Wpis z mikrobloga

To uczucie, kiedy hamerykański guru diet ketogenicznych mówi, że spożywany tłuszcz łatwiej przekształca się w tkankę tłuszczową, na keto też trzeba być w deficycie kalorycznym i przytacza badania, które mają potwierdzić jego argument, że WYNGLOWODANY trudniej przekształcają się do tkanki tłuszczowej []Chyba po fali popularności keto wracają czasy owsianki na wodzie.

https://www.youtube.com/watch?v=ZE51PMdoe3o

"Carbohydrate overfeeding increases de novo lipogenesis and fat storage, but how significant of a contribution does this actually make to body fat gain:

Researchers measured exactly how much weight the women gained from fat vs carbs

De novo lipogenesis was measured during 96 hours of overfeeding by 50% with either sucrose or glucose and during an energy balance treatment (control) in 8 lean and 5 obese women

De novo lipogenesis was 2- to 3-fold higher after overfeeding by 50% than after the control treatment in all subjects

The type of carb overfeeding (sucrose or glucose) had no significant effect on de novo lipogenesis in either subject group

They found that the carb-overfed women stored about 282 grams of body fat per day, but only 4 grams of it came from de novo lipogenesis

De novo lipogenesis accounted for only 1.4% of their fat gain"

#keto #dodzo #dieta
  • 21
@sebameba: no no, DeLauer ma ogromny zasięg, miliony wyświetleń i uchodzi za eksperta, ale od jakiegoś czasu zauważyłem, że zaczyna przeczyć temu, co sam mówił swego czasu - kiedyś było "nie licz kalorii", "tłuszcz nie tuczy" etc.
@SmaletzWyborny i dlatego mówię, że trzeba mieć IQ banana, żeby wierzyć w #!$%@? takiego internetowego klauna, który za sponsoring powie ci, że gówno z dodatkiem orzeszków jest zdrowe, a Ty to #!$%@?. Smacznego.
@SmaletzWyborny: To ogólnie bardzo ciekawe zagadnienie.

Z jednej strony, niemożliwym jest, żeby tłuszcz z diety nie mógł się znaleźć w tkance tłuszczowej. To byłoby po prostu głupie, i oznaczałoby, że każdy na diecie ketogenicznej w szybkim tempie przekształci się w Lizzie Velasquez. Tak się nie dzieje, więc jakaś część zjedzonych tłuszczy musi trafiać do magazynu. Jak dotąd nigdy nie udało mi się dociec, jaka właściwie. Na podstawie badań nad DDT,
Pobierz
źródło: comment_i4p6DszuLcgIiRhLIswFNIJMFl6Y4NR4.jpg
Bardziej skłaniam się ku tezie, że nie wolno mieszać paliw


@SmaletzWyborny: Nie Ty jeden. Ogólnie podpada to pod szyld hipotezy PFT - highcarb i lowcarb oba działają, jeśli są dobrze zaprojektowane, problemem jest nieumiejętność ludzkiego organizmu używania jednego i drugiego jednocześnie, i ograniczona pojemność tkanki tłuszczowej.

http://www.tuitnutrition.com/2019/01/personal-fat-threshold.html
https://deniseminger.com/2015/10/06/in-defense-of-low-fat-a-call-for-some-evolution-of-thought-part-1/
Pobierz
źródło: comment_QfNktWDYDfn4KVbkevzgpcKRHaqUAyT7.jpg
Z drugiej strony, nie jest prawdą, że kaloria to kaloria.


@anonymous_derp: kaloria to kaloria, każda kaloria, niezależnie od tego czy z tłuszczu czy z węgli, dostarcza tyle samo energii.

Organizm po prostu różnie reaguje na różne źródła kalorii
@Ark00: przedstawia te sama wartość energetyczna co nie znaczy, że organizm każda wykorzysta tak samo efektywnie. Benzyna i węgiel też mają swoją wartość kaloryczna tylko o dziwo organizm z nich energii nie pozyska
@SmaletzWyborny: Znalazłem dziś materiał na temat mechanizmu lipogenezy. Ciekawe jest szczególnie to, że do ok. 500g węglowodanów dziennie, konwersja węglowodanów do tłuszczu jest marginalna. Prawie wszystkie kwasy tłuszczowe, które lądują w tkance tłuszczowej pochodzą z diety. Jednocześnie warto wiedzieć, że węglowodany mają priorytet nad tłuszczami do utleniania, więc w sytuacji nadwyżki, to nadwyżka tłuszczy pójdzie na wakacje do adypocytów.

Wyjaśnia to również, dlaczego ludzie na prawie beztłuszczowych dietach też potrafią skutecznie
@anonymous_derp: nie wiem, Noob pisał o chylomikronach, pewnie wstawiłby wykres. Trzeba byłoby wejść na typową węglozę <20% kcal z fatu i sprawdzić, niestety, ja węgli nie lubię, musiałbym się siłą do tego zmusić. Koniec końców dodałem aero na koniec treningów i fat zaczął mi lecieć. Z doświadczenia - mój brat był na 20 g tłuszczów pod koniec redu i nieźle się dociął, więc to co piszesz ma jak najbardziej rację bytu.