Wpis z mikrobloga

ILE NAPRAWDĘ ZARABIAJĄ POLACY?

Zaciekawiony dyskusjami prowadzonymi pod niemal każdym postem i znaleziskiem dotyczącym zarobków, w których to w kółko powtarzają się opinie mówiące, że 4000-5000 złotych netto miesięcznego wynagrodzenia to absolutne minimum pozwalające na normalne życie i mało kto zarabia mniej (większość Mirków to oczywiście #programista15k), a stawka 2500 zł netto to już w ogóle stawka głodowa, przy której praktycznie nie da się żyć, postanowiłem sprawdzić ile tak naprawdę zarabiają Polacy.

Jako, że dane podawane przez GUS nie nadają się do naprawdę dobrego zbadania sprawy (dane te obejmują jedynie firmy, w których zatrudnienie przekracza 9 osób, a więc nie obejmują mikroprzedsiębiorstw i samozatrudnienia przez co z badania wykluczane jest aż 41% Polaków) postanowiłem sięgnąć do danych Ministerstwa Finansów, które to opierają się bezpośrednio na deklaracjach podatkowych. Oparłem się więc na publikacji jak niżej (jednocześnie dostosowując dane tak aby odzwierciedlały zarobki w roku 2019 - patrz wyjaśnienia).

Źródło:
"Wybrane aspekty systemu podatkowo-składkowego na podstawie danych PIT i ZUS 2016", P. Chrostek, J. Klejdysz, D. Korniluk, M. Skawiński, MF Opracowania i Analizy, No 1-2019 - LINK.

Wyjaśnienia:
Liczby podawane w publikacji obejmują dochód brutto definiowany jako różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania przychodu. Do podanych wartości dodałem więc dominantę kosztów uzyskania przychodu, która wynosi 1335 zł. Jako, że dane pochodzą z roku 2016 postanowiłem przemnożyć je przez wskaźniki wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z lat 2017 i 2018 oraz wskaźnik aktualny na drugi kwartał 2019 roku (kolejno 5,5%, 7,3% i 5,5%). Następnie przy użyciu kalkulatora wynagrodzenia obliczyłem wartości netto (przy obliczeniach bazowałem na umowach o pracę - dla uproszczenia oraz mając na uwadze, że umowy o pracę stanowią większość jeśli chodzi o źródła dochodu Polaków). Otrzymane kwoty podzieliłem następnie przez dwanaście aby uzyskać przedziały miesięcznego "wynagrodzenia".

Wyniki:
Poniżej wszystkie liczby, dodatkowo dołączam do posta wykres.

Przedział wynagrodzenia (netto)----% osób----skumulowany %----liczba osób
do ~800------------------------------------18,87--------18,87-----------------4 438 588
od ~800 do ~1 500----------------------22,99--------41,86-----------------5 408 541
od ~1 500 do ~2 200-------------------21,14--------63,00-----------------4 974 201
od ~2 200 do ~2 900-------------------11,09--------74,09-----------------2 609 328
od ~ 2 900 do ~3 600--------------------7,75--------81,84-----------------1 823 530
od ~ 3 600 do ~7 000------------------13,59--------95,43-----------------3 196 637
od ~7 000 do ~10 800-------------------2,42--------97,85--------------------569 427
od ~ 10 800 do ~14 700----------------0,86--------98,71--------------------202 876
od ~14 700 do ~38 200-----------------1,01--------99,72--------------------238 375
od ~ 38 200 do ~77 400----------------0,19--------99,91----------------------44 328
pow. ~77 400------------------------------0,09------100,00----------------------21 962

Publikacja informuje także o dochodach z samych umów o pracę. Dokonując takich samych obliczeń jak powyżej jest to kolejno:
Średnia: ~2 900 zł
Mediana: ~2 300 zł
Dominanta: 1 634 zł*
* z obliczeń wyszło ~1 545 zł, ale dla roku 2016 jest to minimalna krajowa, której wartość w 2019 jest znana (rośnie nieco szybciej niż ogółem przeciętne wynagrodzenie) dlatego podaję konkretną liczbę

Podsumowanie:
Odpowiadając więc na pytanie postawione we wstępie. 3/4 Polaków (niezależnie od źródła dochodów) zarabia do ok. 3 000 zł netto miesięcznie, a średnie wynagrodzenie z umów o pracę to ok. 2 900 zł netto. Osoby zarabiające mistyczne 15k stanowią wśród osiągających jakiekolwiek dochody zdecydowanie mniej niż 1%.

#praca #pracbaza #pieniadze #oszczedzanie #zarobki #zarabianie #finanse #statystyka #ekonomia #gospodarka

Jeśli kogoś wpis zainteresował, to można wykopać: https://www.wykop.pl/link/5083699/ile-naprawde-zarabiaja-polacy/
źródło: comment_xxKn0uF4KuUkzT9gPTTqVesEVzjporeJ.jpg
  • 96
@Matt_888: przejrzałem mniej więcej ten wątek i:
- co z osobami, które są na utrzymaniu małżonka? Czy one też są liczone jako 0, czy nie są liczone, czy też dochód małżonka jest dzielony na 2 (bo składany jest wspólny PIT) - sprawdzałeś to?
- to, o co piekli się tutaj dużo osób - bardzo niskie dochody - obejmuje dzieci/studentów, którzy/re mają bardzo niskie dochody - poniżej 3800 i składają PIT, by
@tommad: ale tez zycie jest znacznie tansze a nie pojedziesz do kraju gdzie zarobki z tego wyliczenia byly by niewiele wieksze dla 1/3 ludnosci a mowimy tu o masowej migracji.
Nie wazne ile sie zarabia. Wazne ile zostaje na koniec miesiaca po odliczeniu podstawowych oplat i “normalnego” zycia.

Te same pieniadze maja inna wartosc w Warszawie a inna na wiosce. Koszta utrzymania / zycia sa inne. Nie mowiac juz o roznocy w kosztach mieszkania w Warszawie vs male miasto.
- co z osobami, które są na utrzymaniu małżonka? Czy one też są liczone jako 0, czy nie są liczone, czy też dochód małżonka jest dzielony na 2 (bo składany jest wspólny PIT) - sprawdzałeś to?


@new_micra:

alez oczywiscie, ze jest to srednia na podatnika, wiec jezeli jeden malzonek zarabia 10k, a drugi 0, to ich srednie zarobki to 5k.

Jest jeszcze zabawniej, jak sie wezmie pod uwage samotnie wychowujacych rodzicow,
a osób z zarobkami powyżej 10k miesięcznie jest w Polsce dosłownie garstka.


@Matt_888: Zarobki a dochody to nie to samo, nawet programista 15k jak weźmie dwa auta w leasing, to wpadnie pod próg 10k dochodu!
Jak 4,3mln osób zarabia mniej niż 800zł?


@3BitPower: na czarno, umowy-zlecenie, umowy o dzieło

co już dość sensowne 7 do ręki, rocznie 84000, czyli prawie drugi próg podatkowy.


@tellet: 7 do ręki, a nawet 5800 do ręki, to już jest drugi próg. To sie liczy od brutto, nie od netto.
większość zarabia podobnie ale bieda nie bierze się z niskich zarobków a nieumiejętności oszczędzania. Typowy polak połowę wypłaty #!$%@? na fajki i alkohol


@korporacion: Pracując na 1,5 etatu, przy stawce 2000zł netto za etat, wydając na utrzymanie 1500zł i oszczędzając 1500zł, przy ROE 12% i kapitalizacji miesięcznej odłoży się milion już po 35 latach i 4 miesiącach. Nie musze chyba mówić, że założenia są bardzo optymistyczne.
Twoje obliczenia są błędne.W rzeczywistości ludzie w Polsce zarabiają WIĘCEJ.Dane podawane w zeznaniu PIT przez wielu ludzi są nieprawdziwe,gdyż powszechnym zjawiskiem w wielu branżach-gastronomia,transport czy usługi kosmetyczne są umowy na najniższą krajową+reszta na czarno,i potem według statystyk:
@CytrynowySorbet: Po prostu ludzie zarabiający blisko najniższej często dostają część kasy pod stołem, bo im łatwo ukryć zarobki, nie mają żadnych dużych wydatków, 1/3-1/2 kasy idzie na jedzenie, mydło, chemię itp.
-Kucharz w Sopocie pracujący 260 godzin miesięcznie zarabia 1634 zł netto(w rzeczywistości jakieś 4-5 tys netto). -kierowca tira na trasach międzynarodowych zarabia również 1634 zł netto(realnie 6-7 tys netto). -Kelner w Warszawie pracujący 250 godzin miesięcznie również 1634 zł netto(realnie z napiwkami ponad 4 tys). -Murarz pracujący 250 godzin miesięcznie....903 zł netto(znam taki przypadek-janusz biznesu podpisał z nim umowę o pracę za 1200 brutto na pół etatu,a pod stołem płacił 20 zł/h
7 do ręki, a nawet 5800 do ręki, to już jest drugi próg. To sie liczy od brutto, nie od netto.


@MUDAMUDAMUDA:

gooowno prawda, nie liczy sie ani od brutto, ani tym bardziej od netto.

PS przy umowie o prace wpadasz w 2 prog podatkowy przy zarobkach dopiero w okolicy 8900 brutto miesiecznie...
PS przy umowie o prace wpadasz w 2 prog podatkowy przy zarobkach dopiero w okolicy 8900 brutto miesiecznie


@sylwek2k: przy 8000 brutto w drugi próg wpadasz w listopadzie. Wiem bo tyle mam z etatu, nie licząc zleceń.
mam nadzieje, ze nie liczyles 85k progu podzielic przez 8k


@sylwek2k: z jednego etatu jak najbardziej można ten punkt tak policzyć. Drugi próg liczysz od punktu, w którym przekraczasz 85k z groszami podstawy opodatkowania, przy czym pod wyższy podatek liczysz tylko część powyżej progu. Odiczenia typu 50% kosztów uzyskania dla niektóych zawodów to inna sprawa.

to tylko oznacza, ze przepisow podatkowych nie znasz :D


nie musze znać, mam od tego oprogramowanie
z jednego etatu jak najbardziej można ten punkt tak policzyć


@MUDAMUDAMUDA:

gowno prawda, jak widac sie nie mylilem xD

Drugi próg liczysz od punktu, w którym przekraczasz 85k z groszami podstawy opodatkowania, przy czym pod wyższy podatek liczysz tylko część powyżej progu


@MUDAMUDAMUDA:

ale podstawa opodatkowania to nie pensja BRUTTO, tylko pensja brutto MINUS SKLADKI NA UBEZPIECZENIA SPOLECZNE czy minus takze koszty uzyskania przychodu (fakt, ze te 1,5k niewiele zmienia,
fakt, ze te 1,5k niewiele zmienia, ale jednak cos zmienia


@sylwek2k: tak czy inaczej, nawet po odliczeniu obowiązkowych składek, przy 8k brutto na koniec roku łapiesz sie w drugi próg. Nie wiem jak to będzie z uwzględnieniem PPK, ale #!$%@? mnie to boli delikatnie mówiąc, nie zapisuję się do tego. Tak czy inaczej ewentualne korekty można zrobić później przy rozliczaniu PITa

po uj do tego swojego "oprogramowania" wrzucasz pozycje "skladki na
tak czy inaczej, nawet po odliczeniu obowiązkowych składek, przy 8k brutto na koniec roku łapiesz sie w drugi próg


@MUDAMUDAMUDA:

jak #!$%@??!?!

brutto: 8k*12 = 96000
emerytalne=9369,60
rentowe=1440,00
chorobowe=2352,00
odliczeniu podlega(suma powyzszych): 13161,6
koszty uzyskania przychodu (podstawowe pracownicze) 1335 pln

Co daje podstawe opodatkowania: 81,5k xD

Jeszcze calkiem daleko do 2 progu... (czyli jakies 3,5k podstawy)
@Matt_888: Coś mi się tu nie zgadza. 7000 brutto to już 2 próg. Zatem powyżej 5k netto wpadasz w 2 próg. Czytałem, że jest to 800k osób. Według twojej statystyki ponad 7k netto zarabia ponad milion osób. Plus spora część z przedziału 3,6 - 7 też powinna się znaleźć w drugim progu.
@sylwek2k @Matt_888 @MUDAMUDAMUDA: @Rasth: @adibor: Drógi próg to 85528 PLN dochodu ( podstawa minus KUP, ważne dla twórczych #programista15k :) ), co daje 7127 PLN na miesiac, co daje około 8250 brutto przy UoP.
Jeśli w kalkulatorach wam wychodzi inaczej to dlatego, że drugi próg liczony jest dopiero w miesiącu po miesiącu w którym został przekrtoczony próg, więc jesli jest to w grudniu to dodatkową kasiorę zapłacicie Morawieckiemu dopiero