Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#linux #redhat #sysadmin #devops

Mam na serwerze dysk, na dysku stworzona partycja, a na partycji kilka logical volumes. Do dysku dokładam powiedzmy 5gb (virtualka) żeby stworzyć następny logical volume. Czy jest jakiś łatwy sposób żeby to zrobić i nie stracić danych?

Wiem, że gdy lvki są bezpośrednio na dysku to można to łatwo zrobić przez pvresize /dev... , no ale tu jest inna sytuacja. Dodam że jest to dysk na jakieś tam aplikacje - system znajduję się na innym dysku.
  • 16
@Kryspin013: Ale po #!$%@? #!$%@? pool? Po to jest lvm zeby łatwo rozszerzac partycje.

o zależy jak rozkład partycji wygldąda. Jeżeli LVM ostatni na liście dysków to wystarczy:


To nie ma znaczenia gdzie sa partycje pod lvm, przeciez do poola moze dodac jakakolwiek.
To nie ma znaczenia gdzie sa partycje pod lvm, przeciez do poola moze dodac jakakolwiek.


@less_is_more: Przeczytaj opis OPa. Gość ma jeden dysk i go rozszerzył o 5GB. Na tym dysku jest jedna partycja z LVM. Żeby zadziałał pvresize musisz uaktualnić dane w tablicy partycji.
partycje z tych 5G i dodac do poola


@less_is_more: Może, ale będzie tak robił za każdym razem jak dysk powiększy? Generuje to niezły syf w partycjach + jak op nie ma gpt to szybko mu się pula partycji podstawowych wyczerpie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rozszerzenie partycji podstawowej przez jakiś program a potem pvresize jest wystarczająco proste i porządek po sobie zostawiasz. Może można to lepiej zrobić ale
@nuciu777: @Kryspin013: wiecie że dysk cały można dodać bez partycji do lvm? to najprostsze i masz IOPSy rozłożone, dodajesz do grupy i tyle, to jeszcze jedną ma zaletę, takie miejsce można odzyskać.

Jak na dysk który jest rootowy (lvm ma na nim root fs) rozszerzysz to musisz zrobić reboot, bo nie każdy kernel zauważy, reszta porad wyżej ma sens :D
wiecie że dysk cały można dodać bez partycji do lvm


@mmichal: Wiemy, ale czy OP o tym wspomniał? Przeczytaj co OP napisał :P

Jak na dysk który jest rootowy (lvm ma na nim root fs) rozszerzysz to musisz zrobić reboot, bo nie każdy kernel zauważy


Jestem pewien, że mi na centosie 7 działało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@nuciu777: @mmichal: @Kryspin013: @less_is_more: @bramborak:
Korzystając z okazji rozbudźmy dyskusję.
Dlaczego tworzenie pv bezpośrednio na dysku jest złe/dobre?
Np. oficjalny instalator fedory/RHEL/centosa (graficzny) na to nie pozwala?
Podobnie oficjalne zasoby red hat'a o tym nie wspominają, dodatkowo ludzie prowadzą na ten temat dyskusje.
Ja z mojej strony mogę dodać, że na miejscu OP'a dodałbym 3 nowe dyski i zrobił pvmove bezpośrednio do nowych vg (pv bezpośrednio na
Np. oficjalny instalator fedory/RHEL/centosa (graficzny) na to nie pozwala?


@PendzoncySzczypiorek: Zacznijmy od tego, że instalator redhata na wiele rzeczy nie pozwalają.

Podobnie oficjalne zasoby red hat'a o tym nie wspominają, dodatkowo ludzie prowadzą na ten temat dyskusje.


@PendzoncySzczypiorek: Może chodzi o jakąś elastyczność? Na czystym lvm nie wrzucisz bootloadera i nie zbootujesz systemu z tego. Partycje są bardziej elastyczne. A czyste LVM i tak możesz dodać po instalacji systemu.

Ja
@Kryspin013:
Podczas instalacji jak wejdziesz w tryb tekstowy to możesz ładnie wsyzstko postawić na pv bezpośrednio na dyskach.
Wiadomo, że boot musi być na partycji.
Ale to właśnie LVM bezpośrednio bez partycji daje Ci elastyczność i możliwość powiększania pv/fs online (bez konieczności odmontowywania czy innych migracji.
Wiem, że OP dodał 5GB, i tutaj jest problem czy za każdym razem będzie musiał dodawać partycje stawiać pv na niej podpinać pod vg i