Wpis z mikrobloga

Jakiś tutorial / książka dotycząca spraw serwerowych dla programistów? Takie must know dev opsowe dla programistów by mogli połączyć się z zdalnym serwerem, odczytać jakieś logi, coś ustawić, postawić środowisko testowe na chmurze/serwerze. Poziom początkujący.

#devops #programowanie #linux
  • 9
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: raczej chce przygotować się na przyszłość a nie, że mam konkretny problem do rozwiązania. Więc jakiś tutek z typowymi zadaniami lub książka z teorią i przykładami które są typowe przy pracy z kodem. Jakiś fundament, który potem będę łatał stackiem i "how to X linux"
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Lewo: ciężko powiedzieć jaką jest literatura, ale tak życiowo to ssh żeby się połączyć, w tym przekierowanie portów. Scp żeby coś podegrac, podstawowe komendy typu cd, cp, ll. Netstat żeby zobaczyć co za proces zajmuje port, ps żeby zobaczyć co jest odpalone, grep żeby nie czytac zbyt dużego outputu. Systemctl żeby jakiś restart zrobić i vim tyle żeby zmodyfikować plik z konfiguracją i zapisać. Dalej zależy co robisz, ale prawdopodobnie
  • Odpowiedz
@dupaztrupa:
ogólnie korzystam z windowsa i słabo znam się na sieciach. Chcę poznać linuxa i rozkminiam co może być potrzebne przy serwerach.
Narazie wyszczególniłem dziedziny:
teoria sieci(ip, porty, protokoły ssh i stare narzędzie telnet, narzędzia ping, netstat, wireshark)
zelent - sieci komputerowe
podstawy Linuxa (raczej standard dla serwerów
  • Odpowiedz
ja od siebie polecam książkę: Unix i Linux. Przewodnik administratora systemów. Wydanie V
Cegła, ale wiele cię nauczy, a im więcej wiesz, tym mniej się później musisz męczyć (i innych) :)
  • Odpowiedz