Wpis z mikrobloga

@saj: to w koncu to futro jest izolatorem czy jak?

To ze ma powietrze w srodku powofuje ze dziala jak szklarnua?
A ci z zimnem? Co z tego ze ti futro zamienia swiatlo na cieplo skiri wokok jest -50 i niedzwiedz sie musi jakos izilowac od zimnego powietrza ktore go otacza?
Kiedyś oglądałem program dla dzieci chyba Sobótka albo Teleranek albo 5,10,15...
...w którym jakiś sympatyczny podróżnik w siwej brodzie opowiadał, że widział kiedyś zielonego niedźwiedzia polarnego. Tłumaczył to własnie pustką wewnątrz włosa misia i że tam zagnieździły się glony i miś był zielony.( ͡° ͜ʖ ͡°)
teraz szyby wypełnia się gazami szlachetnymi


@Tylko_noc: No dobra, trochę popłynąłem z tymi wszystkimi izolatorami. A w termosach stosuje się próżnię, a w technologiach kosmicznych jakieś spieki ceramiczne i w sumie kamienna ściana też jest jakimś tam izolatorem. Ale jeżeli chodzi o ubrania, to myślę że można zastosować taką generalizację, że izolatorem jest powietrze.
Futro działa jak miniaturowa szklarnia, która zamienia światło słoneczne na ciepło potrzebne do ogrzania ciała, pochłaniane przez czarną skórę niedźwiedzia


@saj:
1. to nie jest zasada działania szklarni.
2. światło słoneczne "nie zamienia się w ciepło". Energia słonecznego światła widzialnego jest bardzo niewielka w porównaniu do słonecznej energii podczerwonej KTÓRA JEST CIEPŁEM.
3. jest wyjątek kiedy światło zmienia się w ciepło - dwutlenek tytanu istotnie ZAMIENIA promieniowanie UV na promieniowanie IR.