Wpis z mikrobloga

@Scaab: Żeby spłacić ok 2023 to dobry pomysł. Nawet gdybyś brał raty stałe i co miesiąc nadpłacał po 10k, to też niezły pomysł.
Ale wzięcie teraz kredytu totalnie pod korek to nigdy nie był najlepszy pomysł.

Pytanie też ile masz poduszki bezpieczeństwa i jak majętną rodzinę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zawsze mnie śmieszy jak jeden wykopek z wykop peel próbuje wyruchać poważny bank, który ma sztab ekonomistów, bankierów i


@niochland: a nie jest tak, że dla banku to wsio rybka? zwłaszcza zakładając, że bank pożycza kasę za stawkę WIBOR to czy WIBOR wynosi 0,5% czy 15% nie robi bankowi różnicy (zakładamy, że wszystkie kredyty są spłacane w terminie) bo zarabia na marży?
Z punktu widzenia banku wzrost stóp procentowych oznacza też większe oprocentowanie depozytów bankowych.


@marcpol: no, ale to niewiele zmienia czy pożyczą po WIBOR czy wezmą kasę z depozytów - i tak zarabiają na marży (w idealnym przypadku, bo wiadomo że w bankach jest milion opłat i prowizji)
@megawatt: Nie do końca. Wynika to między innymi z możliwości kreowania pieniądza przez banki. Wzrost stóp procentowych powoduje spadek podaży pieniądza. Ludzie chętniej inwestują pieniądze w depozyty (lokaty). Daje to bankom większe możliwości kreowania pieniądza. Z drugiej strony jednak spada popyt na pieniądz - kredyty są zbyt drogie. Wpływa to negatywnie na gospodarkę. Po jakimś czasie skutkuje to obniżeniem stóp procentowych.

https://phavi.umcs.pl/at/attachments/2017/1118/141805-stopy-procentowe.pdf