Aktywne Wpisy
Mefedronka +133
Chciałam Wam podziękować za to, że uswiadomiliscie mnie, że jestem gruba. Od dawna nie mam w domu lustra ani wagi, więc ciężko (hehe) było mi to stwierdzić. Na szczęście teraz już wiem i mogę coś z tym zrobić. Zacznę od długich spacerów i wyeliminuję z diety białe pieczywo. Nie wiem, co bym bez Was zrobiła, jesteście super!!! Życzę smacznej kawusi i miłego dzionka dla wszystkich Was. #pokazmorde #rozowypasek #chudnijzwykopem
stuparevic +918
https://www.wykop.pl/link/4987261/polska-w-swiatowej-czolowce-8-pod-wzgledem-pozycji-kobiet-na-rynku-pracy/
Łatwo zrozumieć czemu w tych krajach zachodnich gdzie sytuacja jest gorsza, feministki tyle mówia o tej kwestii.
Wg prawaków luka płacowa nie istnieje, przynajmniej nie w tym sensie o jakim mówią feministki, bo różnice w zarobkach dają się całkowicie sprowadzić do przysłowiowej pracy w magazynie, gdzie mężczyzna przerzuca wiecej kg niż kobieta albo do wybierania gorzej płatnego zawodu. To nieprawda i można pokazac na przykładzie badań, że luka płacowa przynajmniej częściowo wynika z dyskryminacji (co nie znaczy moim zdaniem że całkiem, tzn sa takie sytuacje że kobiety rzeczywiście wybierają gorzej płatne zawody).
Jeden z prawaków wrzucił mi badania z Oxfordu pokazujące że w UK nie ma luki płacowej w zawodzie kierowców autobusów i maszynistów.
https://scholar.harvard.edu/files/bolotnyy/files/be_gendergap.pdf
ale po pierwsze nie doczytał, ze autorzy pisza, iż luka płacowa istnieje i można ją pokazać nawet w warunkach badań laboratoryjnych (nie w sensie pracy w laboratorium, tylko sztucznej sytuacji w badaniach socjologicznych i psychologicznych):
a co więcej, brak luki płacowej w zawodzie kierowców autobusów i maszynistów wynika z uzwiązkowienia. Umowy zbiorowe tak działają, że kierownik nie jest w stanie arbitralnie dyskryminować kobiet:
Ale najlepiej pokazuje to sytuacja z Dani, gdzie wprowadzono transparentność wynagrodzeń, która zadziałala jako hamulec dla dyskryminacji:
https://www.johnson.cornell.edu/businessfeed/2019/02/01/research-wage-transparency-gender-pay-gap/
7% mniejsza luka płacowa w firmach, gdzie płace sa transparentne w porównaniu do tych gdzie nie są.
Następna kwestia to wybór zawodów. fakt, ze kobiety rzadziej wybierają informatykę czy inżynerię budowlaną na studiach, ale w tablece na dole widac że nie jest prawdą że dominują tylko na pedagogice wczesnoszkolnej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest ich więcej na medycynie, na prawie, ekonomii&statystyce itd. A skąd się to bierze? Bierze się po prostu z lepszych wyników w szkole średniej, na maturze, na medycynie
https://www.termedia.pl/mz/W-medycynie-wiecej-kobiet-niz-mezczyzn-Dlaczego-,20062.html
http://www.studencimedycyny.pl/a/Lekarze_zawod_sie_feminizuje-476
przegrywy nie płakać i nie jęczeć tylko brać się do nauki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gospodarka #pracbaza #socdem #neuropa #4konserwy #feminizm
Kilka kontrolnych pytań:
1. Czy różnica w zarobkach na tym samym stanowisku to zawsze zła rzecz?
2. Czy osoby o różnych umiejętnościach, wkładzie w pracę i czasie pracy powinny zarabiać tyle samo na tym samym stanowisku?
3. Czy prace oparte
Jedyny przykład jaki podałeś we wpisie przeciwny tej tezie to ten z badań Cornell University, że tam gdzie były deklaracje, tam wage gap było mniejsze. Tutaj mam jednak zastrzeżenia, dlatego, że firmy, które
Komentarz usunięty przez autora
https://forsal.pl/artykuly/1096379,wynagrodzenia-w-polsce-ranking-zawodow-i-branz.html
@Piekarz123: Zobacz jak się ma do tego przykład z Danii tzn tu chodzi o osoby pracujace w tym samym zawodzie, czy ja ci tego już nie napisałem na wykopalisku?
@gzres: nieprawda i napisałem to wyraźnie juz w samym wpisie. Częśc luki płacowej wynika z dyskryminacji
nie
Więc tak - dalej proszę Cię w takim razie o podanie definicji dyskryminacji ze względu na płeć. Ciężko dyskutować czy takie coś istnieje jeżeli nie chcesz jej podać.
@gzres: bo to absurdalne, równie dobrze mógłbyś się domagać definicji Ziemi. Dyskryminacja ze względu na płeć to nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn ze względu na to, że należą do konkretnej płci, czego tutaj nie rouzmiesz to nie wiem
w teorii
Zacznę od najważniejszego:
Przecież tego nie ignoruję, pokazuję Ci tylko, że nie masz podstaw by twierdzić, że było to spowodowane dyskryminacją po stronie pracodawcy, a nie wrodzonymi cechami po stronie pracownika. Wyciągasz zbyt pochopny wniosek, staram Ci się