Wpis z mikrobloga

Cześć mirki,
chciałabym prosić o radę w sprawie kupna mieszkania. Aktualnie zastanawiam się nad tym czy warto wziąć kredyt i kupić mieszkanie w najbliższym czasie, czy jednak poczekać i kupić za gotówkę.

Opiszę krótko swoją aktualną sytuację:
- mam 23 lata i trochę ponad 2 lata doświadczenia zawodowego,
- przez pierwszy rok zarobiłem około 64k ( około 5300/mies.)
- drugi rok był zaskakujący ponieważ mój dochód na koniec 2019 wyniósł 134k (około 11k/mies.)
- estymuję, że kolejne lata będę podobne do poprzedniego
- aktualnie wynajmuję pokój za 900/mies.
- mam około 50k oszczędności,
- reszta moich miesięcznych kosztów to około 3k
- mogę bez problemu odkładać jakieś 6k miesięcznie, zakładam, że w przyszłości więcej, bo zarobki też wzrosną

Mieszkanie chciałabym kupić w #krakow za około 350k
Czy lepiej jest oszczędzać dalej, i kupić mieszkanie za gotówkę przed 30, czy wziąć kredyt już teraz?

#finanse #kredythipoteczny #kredyt #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie
  • 65
  • Odpowiedz
- mam 23 lata i trochę ponad 2 lata doświadczenia zawodowego,

- przez pierwszy rok zarobiłem około 64k ( około 5300/mies.)


@buka_211: Jakim #!$%@?? A 11k to już w ogóle odlot w kosmos, gdzie ty pracujesz?
  • Odpowiedz
czyżby synek działacza pisu dorwał ciepłą posadkę?


@Scaab: 1 rok, świeżak na rynku pracy i takie kwoty... Innego wyjścia w tym kraju nie widzę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@buka_211: Jeśli jesteś w stanie płacić ratę kredytu w wysokości 6000 zł to kredyt na kwotę 300 000 zł zostanie spłacony po mniej niż 5 latach. Koszt kredytu wyniesie około 30 000 zł.

W tym samym czasie koszt wynajmu to około 54000 zł.

Oczywiście obliczenia tego typu są obarczone dużym błędem wynikającym z założeń. Należy tutaj zwrócić uwagę na ryzyka związane ze zmianą cen nieruchomości, ceny wynajmu, sytuacji życiowej oraz stóp
  • Odpowiedz
- drugi rok był zaskakujący ponieważ mój dochód na koniec 2019 wyniósł 134k (około 11k/mies.)

- estymuję, że kolejne lata będę podobne do poprzedniego

- aktualnie wynajmuję pokój za 900/mies.

- mam około 50k oszczędności,


@buka_211: o.O
  • Odpowiedz
@buka_211: hipoteka to dźwignia, nic nie stoi na przeszkodzie abyś kupił teraz (stać Cię na kredyt a 900 zł miesięcznie to będzie blisko 12000 rocznie spłacone). Dalej odkładaj sobie 6k co miesiąc i spłać kredyt za kilka lat.
  • Odpowiedz
  • 0
Twój roczny czynsz za pokój równa się sumie rocznych odsetek za kredyt na 300k. Kupuj za kreche.
  • Odpowiedz
  • 0
@Scaab skąd wiesz, że to szczyt i że to bańka?
Ja od 2007 roku czytam żeby czekać bo za chwile ceny jebną. I własniw w tym roku spłace kredyt na mieszkanie kupione 10 lat temu. Kupione za 5.7k, a dzisiaj legit ie moge sprzedać za 8k ( ͡º ͜ʖ͡º) także tego, czekaj dalej...
  • Odpowiedz
  • 0
@Scaab a nie. Kupowałem jak na forach kipialo ze to bańka i trzeba czekać bo zaraz tąpnie o 30% i ceny wrócą do normalności. Do dzisiaj możesz znaleźć wpisy na forach z tamtego czasu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@buka_211: ogólnie to tak. Teraz, nie. Mieszkania na gorce, podobnie jak marze u prowizje banków. Zaraz wibor pójdzie do góry i z raty 2k zrobi się 3k
  • Odpowiedz
@buka_211: Najlepiej na kredyt teraz, oszczędności kumulować i spłacić kredyt w całości za parę lat.
Na czym się tak dobrze zarabia w tak młodym wieku? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz