Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko208
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking

    Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

284

Uzbekistan - od kwietnia już bez gotówki. Jak narazie więcej problemów niż korzy

Uzbekistan - od kwietnia już bez gotówki. Jak narazie więcej problemów niż korzy

To scenariusz, który wkrótce może ziścić się także w wielu europejskich państwach. W Uzbekistanie postawiono na obrót bezgotówkowy. Regulacja, która weszła w życie z początkiem kwietnia 2026 roku na razie stwarza więcej problemów niż korzyści dla obywateli. Chodzi nie tylko o stratę czasu w kolejkac

FXMAG
FXMAG
z
fxmag.pl
dodany: 27.04.2026, 09:33:43
  • #
    pieniadze
  • #
    swiat
  • #
    ciekawostki
  • #
    ekonomia
  • #
    wiadomosci
  • #
    technologia
  • To Znalezisko było promowane w ramach usługi Wykop Poleca przed osiągnięciem wymaganego progu wejścia na Stronę Główną. Obecnie to Znalezisko nie jest już objęte promocją.

    Info
  • 57
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (57)

najlepsze

Bill_Kilgore
Bill_Kilgore
27.04.2026, 14:16:31 via Wykop
  • 203
Poczytajcie o "konwoju wolności" w Kanadzie za kovidu, poczytajcie o sędziach MTK którzy śmieli nazwać bibiego zbrodniarzem wojennym. Szury jednak w tej sprawie mają rację¯\(ツ)/¯
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ukradlem_ksiezyc
ukradlem_ksiezyc
27.04.2026, 14:44:26 via Android
  • 120
@Bill_Kilgore:
Ale to nie trzeba być szurem żeby widzieć zagrożenia pewnych posunięć. Wystarczy mieć kilka szarych komórek. Przestańmy traktować coś oczywistego jako wiedzę tajemną.
  • Odpowiedz
Pokaczu
Pokaczu
Pokaczu
27.04.2026, 16:04:15 via Android
  • 31
Przestańmy traktować coś oczywistego jako wiedzę tajemną.


@ukradlem_ksiezyc: wytłumacz to mentalnym Zeteczkom. Zaczniesz im tłumaczyć to nawyzywają Cię od boomera i dalej, scrollować tiktoczka.
  • Odpowiedz

tomasz-sadurski
tomasz-sadurski
tomasz-sadurski
27.04.2026, 13:16:03 via Android
  • 83
Tak moi mili. Zarabiają na tym tylko banki. I to dużo.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ArtyQ
ArtyQ
27.04.2026, 14:45:25 via Android
  • 28
@tomasz-sadurski: Ale jak CBDC będzie normą to banki idą do likwidacji. Będzie jeden koszerny bank centralny.
  • Odpowiedz
hrumque
hrumque
27.04.2026, 17:16:34 via Android
  • 3
@ArtyQ: niby dlaczego? W kwestii płatności i prowadzenia "konta podstawowego" to może i bank centralny dla wszystkich, ale nadal komercyjne oferty kredytów usług finansowych leasingow inwestycji itd pozostają otwarte - i wiele podmiotów na tym rynku chce konkurować
  • Odpowiedz
ijones
ijones
27.04.2026, 14:18:36 via Wykop
  • 64
„I sprawia, że wszyscy: mali i wielcy, bogaci i ubodzy,
wolni i niewolnicy otrzymują znamię na prawą rękę lub na czoło,
i że nikt nie może kupić ani sprzedać,
kto nie ma znamienia”
— Apokalipsa 13, 16-17
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kotas_przesmiewca
kotas_przesmiewca
27.04.2026, 15:13:46 via Wykop
  • 20
@nobodynobody: on może być idiotą jednak cała sprawa śmierdzi. Jeśli przymuszamy ludzi, to znaczy, że nie jest to dla ich dobra (szeroko przez nich pojętego). A jeśli dzielimy ludzi, aby ich zmusić po przez presję i utrudnienie życia, to znaczy, że chcemy ukryć prawdziwe cele... i w takim rozumieniu, kontekst biblijny ma sens - gdy ukryta władza zmusi ludzi do oznakowania się twierdząc, że to dla ich dobra, to będzie
  • Odpowiedz
ijones
ijones
27.04.2026, 16:10:31 via Wykop
  • 12
Napisz coś jeszcze o czipach pod skórą, bo to ciekawe


@januszjanusz666: "Ciekawe" to będzie jak zaczną odcinać ludzi "niewygodnych" od podstawowych potrzeb jednym kliknięciem.
I to już się po części dzieje...
Fakt że Twoja wolność do dysponowania zasobami może być nie tylko ograniczona, ale CAŁKOWICIE zablokowana przez władzę czy inny podmiot, jest absolutnie najgorszym i najniebezpieczniejszym posunięciem na jakie człowiek może się zgodzić.
Wąska grupa osób zacementuje się w pozycji władzy i
  • Odpowiedz
sebastian-podjadlo
sebastian-podjadlo
sebastian-podjadlo
27.04.2026, 16:18:06 via Wykop
  • 36
opłaty wynoszą 3% wysokości transakcji

To tam grubo korbą w banku zakręcone xDDD

3% to więcej niż nasz znienawidzony podatek PCC będący n-tym podatkiem od podatku.
3% to tyle co nasza kaucja do napoju za 16zł
Wzrost VATu o 3% do 26% (nawet tymczasowy jak ostatnio) spowodowałby wielką eksplozję między pośladami.
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

stivenus
stivenus
stivenus
27.04.2026, 17:42:26 via Wykop
  • 3
Wzrost VATu o 3% do 26% (nawet tymczasowy jak ostatnio) spowodowałby wielką eksplozję między pośladami.


@sebastian-podjadlo: Wzrost vat-u o 3% dałby mniej dopłaty, niż dopłata 3% od transakcji.
  • Odpowiedz
sebastian-podjadlo
sebastian-podjadlo
sebastian-podjadlo
27.04.2026, 18:42:59 via Wykop
  • 2
@stivenus: No tak, bo podatek od transakcji jest podatkiem od podatku VAT.
  • Odpowiedz
gajowy-marucha
gajowy-marucha
27.04.2026, 15:39:40 via Wykop
  • 26
Powodzenia. Byłem w Uzbekistanie w zeszłym roku. Karty kredytowe jednego dnia działają, innego nie. Z bankomatu albo wypłacisz, albo nie. Odrzuci kartę. Żeby nie gotówka to bym chodził tam głodny, bo w hotelowej restauracji jednego dnia zapłaciłem kartą a kolejnego dnia trzy różne karty terminal odrzucił. Dwa dni potem zadziałały. Loteria.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Sztywnesutkiszatana
Sztywnesutkiszatana
27.04.2026, 14:31:13 via Wykop
  • 18
Coś tu się kupy nie trzyma:

Eksperci wskazują na to, że regulacja wprowadzona w Uzbekistanie była źle przygotowana. Obywatele mieli zbyt mało czasu na to, aby dostosować się do nowej rzeczywistości, co stworzyło wiele problemów. Wśród nich są te dotyczące braku gotówki. Odczuwają to zwłaszcza mieszkańcy mniejszych miejscowości, gdzie brakuje infrastruktury pozwalającej na wypłatę pieniędzy. To doprowadziło do tego, że w miastach przed bankomatami powstały długie kolejki osób, które chcą wyciągnąć z
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

koziolek666
koziolek666
28.04.2026, 06:08:17 via Wykop
  • 1
@Sztywnesutkiszatana: dlatego, że m.in. wypłaty poszły elektronicznie. Musisz wypłacić z bankomatu. Przy słabej infrastrukturze, to oznacza problemy.
  • Odpowiedz
Sztywnesutkiszatana
Sztywnesutkiszatana
28.04.2026, 08:22:44 via Wykop
  • 0
@koziolek666: i dokładnie to właśnie napisałem w moim pierwszym wpisie, który z resztą nawet zacytowałeś, żeby się z nim nie zgodzić xD

Czy chodzi raczej o to, że zaczęto płacić pracownikom przelewami zamiast w gotówce i na to część osób nie była przygotowana?
  • Odpowiedz
Kalifornix
Kalifornix
Kalifornix
27.04.2026, 15:58:47 via Wykop
  • 13
Ciekawe co by się stało, gdyby zmasowany cyberatak wyłączył płatności w dowolnym kraju, który pozbył się gotówki. Nie wiem, ale się domyślam ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

ugytg
ugytg
ugytg
27.04.2026, 15:38:04 via Android
  • 12
Dosłownie gotówka to wolność, a brak gotówki to brak wolności. Widać że nawet w Uzbekistanie ktoś ma wpływy...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

lubiecie
lubiecie
lubiecie
27.04.2026, 15:47:54 via iOS
  • 7
Dziki kraj i brak gotówki xD co może pójść nie tak?
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Aleale2
Aleale2
Aleale2
27.04.2026, 17:39:26 via Wykop
  • 2
@lubiecie: wszystko
  • Odpowiedz
Aleale2
Aleale2
Aleale2
27.04.2026, 17:39:02 via Wykop
  • 4
i nie ma protestów? przecież to zamordyzm gruby, to jest nie do wyobrażenia dla mnie
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Anakee
Anakee
28.04.2026, 10:50:00 via Wykop
  • 0
i nie ma protestów?


@Aleale2: tam za protest jest pałowanie a potem wiezienie
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • Strona 1 z 2
  • >

Hity

tygodnia

Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
Maja Chwalińska w finale Rolanda Garrosa!!
3162
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
Wakacje zamieniły się w walkę o życie. Polak utknął w szpitalu na Filipinach.
3084
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
Polacy nie chcą dopłacać do artystów. Miażdżące wyniki sondażu
3029
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
Deweloper nie dostal zgody na wycinkę starych dębów, więc powyrywał je.
2611
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
Państwo z dykty: Przez błąd urzędnika każą nam dopłacić 700 MILIONÓW do przetargu
2336
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #finanse
  • #gospodarka
  • #ekonomia
  • #polska
  • #ciekawostki
  • #inwestycje
  • #hobby
  • #praca
  • #biznes
  • #gielda
  • #oszczedzanie
  • #banki
  • #podatki
  • #afera
  • #pracbaza

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia