Wpis z mikrobloga

Dlaczego na polskiej scenie politycznej, nie może pojawić się partia, która gospodarczo czerpałaby mocno z korwina (no, ale nie tak może na 100%) natomiast światopoglądowo przedstawiałaby się liberalnie, coś jak Wiosna, czy Razem.
Jest jakaś przyczyna, że partie wolnorynkowe z automatu muszą być konserwami światopoglądowymi, a partie liberalne światopoglądowo często podchodzą pod mocny socjalizm?

Przecież trzonem takiej partii byłyby proste założenia:
- nie zaglądamy Ci do łóżka
- wyznawaj wiarę jaką chcesz i zarówno ateiści jak wierzący mają równe prawa w przestrzeni publicznej
- twoje ciało, twoja sprawa
- rób co tam uważasz za słuszne dopóki nie krzywdzisz innych
- prowadź swój interes według prostych i przejrzystych przepisów z kilkoma prostymi do wyliczenia podatkami, gdzie państwo nie ma prawnej przewagi nad podmiotem gospodarczym, a konsekwencje karne poniesiesz dopiero, gdy pomimo prostych przepisów i niskich podatków lecisz sobie w kulki i robisz państwo mocno w konia

Powyżej zawarłem duże uproszczenia, ale myślę, że wiadomo o co mi chodzi.

#neuropa #konserwy #bekazprawakow #bekazlewactwa #polityka
  • 75
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

, ale jestem pewny że jakby doszli do władzy to zmieniliby zdanie


@CytrynowySorbet: Jakoś ciężko wyobrazić sobie tego miłego prawnika i adwokata jak grzmi na gejów czy napuszcza ludzi na siebie... No ale podobno władza zmienia( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@GARN: @CytrynowySorbet: @DizzyEgg: fakt, dość mocno się jarałem tą partią na początku jej istnienia. Jednak moim zdaniem ostatecznie zabrakło im pewnej konsekwencji. Zamiast odciąć sie od wojenki pis/po zostali w nią wciągnięci i w pewnym stopniu wchłonięci przez tych drugich. A przecież mieli być alternatywą zarówno dla PIS jak i PO . A skoro ich program mocno sie zrównał z tą drugą partią, to ludzie wolą
  • Odpowiedz
  • 0
@Lipathor co w tym śmiesznego?

Program wiosny poza tym że był głównie antyklerykalny, był w gruncie rzeczy antywolnościowy. Bo nawet nie chodziło im o to, by panowie mogli popylać się bezkarnie w zadki (bo generalnie nawet teraz nikt im tego nie broni) tylko by karać osoby, którym się to nie koniecznie podoba.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@przemek89x: prawda, jako nowicjusze dali się ograć. A wchłonięcie do PO to dla nich być albo nie być. Lepiej być liberalnym skrzydłem innej partii w sejmie, niż nie być w nim w ogóle.

Szkoda tylko, że zmienili podejście do 500+ .

Co masz na myśli? Przecież i w 2015 i teraz byli przeciwko i jako jedyny klub głosowali w całości dwa razy przeciwko temu programowi.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Jakoś ciężko wyobrazić sobie tego miłego prawnika i adwokata jak grzmi na gejów czy napuszcza ludzi na siebie... No ale podobno władza zmienia( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Brunner: ja nie mówię już nawet o publicznym grzmieniu na gejów czy napuszczaniu ludzi na siebie, ale chociażby o ich ignorowaniu. Wystarczy że będzie udawać że tej grupy nie ma i nie ma ona żadnych problemów, a już będzie pokazywać
  • Odpowiedz
@Adsu: światopoglądowo Wiosna jest, o ile wiem, za rodziałem kościoła od państwa i prawem do związków partnerskich/małżeńskich dla osób nieheteronormatywnych.
  • Odpowiedz
Przecież mieliście nowoczesną, kiedyś była unia wolności


@GARN: przecież to była partia wydmuszka służąca jako spadochron dla starego układu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@przemek89x: Popatrz na potencjalny elektorat. Wieś odpada, małe miasta w większości też. Starsi odpadają. Biedni odpadają. Zostają młodzi, wykształceni z dużych ośrodków miejskich, a więc bez niezwykle udanego marketingu wyborczego max dla takiej partii, moim zdaniem, to jakieś 9% (to max, nie średnia). Nowoczesna się nie sprawdziła, bo miała żenujących ludzi, którzy nie umieją w politykę. Jeśli chcesz taką partię (a ja też bym chciał), to znajdź lidera z mocnym
  • Odpowiedz