Wpis z mikrobloga

Białko w diecie wegańskiej. Jak robię ciecierzycę, tofu i soczewicę, żeby smakowały dobrze.

Ciecierzyca- może być z torebki (gotowana) lub z puszki. Na poczatku odlewam wodę, by była sucha. Dodaje sosu sojowego, przypraw: papryki wędzonej, czosnku granulowanego, kminu i soli. Mieszam dokładnie. Następnie podsmażam na patelni ok. 10-15 minut, żeby kulki zrobiły się chrupkie, mieszając co jakiś czas, żeby się nie przypalały.

Tofu- w kawałkach robię zazwyczaj w marynacie pomidorowej z tego przepisu: https://ervegan.com/2018/07/stek-burgery-z-tofu/
Samą marynatę wykorzystuję potem jako sos do ryżu/makaronu.
Natomiast jako zamiennik mięsa mielonego stosuję ten przepis:
https://ervegan.com/2015/09/zamiast-miesa-mielone-tofu/

Soczewica- po ugotowaniu odlewam wodę. Kroję 1 cebulę na drobną kostkę, podsmażam ją na oleju, dodaję ugotowaną soczewicę i przyprawiam papryką wędzoną, czosnkiem granulowanym, pieprzem, sosem sojowym, kminem, majerankiem i dodaję przyprawy do kebaba lub jakąś inną do mięsa, jeśli akurat mam. O ile mam, dodaje też płatki drożdżowe.
Mieszam wszystko i smażę ok. 5 minut. Tak zrobiona soczewicę stosuję jako zamiennik mięsa mielonego np. do spaghetti z sosem bolońskim, lasagne, pierogów itp.

Fasola najlepsza jest, moim zdaniem, z tego przepisu:
https://www.jadlonomia.com/przepisy/fasolka-po-meksykansku/

#roslinnyjadlospis #weganizm #wegetarianizm #dieta
Catit - Białko w diecie wegańskiej. Jak robię ciecierzycę, tofu i soczewicę, żeby sma...

źródło: comment_1585974633gzOiXjGRfslwdrlX3LeOgO.jpg

Pobierz
  • 253
  • Odpowiedz
@Catit: Kocham ciecierzycę. Ostatnio kupiłam sobie tofu. Tak o, zobaczyć co to z tego będzie. Zrobiłam jakieś wegańskie kotleciki na słodko (nie był to falafel). O mamo! Jakie to było dobre. Mimo,że jem mięso (ograniczenie kompletnie do 1-2 w tygodniu(, to na prawdę - dobrze doprawione wege dania też są pyszne :)
  • Odpowiedz
@Marzycielka: do strączkowych bardzo dobrze jest dodawać cząber, naprawdę skutecznie zapobiega powstawaniu efektów ubocznych ;) Smak ma niezbyt intensywny, więc można sypać go całkiem dużo i nie zmieni smaku potrawy.
  • Odpowiedz
@MPXD:
Na bardziej tradycyjnych gospodarstwach nawet przechodząc obok możesz zobaczyć kury chodzące sobie luzem - i nic się im nie dzieje.
Świat jest skonstruowany tak, że zwierzęta zjadają się nawzajem - człowiek od tysięcy lat tak jadł i będzie nadal tak jeść. Weganizm nie jest żadnym rozwiązaniem, bo 90% normalnych dań odpada - zostają tylko jakieś sztuczne ulepy z tofu itp. Nic się nie zmieni w ten sposób. Zamiast tego powinno
  • Odpowiedz
no fajnie fajnie ziemniaki ryz jakies kulki i sosik, ale gdzie tu jakies mieso?

na #!$%@? się tak siłować jak se można fajnie kurczaczka podsmażyć

tego kurczaczka podsmażasz bez przygotowania i przypraw?

Wege zjeby.


Jak to było?
#!$%@? SEKTA WEGAŃSKA ZAGLĄDA INNYM DO TALERZA HURR DURR CO IM DO TEGO CO JEM HURR DURR NIGDY NIE WIDZIAŁEM ŻEBY KTOŚ KTO JE MIĘSO TAK ROBIŁ!! NIGDYYYYY!!!!
  • Odpowiedz
@Catit: zrób sobie daal z soczewicy :) cebula + czosnek gran. + chilli + gorczyca z kolendrą + kmin zalewasz puszką pomidorów mlekiem kokosowym i litrem bulionu warzywnego do tego kurkuma i garam masala i gotujesz aż zgęstnieje ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@MPXD XD To idź do sklepu i zapytaj czy mają okres kury i pokarm zgwałconej krowy. Nie zapomnij też o monotlenku diwodoru, E500b, Petroselinum crespum herba recens. Na pewno wszyscy będziecie zadowoleni bo wszystko to przecież dobrze wiecie z podstawówki. Może nawet się zaprzyjaźnicie.
  • Odpowiedz
ja mam odwrotne spostrzeżenia po długich latach bycia wege, z nielicznymi wyjątkami to właśnie niewege nie potrafią zrobić bez mięsa chociażby kilku potraw, które by były dobre


@Miriamele: To o mnie XD Tylko że ja chcę mocno ograniczyć mięso w diecie (codziennie mięcho na obiad nie jest ani dla mnie niezbędne, ani zbyt dobre dla środowiska/ dobrobytu zwierząt), a niestety nie udało mi się jeszcze zrobić dobrego i nieskomplikowanego wegetariańskiego obiadu
  • Odpowiedz
@Catit: a ja mam takie pytanie. Bo szczerze niekednokrotnie rezygnujemy z niebieskim z miesa ale... Zastepujac je tofu i/lub soczewica konczy sie wyrzuceniem dania do kosza. Tych dwóch składników wręcz niexierpię pod każdą ppstacią. Czym je zastąpić?
  • Odpowiedz
Poza tym mielenie żywcem kurcząt związane z pozyskiwaniem jajek jest jedną z najbardziej okrutnych wobec zwierząt rzeczy


@Catit: jak przystało na wegan mylisz okrucieństwo z estetyką
  • Odpowiedz