Wpis z mikrobloga

Było cicho od ostatniego wpisu! (BYŁO). Miedzy ostatnim wpisem a dzisiejszą nocą była kilka dni właścicielka - która jest sąsiadem idealnym, cisza spokój. Oraz rodzina która przyjechała na koncert, wzorowi turyści.
No ale teraz za ścianą mam zaledwie dwie dziewczyny, więc mogłoby się wydawać że będzie spokój? Otóż nie. Bo zawsze jest ta jedna #!$%@? osoba która nie umie mówić, tylko musi wrzeszczeć. I tak wczoraj swoja kanonadę wrzasków, rechotów zaczęła o 22:30, skończyła dopiero po upomnieniu o północy. Przed chwilą rozmawiała przez telefon, no nie wiedziałbym o tym gdyby nie to ŻE DARŁA RYJA I GDYBYM ZNAŁ ROSYJSKI KAŻDE SŁOWO BYM ZROZUMIAŁ.

Tak się żyje obok wynajmu krótkoterminowego.

W między czasie zrobiłem konkretny research jak inne kraje sobie poradziły z tym problemem. I mnóstwo krajów "coś" zrobiło, a nawet nie coś a bardzo dużo.
Przykładem bardzo ciekawych przepisów ograniczających ten rodzaj wynajmu są:
* ograniczenie dni w roku na ile może być w ten sposób wynajęty lokal, zazwyczaj są to 30, 60, 90, 120 dni maks, przepis ten jest wprowadzony w wielu krajach,
* w Berlinie można wynajmować jedynie pokoje a nie cały lokal, i to jedynie pod warunkiem że właściciel jest w tym samym czasie w mieszkaniu (wyobrażacie sobie wrzeszczącego turystę w takiej sytuacji? Ja nie.),
* w centrum Madrytu lokale wynajmowane w ten sposób nie mogą mieć wspólnego wejścia z normalnymi mieszkaniami na klatkę - czytaj nie da się prowadzić takiego wynajmu nie przejmując całej kamienicy. I to jest genialne, bo przeznaczony na wynajem cały budynek nie przeszkadza mieszkającym tam normalnym ludziom z prostej przyczyny, nikt tam nie mieszka ( ͡° ͜ʖ ͡°). Pozostaje problem wyludniania centrum, ale ile można kamienic tak przejąć? Raczej nie całe centrum.
* na Majorce można prowadzić taki wynajem jedynie w domach jednorodzinnych i to w okolicy lotniska - też nikomu raczej to przeszkadzać nie będzie.

Jak widać można, da się. Rynek nadal tam istnieje a życia normalnym mieszkańcom nikt nie zatruwa.
Obawiam się że w polsce, kraju z dykty owiniętego szarym papierem toaletowym (miejscami użytym) nic takiego nigdy nie zostanie wprowadzone, bądź będzie już dużo za późno żeby sytuacje (wyludniania się centrum miast) naprawić. A dlaczego? A bo wydaje mi się, że osoby które były pytane o te zmiany, i które zasiadają na szczebelkach władzy która mogłaby coś zmienić - same działają w tym interesie, i nic zmieniać nie będą.

Źródełko jeśli chodzi o ciekawe rozwiązania z innych krajów:
link

#airbnbtorak #bookingcomtorak #wynajemkrotkoterminowytorak #wynajemkrotkoterminowy #bookingcom #wynajem #turystyka #zaklocanieciszynocnej #zaklocaniespokoju