Wpis z mikrobloga

Cześć mirki,
chciałabym prosić o radę w sprawie kupna mieszkania. Aktualnie zastanawiam się nad tym czy warto wziąć kredyt i kupić mieszkanie w najbliższym czasie, czy jednak poczekać i kupić za gotówkę.

Opiszę krótko swoją aktualną sytuację:
- mam 23 lata i trochę ponad 2 lata doświadczenia zawodowego,
- przez pierwszy rok zarobiłem około 64k ( około 5300/mies.)
- drugi rok był zaskakujący ponieważ mój dochód na koniec 2019 wyniósł 134k (około 11k/mies.)
- estymuję, że kolejne lata będę podobne do poprzedniego
- aktualnie wynajmuję pokój za 900/mies.
- mam około 50k oszczędności,
- reszta moich miesięcznych kosztów to około 3k
- mogę bez problemu odkładać jakieś 6k miesięcznie, zakładam, że w przyszłości więcej, bo zarobki też wzrosną

Mieszkanie chciałabym kupić w #krakow za około 350k
Czy lepiej jest oszczędzać dalej, i kupić mieszkanie za gotówkę przed 30, czy wziąć kredyt już teraz?

#finanse #kredythipoteczny #kredyt #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie
  • 65
  • Odpowiedz
@niewidzialnyktos: takiego stosu bzdur dawno nie czytałem:
a) nie kupi za 10 lat za tą samą kwotę
b) koszt kredytu który porownales z wynajmu to nie calosc raty tylko sama rata odsetkowa, czyli "spalone" pieniądze na rzecz banku, kapitał oddawany to kapitał który dostałeś i który ostatecznie wychodzi na zero.
  • Odpowiedz
@niewidzialnyktos:
a) Tak, ale w swoich wyliczeniach zalozyles, ze za tyle samo
b) Nie, nie policzyles calkowitego kosztu kredytu. Koszt kredytu to są odsetki i inne koszta, ale nie kapitał, który spłacasz. Lub prościej - jeśli płacisz powiedzmy ratę 2000 zł i z tego masz 800 kapitał i 1200 odsetki, to Twój koszt liczący się do kredytu to 1200, a nie 2000.
  • Odpowiedz
a - Ale dlaczego miałbym zakładać coś innego? Założyłem najbardziej neutralny scenariusz, dla Ciebie to jest oczywiste, że pójdą do góry, dla innego jest oczywiste, że ceny pójdą w dół, to już jest kwestia niezależna od obliczeń
b - Czy mógłbyś dokładnie wypunktować gdzie jest błąd bo nie do końca rozumiem, policzyłem koszt całkowity, a przynajmniej tak mi się wydaje : )
  • Odpowiedz