Wpis z mikrobloga

1998 plusów, no to mnie zaskoczyliście! W związku z tym zakładam tag o nazwie #afterbrexit , gdzie będę porównywać ceny różnych produktów/usług na przestrzeni nadchodzących miesięcy.


Tym bardziej uważam, że teraz jest dobry moment by zacząć statystykę, gdzie ceny bazowe będą pokazywać jak sytuacja wyglądała, gdy #uk było w pełnym porozumieniu handlowym z #ue .


Swoje obserwacje będę umieszczać na dysku google, a link w pełni wam udostępnię do przeglądania. Wszystko będzie wyszczególnione w arkuszu Excela (niektóre pozycje z komentarzami), a jako załącznik na dysku będzie można znaleźć zdjęcia paragonów i produktów z półki sklepowej (w przypadku gdy ich nie kupię w danym momencie). Każda zmiana będzie uwidoczniona zmienionym tłem komórki (czerwony - pogorszenie się ceny; zielony - odwrotnie). Postaram się zachować obiektywność (mimo oczywiście posiadania własnych opinii nt brexitu) i po prostu czarno na białym podawać Wam dane liczbowe.

W treściach postów postaram się umieścic tl;dr tego, co się zmieniło. Pierwsze zmiany już dla Was mam poniżej, choć za jedną z nich musicie jedynie wierzyć mi na słowo, gdyż żeby to udowodnić musiałbym zrobić zdjęcie w 2016 roku, a wtedy o tej statystyce nie pomyślałem (choć kilka zdjęć zrobiłem, ale o tym niżej).

Jeśli macie jakieś sugestie jak ten tag mogę uatrakcyjnić, czy powinienem dodać jakieś nowe produkty/usługi w arkuszu by Was dodatkowo zainteresowały śmiało uderzajcie, jest to pierwsza rozpiska więc wciąż mogę ją uatrakcyjnić. Jak tylko przyjmiemy produkty bazowe to później raczej już nic dodawać nie będę.


Zmiany w cenach na przestrzeni ostatniego czasu:

a) Minimalna krajowa rośnie od kwietnia 2020 roku z 8.21 GBP do 8.72 GBP brutto za godzinę.
b) Road tax (czyli haracz od posiadania auta) dla mnie rośnie w tym roku z 17.06 GBP do 17.50 GBP miesięcznie.
c) Benzyna na mojej stacji paliwowej aktualnie kosztuje 1.26 GBP za litr. Umieściłem link z porównywarką ceny paliwa na przestrzeni lat w arkuszu dla ciekawskich, ale pamiętam jak wyemigrowałem tuż przed referendum cena benzyny wynosiła mniej niż 1.10 GBP za litr.
d) Diesel jak wyżej, aktualnie 1.30 GBP za litr, przed referendum ok 1.08 GBP za litr.
e) Jak wyemigrowałem zrobiłem kilka zdjęć losowych produktów ze sklepu w trakcie zakupów. Zdjęcia dzisiaj i sprzed blisko 4 lat wrzuciłem na dysk - wówczas 10pak Snickersów kosztował 2 GBP, aktualnie tyle samo zapłacisz już za 9pak. Reszty produktów nie porównywałem, gdyż zazwyczaj ich nie kupuję.
f) Wrzuciłem ciekawostkę o cenie papryki w arkuszu, jednak nie mam żadnego fizycznego dowodu na to, więc pozostawiam ten wzrost jako ciekawostkę.
g) W marcu otrzymam list z nowymi stawkami Council tax (haracz od mieszkania) na nowy rok, ale spodziewam się wzrostu, jak każdego roku.
h) Kwota wolna od podatku prawdopodobnie pozostanie na tym samym poziomie, nie będzie korekty pierwszy raz od 2010 roku. Źródło w linku w arkuszu.
i) Jedna rzecz która mnie rozbawiła - pan premier non stop wspomina jak rybactwo lokalne będzie kwitnąć po brexicie. Ciekawe, że dorsze sprzedawane w Sainsbury's pochodzą... z Norwegii/Islandii ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zdjęcie na dysku google.

Mam nadzieję, że wytrwaliście do końca, obiecuję że kolejny post nie będzie już tak mocno rozciągnięty ( ͡° ͜ʖ ͡°) uwagi mile widziane!

#uk #brexit #afterbrexit #emigracja #statystyka #ekonomia #oszczedzanie #anglia #walia #szkocja #pracazagranica
Pobierz adriano30 - 1998 plusów, no to mnie zaskoczyliście! W związku z tym zakładam tag o na...
źródło: comment_1580816819LvD7PNhnvXgcZxK1W8CW7w.jpg
  • 27
Wrzuc mnie prosze na liste do wolania.
Co do czestotliwosci sprawdzania cen, czesciej pozwoli wyeliminowac wszelakie anomalie.
Ceny mieszkania mozesz sprawdzac na rightmovie, srednia dla danej okolicy.
@piwniczak: spoko wrzuce na liste :) myslalem o zwiekszeniu czestotliwosci pod koniec okresu przejsciowego i po nim, gdyz wtedy powinnismy zobaczyc spore zmiany. Co do nieruchomosci podoba mi sie Twoj pomysl, pytanie tylko jak moglbym umiescic dane w pojedynczej komorce? Stad moj pomysl zeby patrzec na jedna poszczegolna nieruchomosc i zobaczyc czy jej cena sie zmienia w czasie i ewentualnie za ile zostala sprzedana (z zakladki sold house prices).
@adriano30 Można dodać że kwota wolna od podatku się nie zmieni bo kilka lat temu zapowiedzieli na 2020 taka stawkę jaka jest, tylko dobili do niej rok wcześniej. Od 2021 kwota wolna będzie indeksowana o inflację. Też poproszę o wołanie. Mogę spróbować pomoc z jakimiś kategoriami, mam dokładne zapiski kosztów transportu, czynszu, mediów prowadzone od paru lat.
@adriano30 Takie porównania nie mają sensu bo nie wiemy jak ceny rosły kwartalnie kiedy UK było w Unii. Dopiero porównując takie dane można zobaczyć jakie są odchylenia.

Kwota wolna od podatku jest planowana na kilka lat do przodu z tego co kojarzę więc jej zamrożenie nie jest spowodowane Brexitem.
@adriano30: Super sprawa. Ciekawi mnie skąd klikash bo najtańsze paliwo widziałem 1.16 w 2011 roku i od tamtej pory było tylko drożej. Czasem 1.3 ale nigdy 1.1. Stawki wydają się być u Ciebie z bardzo dawna, zanim ropa przekroczyła cenę benzyny ale to było może 2010.
#londyn
@silentpl: w arkuszu wrzucilem stronke, ktora pokazuje trendy ceny benzyny w poszczegolnych latach, zgadza sie z tym co widzialem w tamtym czasie (przeprowadzilem sie w pierwszej polowie 2016, wowczas mieszkalem w Gloucestershire).