Wpis z mikrobloga

@fervi tak już było. Właśnie odpaliłem live CD i lece z tutkiem dla pewności a tu taki kwiatek. Dlatego nie lubię laptopów z brandem. Gówniane sony
@Gymski: to absolutnie nie ma znaczenia bo mozesz miec tyle partycji efi ile chcesz, osobiscie polecalbym ci nawet osobna efi miec pod linuksa zeby miec pewnosc ze windows nie nadpisze ci plikow. jedna z tych f32 to pewnie windows reserved czy jak mu tak i warto zostawic bo system ci sie wykolei jesli ja usuniesz
@Bizancjum weź mi to wytłumacz bo trochę się gubię. A nie chce tego #!$%@?. Mam live CD odpalone. 80gb miejsca na linuksa. 6 partycji które zakładam są windowsowe plus partycja recovery. Do tego 80gb miejsca które nie jest przypisane. Tyle mam dla linuksa na root apki i swapa. Co mam teraz zrobić gdy już rozdzielilem to 80. Linux sam ogarnie czy jak. Bo według tutka miałem w jednej z tych partycji ustawić
@Gymski: Ok, to na spokojnie.

Masz ppartycję EFI, która jest tą partycją "boot" dla Windowsa. Tam znajduje się obraz systemu Windows i Windowsowy bootloader.

Co teraz:

Masz tam gdzieś w instalatorze graficznym do przeklikania tabelę partycji. Ustaw swoją czystą partycję "root" jako "root", "swap" jako "swap" i jako "boot" tę partycję EFI gdzie jest obraz Windowsa. Wtedy wgra ci się tam obraz Manjaro oraz GRUB, który wykryje oba te systemy z
@Bizancjum:

A jeżeli chodzi o ścieżkę /boot, albo /boot/efi to chiba nie ma znaczenia.


Ma duże znaczenie. Zawsze dla partycji ESP (EFI System Partition) ustawiamy punkt montowania na: /boot/efi. Jeżeli dodatkowo podczas instalacji tworzysz sobie oddzielną partycję, na której ma być przetrzymywane jądro, initramfsy i pliki konfiguracyjne bootloadera GRUB, to punktem montowania ma być /boot. Jeżeli tego nie robimy, to katalog /boot jest trzymany po prostu na partycji główne
@daedalus1337 a jeszcze jedno pytanie. Jeśli mam 2 grafiki w lapku ale ta druga to NVIDIA i działa w trybie Optimus ( działa tylko jako renderer gdy potrzeba np. Giera czy jakiś program graficzny) to będzie dalej w ten sposób działało czy będzie osobna karta która będzie działać cały czas?
@daedalus1337
@Bizancjum dobra śmiga. Oba systemy się laduja ale już miałem pierwszy zgrzyt. Nie chciał mi się do wifi połączyć przez hasło bo było szyfrowane. No cóż już działa. Dziękuję mirasy za pomoc jak będę jeszcze coś potrzebował to będę pisal