Wpis z mikrobloga

#sejm
#expose
PMM:
- Wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście. Nie może być tak, że Sądy obarczają winą za wypadek 80 letnią starszą panią, z ograniczoną ruchomością bo wtargnęła na pasy.

No tak, przecież łatwiej jest zatrzymać samochód o masie 1500 kg niż nogę przez człowieka. Jacy ludzie są #!$%@? to się w głowie nie mieści

#sejm #bekazpodludzi #polska
  • 119
Spójrzmy na sprawę trzeźwo. Nie mam problemu z tym żeby kogoś puścić na pasach i zawsze to robię, nie tylko dlatego ze jest to kulturalne ale także boje się wtargnięcia osoby która jest przekonana ze ja się zatrzymam. Problem jest w sytuacjach które mnie kilka razy spotkały czyli wtargnięcia na jezdnie. Już pare razy miałem tak ze jadąc w mieście przepisowe 50 ktoś nagle mi znikąd wchodzi na jezdnie(głównie nastolatkowie) albo o
@DiscoKhan: Ok, a czy infrastruktura w Polsce pozwala na takie rozwiązania? Bo u nas zawsze się myśli się od dupy strony, jest problem to zróbmy przepis na niego i pora na CSa, a problem dalej pozostaje.
Przykład: u mnie w rodzinnym mieście pod Warszawą, 60 tysięcy mieszkańców, jedna z głównych ulic, na której praktycznie cały dzień jest duży ruch i pieszych i samochodów. Jednopasmowa droga w gęstym zabudowaniu na odcinku 600m
@tomekwykopuje: ej a co z drogami w na których musisz ustąpić pierwszeństwa innym samochodom? dlaczego jakoś jesteś wstanie zwolnić przed znakiem ustąp pierszeństwa a nie jesteś w stanie zwolnić przed znakiem uwaga przejście dla pieszych. idźmy dalej zlikwidujmy ustępowanie pierszeństwa w ogóle.


No tak, zatrzymujmy się przed każdym przejściem tam jak skrzyżowaniem bez pierwszenstwa, co to za głupie porównanie? Każde przejście dla pieszych chcesz zrobić "skrzyżowaniem bez pierwszenstwa"?
@tomekwykopuje: bosz, argumentum ad bezwładnościum na Wykopie xd

Co dalej, TIR ma zawsze pierwszeństwo bo go trudniej zatrzymać? Na rondzie jadąc w lewo skecamy w lewo zamiast objeżdżać 3/4 ronda bo łatwiej?
Pieszy musi mieć pierwszeństwo przed pasami, bo teraz mamy dziwną sytuację gdzie jej go nie ma, ale jak postawi nogę na pasach to już ma.
Do tego wszystkie kraje w Unii gdzie tak jest mają niższą smiertelność pieszych niż
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
masz obowiązek zwolnić przez przed przejściem dla pieszych


@staryhaliny: Jeśli w obrębie przejścia znajduje się pieszy. Nie ma obowiązku bezsensownego zwalniania przed każdym przejściem. Oddaj prawko jeśli masz, bo stanowisz zagrożenie dla otoczenia.

@dr3vil: doczytaj paragraf, który Ci wysłałem. Nie ma.tam mowy o obecności pieszego w pobliżu przejścia.

Przed chwilą twierdziłeś że w ogóle nie ma takiego obowiązku, a teraz będziesz się czepiał szczegółów? xD.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Powinno się dopisać jeszcze, że masz zwolnić do takiej prędkości, żeby w każdej chwili moc się zatrzymac przed przejściem.


@staryhaliny: jaka powinna być twoja prędkość, kiedy jesteś 1m od przejścia a pieszy #!$%@? się pod koła bo ma słuchawki na uszach i kaptur na głowie? Jaka prędkość pozwala magicznie zatrzymać samochód na dystansie 1m?

@mag_zbc: jak pieszy Ci się #!$%@? skoro

§47 ust. 4  Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca
@Tymajster Ehh, zastanów się, jeśli widzisz że kierowca porusza się że znaczna prędkością to wejdziesz na jezdnię? Geniuszu nie jest to ciężkie to ocenienia u większości wypadków śmiertelnych na przejściach to głupie wchodzenie pieszych gdy nie mają szans przejść
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@tomekwykopuje

@staryhaliny inaczej, jeżeli masz problem z zatrzymaniem z 50-60kmh samochodu to znak, że albo czas na solidny serwis albo na zmianę samochodu


@staryhaliny jeżdżę non stop po BE i sporo po NL, tam autentycznie ludzie przepuszczają pieszych i rowerzystów i jedno na drugiego nie szczeka, pierwsze miesiące byłem w szoku że może być taka cywilizacja ()

@tluczek_do_kartofli: ale hurr durr u nas się
@staryhaliny

Właśnie nie ma racji.

Nie mówimy o sytuacji gdzie kierowca widzi pieszego przy przejściu pół kilometra wcześniej i się nie zatrzymuje bo owszem, tu powinna być bezwzględna zasada przepuszczenia pieszego.

Mówimy o sytuacji gdy z powodów architektonicznych kierowca będąc 5 metrów od przejścia dopiero zauważa pieszego który nagle mu się #!$%@? na pasy.

Albo gdy Julka i Żulka nagle skończyły pisapsiólkowe ploty przy przejściu dla pieszych i jedna nagle odwraca się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@staryhaliny


Właśnie nie ma racji.


Nie mówimy o sytuacji gdzie kierowca widzi pieszego przy przejściu pół kilometra wcześniej i się nie zatrzymuje bo owszem, tu powinna być bezwzględna zasada przepuszczenia pieszego.


Mówimy o sytuacji gdy z powodów architektonicznych kierowca będąc 5 metrów od przejścia dopiero zauważa pieszego który nagle mu się #!$%@? na pasy.

No i gdzie leży problem? W pierwszenstwie pieszego czy w zorganizowaniu drogi? Doszukujesz się problemów tam gdzie ich
@sezan: To jest tak głupi pomysł, że szkoda gadać. U nas potrafią nawalić przejść co 100-200 m plus na każdym skrzyżowaniu jest jedno, dawanie pieszym pierwszeństwa przed pasami to proszenie się o zamieszanie na drodze. Szczególnie że piesi i tak są co raz częściej puszczani przez kierowców po max kilkunastu sekundach oczekiwania (to tylko moja obserwacja). Dodatkowo kierowcy i tak już mają przesrane przez ilość znaków na drogach i zachowanie szczególnej
@KrakenFromKrakenowo: obczaj sobie częstotliwość kursowania pociągów człowieku zanim zaczniesz #!$%@?. Nawet w najbardziej ruchliwej godzinie w dużym mieście nie jezdzi tyle pociągów co samochodów nawet na jakimś osiedlu w godzinach dziennych z małym natężeniem. Pomijając oczywiście juz fakt, że w miastach zazwyczaj jest to rozwiązane tak, że pociągi jeżdżą przeważnie wiaduktami bądź tunelami w żaden sposób nie wchodząc w kolizje z ruchem ulicznym
@tomekwykopuje: ja zawsze traktowałem te ograniczenia samochodów jako taki handicap. Tak jak obecność buspasów poprawia wydajność poruszania się autobusami, pierwszeństwo pieszego zachęca w jakimś stopniu do rezygnowania z samochodu. Najgorsze w tym przepisie jest to że kierowcy i tak stosują się do niego z przymrużeniem oka i jako pieszy zachowując nadmierną ostrożność spowalniam cały proces
@tomekwykopuje bo przecież każdy samochód wg nowych wytycznych będzie musiał być wyposażony w kotwicę i wielki czerwony guzik na środku deski rozdzielczej (takiego "grzyba") i jak pieszy będzie żwawo zbliżał się do przejścia to trzeba będzie jeb*ąć w tego grzyba i rzucić kotwicę. Wtedy samochód o masie nawet 2t zatrzyma się w miejscu.
@tomekwykopuje: Nie, wiekszość wypadków pochodzi z winy kierowców. To są dane policji, tak było w 2018, w 2017 i wczesniej pewnie też, ale nie zaglądałem w starsze raporty. Oni wymuszają pierwszeństwo, czyli #!$%@?ą. Dla Ciebie on może jechać 80 na pasach, a winny jest ten kto egzekwuje swoje pierwszeństwo czyli pieszy. Jesteś typowym bucem samochodziarzem.


No super bucu piechociarzu, nie dziwne że jak przekroczyli prędkość to oni są obarczani wina. Gdyby
@SpalaczBenzyny: bo ja go pierwszy go zdiagnozowałem jako buca. On nazywając mnie bucem faktycznie mnie obraził. Ja bucem nie jestem, umiem myśleć krytycznie i zmienić zdanie jeśli trzeba.
@tomekwykopuje: jesteś tak snadalicznie bezczelny, ze nawet cięzko się do tego odnieść.
Kierowcy przekroczyli prędkość, co jest nad wyraz jaskrawym nieustepiieniem pierwszeństwa. Jak zatem obwiniać uczestnika ruchu na którym pierwszeństwo wymuszono?
To jest właśnie to bucostwo, ta samochodowa rasa panów. Victim balming
@tomekwykopuje: > No super bucu piechociarzu


no i dlacego próbujesz go obrażać? dlaczego każda dyskusja na wypoku tak musi wyglądać? dwa zdania napisane normalnie a później już rzucanie gównem na dzień dobry?

nie wiem skąd takie spoglądanie na świat z perspektywy ofiary na naszym wykopu?

tzn. podejrzewam, to mechanizm obronny człowieka któremu wydaje się, że może kontrolować swoją sytuację,
jak słyszy o tym, że pieszy został przejechany to jego pierwsza myśl
@Tymajster Człowieku ja nie bronie ludzi którzy przekraczają prędkość tylko zauważam, że można się obronić przed wypadkami na przejściach dla pieszych - wystarczy uwazać. Wszystkiego się nie wyeliminuje ale znacznie poprawi, gdy to piesi będą realnie oceniać sytuację i uważać na przejściach. Ostatni przykład z Warszawy - wystarczyło się spojrzeć i wychylić zza pierwszego samochodu, a nie przechodzić jak przez park

Edukujmy ludzi żeby myśleli, a nie wprowadzajmy idiotyczne przepisy, które pieszych
No tak, przecież łatwiej jest zatrzymać samochód o masie 1500 kg niż nogę przez człowieka. Jacy ludzie są #!$%@? to się w głowie nie mieści


@tomekwykopuje:

no tak, przeciez kierowca nie przechodzi badan lekarskich (np sprawdzajacych czy nie jest idiota slepy), nie sprawdzaja jego wiedzy i umiejetnosci z prowadzenia pojazdu i przepisow ruchu drogowego. Wszystko to pewnie tez robia u pieszych, prawda?

Co wiecej, co roku kierowca ma obowiazek sprawdzac, czy
@tomekwykopuje: te przepisy są mądre. Tam gdzie one są jest mniej wypadków i to kończy tą jałową dyskusję z chłopskorozumistą i victimblamistą.

Ty nie słyszałeś nigdy o victim blamingu co nie? Bo się ośmieszasz co jeden komentarz.

No powtórz jeszcze to określenie 5 razy to ktoś cj przyzna że używasz mądrych słów :) dawaj

Nie możesz zrozumieć jednej prostej sprawy. Jeśli pieszy nie będzie uważał na przejściu i nie będzie przechodził
No tak, przecież łatwiej jest zatrzymać samochód o masie 1500 kg niż nogę przez człowieka. Jacy ludzie są #!$%@? to się w głowie nie mieści @tomekwykopuje: no tak, przeciez kierowca nie przechodzi badan lekarskich (np sprawdzajacych czy nie jest idiota slepy), nie sprawdzaja jego wiedzy i umiejetnosci z prowadzenia pojazdu i przepisow ruchu drogowego. Wszystko to pewnie tez robia u pieszych, prawda? Co wiecej, co roku kierowca ma obowiazek sprawdzac, czy
Na trasie, którą robię często (poza terenem zbudowanym, 90km/h) jest szereg przejść dla pieszych, nieoświetlonych, bez ograniczenia prędkości przed. Miałem kiedyś taką sytuację wieczorem, po zmroku, że pieszego, który oczekiwał na przejście wypatrzyłem o wiele za późno, żeby się zatrzymać (mimo, że zwolniłem pewnie do jakichś 60-70km/h, czego nie robi 99% kierowców tam). Pieszy ubrany na czarno, bez odblasków. Żeby się zatrzymać na czas, musiałbym zwolnić przed tym przejściem na może 30-40km/h,
@staryhaliny: Św. Tomasz robi karuzelę w trumnie.
Piesi zachowują się jak idioci. Co należy zrobić?
A) Edukować ich, że są na przegranej pozycji z pojazdem mającym wagę z zakresu od 1 do 40 ton.
B) Zmienić przepisy tak, żeby usankcjonować ich debilne zachowania i zrzucić odpowiedzialność na kierowców.

Oczywiście ponieważ kierowców dyma się na hajs bardzo łatwo, to nawet największy kretyn na Ziemi jest w stanie poprawnie odgadnąć, co wybierze rząd
@tomekwykopuje: Niech lepiej zaczną egzekwować te przepisy, które są, a nie biją pianę o zaostrzaniu

regulacji, jak te, które są to kpina z pogrzebu (np. przejeżdżanie obok samochodu, który zatrzymał się przed przejściem).

I właśnie w takich sytuacjach możnabybylo zmniejszyć ilość wypadków edukując pieszych w prosty sposób - gdy zatrzyma się pierwszy samochód wychylił się zza niego i sprawdził co się dzieje na drugim pasie. Kierowca jest winny, ale pierwszy może
@KrakenFromKrakenowo: Jako głównie pieszy/rowerzysta zgadzam się. Mam oczy dookoła głowy poruszając się po ulicy, bo nie chcę, żeby ktoś mi wjechał (czy nawet nie wszedł) w dupsko i uważam to za normalne.
Rzadko jeżdżę autem i jadąc przez Wrocław czasami muszę nagle hamować, bo zobaczę ludzi w ostatniej sekundzie (a jeżdżę powoli).