Wpis z mikrobloga

#koronawirus #banki #kredythipoteczny #kredyt #nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie

16.03.2020 11.57
Decyzje kredytowe są nadal wydawane. Banki ograniczają godziny pracy oddziałów. Są duże utrudnienia w podpisywaniu umów kredytowych.

Bank ING wycofał wszystkie oferty promocyjne oprócz "Ekokredytu". Wydano komunikat o możliwym wydłużeniu czasu analizy wniosków. Możliwe są utrudnienia w podpisywaniu umów - osoby planujące podpisać umowę z bankiem w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinny kontaktować się z doradcą.

Bank Pekao BH również wycofał oferty promocyjne. Znacznie wydłużono czasy procesowe. Rozważana jest zmiana procesu z wyeliminowaniem papierowego obiegu dokumentów.

Bank Pekao SA ograniczył godziny pracy oddziałów.

Bank Pocztowy rozważa ograniczenia godzin otwarcia oddziałów lub zamknięcie części placówek.

Zwrócić uwagę trzeba na jeszcze jeden istotny aspekt dotyczący kredytów hipotecznych. Mogą pojawić się kłopoty z wykonaniem wyceny nieruchomości lub operatem szacunkowym.

Niektóre kancelarie notarialne są zamykane. Urzędy nie wydajają dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji.
  • 51
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@marcpol: Biorę właśnie to wszystko pod uwagę co napisałeś. Ubezpieczenie pomostowe to coś co mnie odstrasza od ING?

Skrócenie okresu kredytowania to koszt 0,5% salda zadłużenia.

Ale to w okresie tych 3 lat czy przez cały okres kredytowania? Bo dla mnie "darmowość" nadpłat to wyklucza, mogę przecież nadpłacać każdą ratę o 50 K (celowo skrajny przykład) i okres kredytowania skróci się z automatu.
  • Odpowiedz
@pokey: Ubezpieczenie pomostowe w ING to podwyższenie marży o 0,05 pp. W przypadku BNP jest to 1,5 pp.

Opłata za skrócenie okresu kredytowania w BNP jest pobierana przez cały okres kredytowania. Standardowo nadpłata nie wiąże się ze skróceniem okresu kredytowania - pozostaje on taki sam, przeliczeniu ulega harmonogram, rata zostaje zmniejszona.
  • Odpowiedz
@marcpol Co w praktyce oznacza "duży problem z przygotowywaniem umów"? W lutym składałam wniosek w Santanderze. W środę 18.03, po ponad 2 tygodniach od wyceny dostałam informację, że wniosek został przeprocesowany i przekazany do decyzji. Wczoraj (25.03) status wniosku zmienił się na "decyzja pozytywna", ale nie dostałam żadnej dodatkowej informacji nt. terminu podpisania umowy. Na wtorek 31.03 jestem umówiona z notariuszem i zaczynam się bać, czy zdążę z umową...
  • Odpowiedz
@cialomigdalowate: Pisałem o utrudnieniach w podpisywaniu umów. Obecnie oddziały banków pracują w ograniczonych godzinach i ograniczonym składzie. W wielu nie ma doradców z uprawnieniami do kredytów hipotecznych. Skontaktuj się ze swoim doradcą.
  • Odpowiedz
27.03.2020 12.42

Update

PKO BP od 1 kwietnia 2020 będzie wymagał 20% wkładu własnego.

Inne banki zaostrzają kryteria przyznawania kredytów hipotecznych.
  • Odpowiedz
@NaSmyczy: Tak mają. PKO BP od 1 kwietnia 2020 będzie wymagał 20% wkładu własnego. Niestety, ale prawdopodobnie będzie to też dotyczyło wniosków będących w procesie.
  • Odpowiedz
@NaSmyczy: Obecnie większość banków ma opóźnienia. PKO BP również. Trudno powiedzieć jak duże, gdyż ten bank jako jedyny najpierw analizuje nieruchomość, a dopiero później sytuację kredytobiorcy. Dużo zależy od tego jak szybko teczka klienta trafiła do centrali banku oraz od wizyty rzeczoznawcy, co obecnie może być utrudnione. Zmiany w banku związane z wkładem własnym również mają wpływ na czas procesowania wniosków.
  • Odpowiedz