulki zrobiły się chrupkie, mieszając co jakiś czas, żeby się nie przypalały.

Tofu- w kawałkach robię zazwyczaj w marynacie pomidorowej z tego przepisu: https://ervegan.com/2018/07/stek-burgery-z-tofu/
Samą marynatę wykorzystuję potem jako sos do ryżu/makaronu.
Natomiast jako zamiennik mięsa mielonego stosuję ten przepis:
https://ervegan.com/2015/09/zamiast-miesa-mielone-tofu/

Soczewica- po ugotowaniu odlewam wodę. Kroję 1 cebulę na drobną kostkę, podsmażam ją na oleju, dodaję ugotowaną soczewicę i przyprawiam papryką wędzoną, czosnkiem granulowanym, pieprzem, sosem sojowym, kminem, majerankiem i dodaję przyprawy do kebaba lub jakąś inną do mięsa, jeśli akurat mam. O ile mam, dodaje też płatki drożdżowe.
Mieszam wszystko i smażę ok. 5 minut. Tak zrobiona soczewicę stosuję jako zamiennik mięsa mielonego np. do spaghetti z sosem bolońskim, lasagne, pierogów itp.

Fasola najlepsza jest, moim zdaniem, z tego przepisu:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/fasolka-po-meksykansku/

#roslinnyjadlospis #weganizm #wegetarianizm #dieta
źródło: comment_1585974633gzOiXjGRfslwdrlX3LeOgO.jpg
  • 253
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Catit: z całym szacunkiem ale jak mówisz że nie musi być to po prostu #!$%@?. Nawet nie chodzi o komplet składników odżywczych, a o to że strączkowe są nie dla każdego. Ja jak biedowalem to jadłem sporo dań z soczewicą bo właśnie jako źródło białka które było tanie i prawie pełnowartościowe. Za bardzo wzdymalo i pomysły na to z internetu, kminki nie kmninki znacząco nie pomagały.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Rizin:
Zajebiście. Ja też oddaję krew....i #!$%@? z tego, że ci zbadają hemoglobinę i ciśnienie. Krew na poczekaniu nie powie Ci, że wątroba i trzustka wysiadają. Że jelito ma dość.

Człowiek to nie krowa, że ma cztery żołądki do przeżuwania trawy.
@Catit:
Moim zdaniem białko ze strączkowych ma ten problem, że jest razem z bardzo kalorycznymi węglowodanami, np. fasola to na 100 gramów suchej masy ok 21 g białka i ok 60 g WW=ok 25 g tłuszczu licząc w kcal, jest to odpowiednik tłustej wieprzowiny a nie chudego mięsa lub twarogu, o ile jeśli ktoś chce przytyć to ok to jednak ciężko na tym schudnąć, zwłaszcza jeśli musisz np. zjeść 150 g
@nahkranoth: Szczerze powiedziawszy nigdy nie zwracałem zbytnio uwagi na kalorie (czy jedząc mięso czy nie) - jakoś nie doświadczałem braków energii czy dziwnych spadków wagi po zmianie diety - nawet musiałem się strasznie namęczyć by zrzucić kilka kg :). To czego pilnowałem była ilość białka by trzymała się w wartościach 100g+ dziennie oraz dużo zielonych warzyw by nie zabrakło żelaza. Najprościej jak wychodzi za mało nadrabiać orzechami (~20g/100g) posiadającymi też mega
@Rizin: chyba źle mnie zrozumiałeś- włąśnie wychodzą mi monstrualne ilości kalorii na diecie bezmięsnej czego chciałbym uniknąć- fasola, groch, soczewica mają mało białka w porównaniu do bardzo dużej ilości kalorii, to samo orzechy.
całym szacunkiem ale jak mówisz że nie musi być to po prostu #!$%@?


@FrasierCrane: nie musi być. Nie trzeba włączac do diety wszystkych strączków, żeby dostarczyc wszystkicb składników odżywczych.
Moim zdaniem białko ze strączkowych ma ten problem, że jest razem z bardzo kalorycznymi węglowodanami, np. fasola to na 100 gramów suchej masy ok 21 g białka i ok 60 g WW=ok 25 g tłuszczu licząc w kcal, jest to odpowiednik tłustej wieprzowiny a nie chudego mięsa lub twarogu, o ile jeśli ktoś chce przytyć to ok to jednak ciężko na tym schudnąć


@Woody_90: nie zgodzę się. Chudnie się na deficycie
@Catit: tesz uwarzam że dieta waginalna jest najlepszom dietom bo nie męczy zwierzont co przecież tesz odczuwajom tajak my a nie że som jak rośliny co nic nie odczuwajom zwierzenta tesz majom uczucia i myśli i som prze kochane sam jestem waginianinem i świetnie się z tym czuje no ale żeby to zatrybić to czeba czytać i mieć otwarty umysł a nie tajak ci wszyscy mordercy zwierzont łapaj plusa i nie
Bo szczerze niekednokrotnie rezygnujemy z niebieskim z miesa ale... Zastepujac je tofu i/lub soczewica konczy sie wyrzuceniem dania do kosza. Tych dwóch składników wręcz niexierpię pod każdą ppstacią. Czym je zastąpić?


@Silent_Mouse: niczym. Jeśli rezygnujecie z mięsa jednocześnie chcąc jeść mięso to to nie wyjdzie raczej domowym sposobem. Możecie kupować te wszystkie gotowe wegańskie mięsa i tyle. Dla mnie najbliżej mięsa są kotlety sojowe te takie gotowe polsoja, ale nie przepadam
Moim zdaniem białko ze strączkowych ma ten problem, że jest razem z bardzo kalorycznymi węglowodanami, np. fasola to na 100 gramów suchej masy ok 21 g białka i ok 60 g WW=ok 25 g tłuszczu licząc w kcal, jest to odpowiednik tłustej wieprzowiny a nie chudego mięsa lub twarogu, o ile jeśli ktoś chce przytyć to ok to jednak ciężko na tym schudnąć, zwłaszcza jeśli musisz np. zjeść 150 g białka co
@MisterTwister: Możesz jedząc nieumyte warzywka prosto z ogródka :) B12 jest tworzona przez jakiś rodzaj bakterii gnilnych które człowiek powinien pozyskiwać z ziemi. Zwierzętom hodowlanym tez by tej brakło ze względu na antybiotyki które im się podaje, ale one też dostają tableteczki w witaminkami i koniec końców dlatego pośrednio dostarczają to dla Ciebie.
@Catit:
Zależy czy chcesz mieć masę mięśniową czy się tym nie przejmujesz, przyjęło się że kobiety nie muszą być umięśnione ale mężczyźni tak- bo podobasz się kobietom, trzeba coś przenieść, trzeba dać w ryj komuś albo sobie nie dać itp- jak się jest facetem i chodzi na siłownię to się chce mieć mięśnie.
@wcfilmowe:
Tzw. naturalni kulturyści czy sportowcy są bardzo zdrowi- podkreślam że nie mówię o towarzystwie które stosuje
@Catit: No i co z tego, ze sie chudnie na deficycie, jak dorosły mężczyzna który uprawia sport i chce zachować masę mięśniowa musi dostarczać te minimum 1,5g białka na kg masy ciała. W przypadku gdy chce schudnąć wylicz mi proszę dietę wegańska ok. 1800 kcal dla faceta ważącego 100kg który musi przyjąć 150g białka dziennie i która będzie chociaż trochę różnorodna i nie kosztowała 2 tys zl miesięcznie. Bo w przypadku
@Catit: No fajne przepisy, fajne. Ja jem soczewicę, ciecierzycę i tofu, bez jakiegoś specjalnego przygotowania i też jest spoko. Ale nie jestem wege, mięso też jem, głównie kurczaka. Może zdradzisz jeszcze jaki jest bilans białka w tych ładnie wyglądających potrawach? Bo napisać, że tam jest białko to jest łatwo, w wielu rzeczach jest białko. Tofu jeszcze daje radę chociaż jest dość tłuste - jakieś 10x bardziej niż pierś kurczaka, a jednocześnie
@Catit: Przepraszam za "kolegę" (nie zwróciłem uwagi wcześniej :P). Chodziło mi bardziej tutaj dla osoby która zdjęcie wrzuciła by nie porównywał wielkiego dania z przysłowiowym "mięsem na 10 sposobów" nad którym trzeba było spędzić dobrą godzinkę (albo i więcej) z luźnym domowym jedzonkiem. Nic w twoją stronę, że źle czy coś bo ja osobiście nic lepszego nie robię :D Trzymaj się ciepło i działaj dalej!
@4833478: nie znam się na dietach osób ćwiczących i nie bede sie mądrzyć w tym temacie, ale jeśli chodzi o standardową dietę to absolutna bzdura. Nie trzeba jeść samych strączków. W ogóle manipulacją jest ograniczanie się w dyskusji tylko do jedzenia, roślinne napoje też mogą mieć sporo białka (np. szklanka mleka sojowego ok. 8g). Współczesna dieta zawiera sporo białka, nawet roślinna. Ja swoje przykładowe spożycie liczyłam i wyszło mi, że jem
@Catit: Też lubię fasole ciecierzyce i soczewicę, ale mięso muszę mieć w diecie. Jakby ktoś mi gotował takie rarytasy to może bym się obył, ale samemu to mi się nie chce bawić. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KrwawyKefir: Ja czuje zupelnie odwrotnie, mieso samo w sobie nie ma zbytnio smaku, bez przypraw, minimum soli, pieprzu jest zwyczajnie niedobre.
Jak dla mnie to warzywa i ziola sa, o ile tak mozna nazwac dostawca smaku.
Jest masa bardzo smacznych potraw bez miesa gdzie mozna poczuc eksplozje wielu smakow.
Od jakiegos czasu nie jem miesa oprocz ryb i skorupiakow, i szczerze mowiac nie brakuje mi tego zupelnie.
Co prawda latem nie
@Catit: A ile jest rekomendowane? Jak ja liczę to tak żeby było minumum 100g przy masie ciała 70kg, a ilość kalorii przy takiej masie ciała i normlanym życiu ale bez treningu przyjmuję 2000-2500 kcal.
No tak. Rzeczywiście tak dużo białka w tej ciecierzycy i tofu XDDD
Nie ma to, jak w każdym posiłku wraz z białkiem dostarczyć sobie w #!$%@? węgli .
Ile tam masz ryżu, 100gram? 100g niegotowanego to raptem 7g białka i 80(!) węgli.
Soczewica 26g/100 + 47g węgli
Ciecierzyca jeszcze mniej białka, bo 19g i 45g węgli.