Wpis z mikrobloga

Pragnę przypomnieć że część przenosząca moc ze stopy na korbę to "pedał", w liczbie mnogiej "pedały". Nie "pedała", "pedało" ani żaden inny kretynizm wymyślony przez jakąś ofiarę losu tak strasznie bojącą się kogoś urazić że aż odmawia używania poprawnej nazwy części. Jakoś kierowcy samochodów, pianiści czy perkusiści a nawet szwaczki to rozumieją tylko rowerzyści robią ze strachu dziwkę z języka.

#rower #mtb #szosa #pedaly #kolarstwo #jezykpolski #grammarnazi
  • 10
@dran2: Albo w ogóle totalnym nieporozumieniem jest używanie przez dorosłą osobę do określenia części w rowerze dla dorosłej osoby abominacją słowną jak pedałka. (,)
Nie spotkałem się z tym, ale również jest to straszne.


@dran2: Ja wielokrotnie na OLX przy szukaniu jakichś tanich platform albo całego roweru. Zawsze dopytywałem dla zgrywy, czy to rower na pewno nie dziecięcy skoro ma pedałka.
@dran2: Część przenosząca moc ze stopy na korbę rzeczywiście nazywa się „pedały” i nie ma w tym nic obraźliwego. Ale słyszałem takie fajne określenie „platformy napędowe” xd. Mówić, że się pedałuje jest normalne, ale ja wolę mówić „kręcić”. Nie „pedałuj mocniej„ tylko „kręć mocniej”. Wydaje mi się, że to lepiej brzmi i to już #!$%@?ąc od porównań czy skojarzeń.