Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
Nie rozumiem dlaczego ludzie w Polsce zarabiają tak mało. Przecież gdyby podnosili swoje kompetencje to by mieli szansę zmienić pracę i zarobić więcej, a tak nic nie robią i czekają aż hajs im spadnie z nieba. Nikt z moich znajomych nie robi nic po robocie co by mogło spowodować, że mogliby zarabiać lepiej. Zakładam, że podobne myślenie ma większość Polaków. Że im się #!$%@? należy xD

#ekonomia #pieniadze #polska #praca
  • 39
@whoru: Tylko ze w Polsce dochodzi do takiego paradoksu, ze nawet zwiekszajac kompetencje inwestujesz w to kupe kasy, uzyskujesz dosyc wysokie zarobki i sie zaczyna odzieranie Cie na kazdym kroku... podatki, pkp, II próg, brak jakichkolwiek zasilkow bo lepiej zarabiasz, zapierdzielanie obarczone wyzszym stresem i czesto nadgodzinami. Inwestowanie w siebie zaczyna byc nieoplacalne w Polsce bo panstwo ma takich ludzi daleko w dupie, tylko mysli jak ich oskubac zeby miec na
ale wiesz ile sie trzeba #!$%@? i ile trzeba dolozyc na samodoksztalcanie zeby te 5 kola dostac? a za te 5 kola wcale luksusow nie masz, takim samym nakladem pracy w zachodnich krajach zycie jak w madrycie i spokojna emeryturka.


@Marysia_: hm... czyli sugerujesz, że nie warto się rozwijać?
Oczywiscie ze nie, sama jestem zywym przykladem i nie zaluje. Ale kosztuje to sporo i wcale tak kolorowo nie jest.


@Marysia_: nikt nie mówi, że jest kolorowo, ale zawsze to lepsze niż siedzieć całe życie na kasie w biedronce/lidlu/itp., znam osoby które po blisko 10 lat tam siedzą, czasem odwiedzam stare miejsce zamieszkania i jak idę do sklepu to widzę wciąż te same twarze. Rozumiem, że praca nie zbyt wymagająca nie
@whoru: odpowiem Ci dlaczego tak jest- wyceniają swój czas. Ktoś woli sobie spędzić czas z dziewczyną, ogarnąć w domu, wyjść ze znajomymi niż się cisnąć z kolejnymi kursami, które gówno dają.
Problemem imho jest to, że po 8 klasach podstawówki, 4 liceum i 5 studiów, czyli łącznie 17 latach nauki i tak niewiele wiesz. Dużo osób wychodzi z założenia, że przewaliło 17 najlepszych lat życia i niewiele z tego ma, to
@Marysia_:

ale wiesz ile sie trzeba #!$%@? i ile trzeba dolozyc na samodoksztalcanie zeby te 5 kola dostac? a za te 5 kola wcale luksusow nie masz, takim samym nakladem pracy w zachodnich krajach zycie jak w madrycie i spokojna emeryturka. <


Podnosisz dwie kwestie:
1. Chyba za bardzo generalizujesz. Dokształcając się zawsze jesteś atrakcyjniejsza na rynku. Ja bardzo dawno temu zainwestowałem sporo kasy w kurs angielskiego z nativem (w małej
@heniek_8: > dlaczego "zawsze" lepiej 5 niż 3?
a może ktoś woleć za 3 w bibliotece, gdzie ciepło, sucho, cicho, poczytać można, niż gdzieś za piątkę się męczyć trochę bardziej

wolno jemu? <

Dlatego że niestety jest coś takego jak inflacja. Rosną ceny i koszty życia. W bibliotece raczej nie będą Ci indeksować pensji. Po kilku latach obudzisz się i zobaczysz że twoja pensja nie wystarcza Ci już na tyle co
@okolicznosciowy: nie zgadzam się z tym "musisz"
w bibliotece zawsze będziesz zarabiał mniej niż na budowie, ale nic nie musisz, nie słyszałem o przypadku śmierci głodowej wśród bibliotekarzy, po prostu niektórzy mało oczekują od życia w sferze materialnej i zawsze wybiorą mniej kasy /-lżejsza robota / więcej czasu dla siebie
@heniek_8: > nie zgadzam się z tym "musisz"
w bibliotece zawsze będziesz zarabiał mniej niż na budowie, ale nic nie musisz, nie słyszałem o przypadku śmierci głodowej wśród bibliotekarzy, po prostu niektórzy mało oczekują od życia w sferze materialnej i zawsze wybiorą mniej kasy /-lżejsza robota / więcej czasu dla siebie <

Ok, rozumiem twój punkt widzenia, ale... nie musisz zamienić pracy w bibliotece na lepiej płatną pracę na budowie. Można
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Marysia_: przecież na zachodzie podatki dla najlepiej zarabiających są jeszcze wyższe, u nas z tym nie jest aż tak źle

@Ziutoslav: ale w Polsce są wysokie dla mało zarabiających ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poza tym ktoś kto zarabia te 3k zł na rękę to by w UK wciąż był w kwocie wolnej xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@okolicznosciowy: nie zgadzam się z tym "musisz"

w bibliotece zawsze będziesz zarabiał mniej niż na budowie, ale nic nie musisz, nie słyszałem o przypadku śmierci głodowej wśród bibliotekarzy, po prostu niektórzy mało oczekują od życia w sferze materialnej i zawsze wybiorą mniej kasy /-lżejsza robota / więcej czasu dla siebie

@heniek_8: nie każdy ma mieszkanie w spadku po babci ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ziutoslav: gdzie na zachodzie masz ustawiony prog podatkowy "dla bogatych" na poziomie 21k euro? w Polsce nie chodzi o wysokosc drugiej skali podatkowej a o prog wejscia ktory jest zenujacy i zamrozony od 13 lat.
@whoru: nie patrz na innych, dla ciebie lepiej-mniejsza konkurencja. Ktoś te rowy musi kopać. Wyrzeczenia sobie wynagrodzisz prędzej czy później
" Nikt z moich znajomych nie robi nic po robocie co by mogło spowodować, że mogliby zarabiać lepiej. " Ja #!$%@?ę. Bo są tak #!$%@? po robocie, że nie mają siły. Gościu z montowni bierze piwo i włącza TV. A ja po dniu przed kompem ostatnią rzeczą jest włączenie kursu czy nauka czegokolwiek. Wolę iść na spacer albo odkurzyć mieszkanie lub po prostu odpocząć. Idle time. I tak #!$%@?, bo nawet w