Wpis z mikrobloga

#codziennienowydumbphone nr 32: Nokia 6610, 2002r.

Chciałem napisać, że jest to średnio-półkowy telefon, ale po chwili zobaczyłem cene w cenniku Idea(2004r) i już nie wiem: 2400zł
Rok później wyszła wersja 6610i, która posiadała dodatkowo aparat VGA.

Główne funkcje z ulotki:
- Wyświetlacz 128x128px, 4096 kolorów
- dźwięki polifoniczne
-wbudowane radio FM
- kalkulator, kalendarz
- aplikacje JAVA

Zapraszam do obserwowania mojego tagu, gdzie codziennie publikuje ulotki opisujące stare telefony sprzed ery smartphonów.

#telefony #ciekawostki
gonera - #codziennienowydumbphone nr 32: Nokia 6610, 2002r.

Chciałem napisać, że j...

źródło: comment_h9FaN9XVDSkk3BA8fk6wZph4UzSJHRFC.jpg

Pobierz
  • 20
@gonera: To był średniak bo wtedy high-endowy był 7650 i biznesowe 8910 i 6650. Chociaż ten ostatni mało dostępny w Polsce. Ale ta cena 2400 zł mnie dziwi. Nowy w komisach GSM kosztował połowę taniej z tego co pamiętam.
Wyświetlacz z tego telefonu był jednym z pierwszych wyświetlaczy do jakich napisałem bibliotekę w bascom. Był to rok 2012 albo 2013. Pamiętam że wersje produkcji epsona miały z tyłu folię pod którą były pady dzięki czemu nie trzeba było wpinać się w te małe złącze 10 pinowe. Wyśmienity był to wyświetlacz przez 2 lata atmega32, karta sd i ten ekran pomagały mi zaliczać sprawdziany i bajerować ludzi na gadżet własnego autorstwa (
0.....4 - Wyświetlacz z tego telefonu był jednym z pierwszych wyświetlaczy do jakich ...

źródło: comment_Fn31coyc775z8a0B0zSmZT1PsQhs3gub.jpg

Pobierz
Tam był taki patent z tymi kolorami że domyślna paletą kolorów była 8 bitowa. Na jeden bajt danych przypadał jeden Pixel. Aby utrzymać dobrą prękość odświeżania często procesor wysyłał adnotację o trybie pracy 8 bitowym. Gdy trzeba było wyświetlić obraz o wyższej palecie barw można było uruchomić tryb 12 bitowy. Niestety to wymagało 2 razy dłuższego czasu ładowania. Dynamiczne obrazki odświeżające cały ekran mogły być rozmazane lub idtniała możliwość zauważenia doładowywania obrazu.
@Sckb: Widziałem że teraz są dostępne na gotowych płytkach. Najlepszy patent w tym ekranie to było podświetlenie. Wymagało ono zasilania 7v (jeśli nawet nie więcej). Z zasady w projektach stosowało się zasilanie 3v3 z uwagi na kartę sd lub limit napięcia dla uC. Żeby zasilić ekran bufowało się prostą przetwornicę step up i podawało się pwm z procka o wypełnieniu ok30%. Ja nie zawsze miałem możliwość obsługi przetwornicy więc miałem parę
@ufasteu: Ściągę :) to był rok 2013- dawno przed smartwatchami. Moje urządzenie miało 4 przyciski u dołu ekranu, czujnik apds9960, złącze Jack, gniazdo karty sd i diodę nadawczą ir. Całość napisana w Bascomie. Procek to chyba była atmeg32. Można było odpalać utwory w wav, zdjęcia w bmp i pliki txt, na ekranie głównym wyświetlałem godzinę. Dla diody ir milem napisany prosty program do wysyłania komend w rc5. To była taka fajna