Wpis z mikrobloga

Populiści z partii Razem chcom obrabować bogaczy podatkiem 75%!!!1!!111oneone Poczytałbyś trochę o krzywej Lolfera lewaku! Tylko ignoranci mogliby popierać taki pomysł - tacy jak... laureat ekonomicznej nagrody Nobla i jeden z najlepszych ekspertów w dziedzinie finansów publicznych Peter Diamond. Wraz z Emanuelem Saezem opublikował artykuł w Journal of Economic Perspectives popierający 73% próg podatkowy dla najbogatszych.

Ale wzięli pod uwagę to, że mogą uciec z podatkami zagranicę albo mniej pracować?
Tak - i mimo to stawka maksymalizująca wpływy to 73% [ponieważ dodatkowy 1$ dla najbogatszego nie zwiększa jego szczęścia - z punktu widzenia społecznego dobrobytu podatek od najbogatszych powinien jak najmocniej wycisnąć bogatych - aż do punktu przegięcia krzywej Laffera]. Oparli się na przeciętnym empirycznym oszacowaniu w literaturze elastyczności podaży pracy dla najbogatszych e=0,25 (wzrost progu podatkowego o punkt procentowy zmniejsza bazę podatkową o 0,25%).

Co mnie obchodzą jakieś badania jajogłowych - przecież przeczytawszy wypowiedzi wykopowych ekspertów o długich, przetłuszczonych włosach znam się lepiej, #bekazlewactwa.
To jest postawa na równi z antyszczepionkowcami. Zamiast oprzeć się na autorytecie naukowców, znajdujesz sobie gównoanegdotki i badania pod tezę. Uwierz mi - tak jak w przypadku medycyny nie powinien sobie każdy "wyrabiać własnego zdania" przed podjęciem terapii - tylko zdać się na autorytet lekarzy - tak i tu trzeba zachować pokorę. Ludzie, którzy całe lata poświęcili na pracach badawczych i kształcili się na najlepszych uczelniach trochę lepiej się znają na ekonomii niż pajac w muszce.
#polityka #konfederacja #razem #lewica #antykapitalizm #ekonomia #korwin #neuropa #4konserwy
  • 18
No pewnie pewnie.. wiesz każdy ma widać inne autorytety. Do mnie przemawia pan Milton Friedman https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Milton_Friedman. Nobla dostał ciut wcześniej kiedy to nie była jeszce polityczna nagrodza. Także wiesz, proponuje żebyś oddał urzędowi skarbowemu od razu 75% dochodu. Ktoś ci w tym przeszkadza w tym? Leć, czekamy na skan przelewu. Co za pożyteczny człowieczek z ciebie.
No pewnie pewnie.. wiesz każdy ma widać inne autorytety. Do mnie przemawia pan Milton Friedman

@Ithilnaur: jakie pan Friedman przeprowadzał badania empiryczne o opodatkowaniu najbogatszych lub na jakie się powoływał? Przecież on żył w epoce przed szeroko zakrojonym badaniem empirycznym skutków zastosowania narzędzi interwencjonizmu państwowego.

Nobla dostał ciut wcześniej kiedy to nie była jeszce polityczna nagrodza.

Ale on nie dostał Nobla za wolnorynkową propagandę - tylko za bdb badania w zakresie
@PolskaPrawica: Autorytetami są Friedman, Mises, Hayes, Smith, Rothbard, a nie lewicowi ekonomiści, którzy robią badania pod tezę i manipulują danymi albo nie biorą pod uwagę setek innych czynników. Załóżmy, że ktoś ma pomysł na nową szczepionkę, wtedy pojawia się bogaty inwestor i finansuje badania milionami dolarów. Jeżeli mu je zabierzesz i oddasz komuś kto je po prostu skonsumuję to będziesz żył krócej. I nie, państwo tego nie sfinansuje, bo widać jak
Autorytetami są Friedman, Mises, Hayes, Smith, Rothbard, a nie lewicowi ekonomiści, którzy robią badania pod tezę


@grim_fandango: Jakbyś znał ich twórczość to byś nie wypisywał takich bredni. Monetaryści powinni być z niej skreśleni. #!$%@? brednie Smitha zostały zaorane ponad 100 lat temu. Typ który twierdzi że koszt produktu to wynik kosztów produkcji. Dobrze że szkoła wiedeńska zaorała tych dzbanów.
@kobiaszu: Ten próg miał wiele wyjątków i możliwości obejścia, dlatego realnie podatek wynosił ok. 40% a nie tyle ile było oficjalnie.

Przecież podatki płaci się od dochodu, a nie przychodu. Jeżeli kasa poszła na badania/inwestycje to nie idzie do opodatkowania.


No widzisz, miliarderzy nie mają wiele pieniędzy w gotówce, tylko w akcjach, funduszach i firmach i do tych pieniędzy chcą się dobrać socjaliści. Ostatnio Elon Musk - miliarder mówił, że ma
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@PolskaPrawica: oddaj mi 1/4 swojej pensji. Nie? Uzasadnij czemu. Ja uważam, że powinieneś i myślę że znajdziemy tutaj kilkuset którzy by chcieli... I co? Nie oddasz! Ale większość chce, więc czemu nie?

Co Wy lewaki macie w głowach, żeby zabierać komuś pieniądze które zarobił... Przecież najbogatsi inwestują w firmy, rozwijają gospodarkę, kupują nieruchomości i ruchomości i płacą od tego VAT... Napędzając gospodarkę i wprawiajac pieniądz w ruch... Ale nie - lepiej
@PolskaPrawica: i znowu beka z manipulacji.

Po kolei:
1. Artykuł opisuje rekomendacje dla USA, a nie dla Polski
2. W artykule sami naukowcy stwierdzają, że bazują na niedoskonałych modelach

The nature of a model is to be a limited picture of reality. This has two implications. First, a model may be to be a limited picture of reality. This has two implications. First, a model may be good for one question