Wpis z mikrobloga

#koronawirus #banki #kredythipoteczny #kredyt #nieruchomosci #mieszkaniedeweloperskie

16.03.2020 11.57
Decyzje kredytowe są nadal wydawane. Banki ograniczają godziny pracy oddziałów. Są duże utrudnienia w podpisywaniu umów kredytowych.

Bank ING wycofał wszystkie oferty promocyjne oprócz "Ekokredytu". Wydano komunikat o możliwym wydłużeniu czasu analizy wniosków. Możliwe są utrudnienia w podpisywaniu umów - osoby planujące podpisać umowę z bankiem w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinny kontaktować się z doradcą.

Bank Pekao BH również wycofał oferty promocyjne. Znacznie wydłużono czasy procesowe. Rozważana jest zmiana procesu z wyeliminowaniem papierowego obiegu dokumentów.

Bank Pekao SA ograniczył godziny pracy oddziałów.

Bank Pocztowy rozważa ograniczenia godzin otwarcia oddziałów lub zamknięcie części placówek.

Zwrócić uwagę trzeba na jeszcze jeden istotny aspekt dotyczący kredytów hipotecznych. Mogą pojawić się kłopoty z wykonaniem wyceny nieruchomości lub operatem szacunkowym.

Niektóre kancelarie notarialne są zamykane. Urzędy nie wydajają dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia transakcji.
  • 51
  • Odpowiedz
16.03.2020 12.57
Update

Bank Santander wstrzymał przyjmowanie wniosków o kredyty hipoteczne.

@Antek999: Podaję tutaj tylko oficjalne informacje.
@Klinton: Decyzje kredytowe są nadal wydawane.
@maximuss: Nie wiem. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, jest dużo zmiennych i trudno to ocenić.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol ja miałem we wtorek robioną wycenę nieruchomości pod kredyt. Do teraz w mbanku cały czas wisi wycena nieruchomości. Bardzo mnie ciekawi co z tym będzie bo chciał bym ruszać z pracami. Do tego nie mam żadnego info od wykonawców, mam nadzieję że dalej firmy budowane będą pracować.
  • Odpowiedz
@1234AQ: Są to oferty standardowe. Oferta promocyjna "Najlepiej na swoim" jest niedostępna. Informacje archiwalne z 5 marca znajdziesz tutaj https://web.archive.org/web/20200305220719/https://www.ing.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/oferty-i-oprocentowanie-stale

@alex-fortune: Nie, nie wydano takich komunikatów. Są jednak duże problemy z podpisywaniem umów i dyspozycji wypłaty środków.

@SpokojnaWodaWsciekleFale: Masz rację, jednak oferta standardowa w niektórych przypadkach też jest warta rozważenia.

17.03.2020 18.56
Update

Dzisiaj bank BNP Paribas wydał komunikat o skróceniu pracy oddziałów.
  • Odpowiedz
@marcpol: Skracają godziny przyjmowania klientów. W rzeczywistości pracują normalnie, dzwonią po klientach. Ludzie w domach chętniej odbierają telefony, a więc może na kartę kredytową się skuszą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Banki żyją z udzielania kredytów, więc myślę że jak tylko pojawi się widmo zażegnania kryzysu epidemiologicznego to kredyty znowu się pojawią, zwłaszcza że widać światowy trend w obniżaniu stóp procentowych.
"Wszystkim" to pasuje. Niedawno czytałem artykuł, że
  • Odpowiedz
19.03.2020 11.41
Update

mBank wydłużył terminy ważności Formularzy Informacyjnych. Można wnioskować o wydłużenie ważności decyzji kredytowych oraz umów.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@marcpol: Właśnie czytam twoje informacje i zastanawiam się w jak czarnej d... się znalazłem. Czekam właśnie na dokumenty o zakończeniu budowy, a teraz nie wiadomo czy w ogóle kredyt dostanę, albo jaką ofertę mi zaproponują w porównaniu do tego co było.
  • Odpowiedz
@okelm84: Większość banków działa wolniej, ale wciąż są przyjmowane wnioski i wydawane decyzje. Oferty też nie uległy zmianie, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna.
  • Odpowiedz
@marcpol: Jak wygląda aktualna sytuacja w ING? "Zablokowałem" sobie formularz z ofertą ze stałym oprocentowaniem na poziomie 4,67 (nie pamiętam nazwy oferty). Będę składał wniosek dopiero 26.03 (chodzi o to, że czekam na podział działki, bo bez tego nie ma kredytu). Będzie to procesowane normalnie czy mogę się spodziewać opóźnień?

Masz jakieś wieści o BNP paribas? Tam również złożyłem wniosek.
  • Odpowiedz
23.03.2020 11.14

Update

mBank zaostrza kryteria wydawania decyzji.

CITI Handlowy wprowadza możliwość wyceny nieruchomości bez fizycznego kontaktu z rzeczoznawcą.

Santander jest możliwość złożenia wniosków w niektórych oddziałach.

@pokey: ING ciągle wydaje decyzje kredytowe, są opóźnienia. BNP zawsze działało bardzo wolno, teraz jest jeszcze gorzej.

Na pewno masz na myśli oprocentowanie 4,67? https://www.ing.pl/indywidualni/kredyty-i-pozyczki/kredyt-hipoteczny/oferty-i-oprocentowanie-stale
  • Odpowiedz
@marcpol:

NG ciągle wydaje decyzje kredytowe, są opóźnienia.

Tak. Udało mi się jeszcze zgłosić na "najlepiej na swoim"

Stopa oprocentowania kredytu hipotecznego wynosi 3,47%.


Aczkolwiek zastanawiam się nad tą ofertą, kiedy stopy spadły i w BNP miałbym 1,7 + WIBOR, który może wynosić 1.2/1.3 (jak sądzisz)?

I to będzie prawie pół punktu procentowego różnicy. Jak oceniłbyś tę ofertę ING w "dzisiejszej sytuacji" i w porównaniu do BNP?

Czy to prawda, że
  • Odpowiedz
@pokey: Trudno przewidywać zmiany stóp procentowych przez najbliższych 5 lat. Myślę, że warto w tej chwili złożyć wnioski zarówno do BNP jak i do ING. Oba banki akceptują zewnętrzne operaty szacunkowe, więc nie będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami.

Pamiętaj, że BNP ma znacznie wyższe ubezpieczenie pomostowe - obecnie czas wpisu hipoteki może ulec znacznemu wydłużeniu, przez co koszt kredytu w pierwszych latach będzie w tym banku znacznie wyższy.

BNP
  • Odpowiedz