Wpis z mikrobloga

Dlaczego na polskiej scenie politycznej, nie może pojawić się partia, która gospodarczo czerpałaby mocno z korwina (no, ale nie tak może na 100%) natomiast światopoglądowo przedstawiałaby się liberalnie, coś jak Wiosna, czy Razem.
Jest jakaś przyczyna, że partie wolnorynkowe z automatu muszą być konserwami światopoglądowymi, a partie liberalne światopoglądowo często podchodzą pod mocny socjalizm?

Przecież trzonem takiej partii byłyby proste założenia:
- nie zaglądamy Ci do łóżka
- wyznawaj wiarę jaką chcesz i zarówno ateiści jak wierzący mają równe prawa w przestrzeni publicznej
- twoje ciało, twoja sprawa
- rób co tam uważasz za słuszne dopóki nie krzywdzisz innych
- prowadź swój interes według prostych i przejrzystych przepisów z kilkoma prostymi do wyliczenia podatkami, gdzie państwo nie ma prawnej przewagi nad podmiotem gospodarczym, a konsekwencje karne poniesiesz dopiero, gdy pomimo prostych przepisów i niskich podatków lecisz sobie w kulki i robisz państwo mocno w konia

Powyżej zawarłem duże uproszczenia, ale myślę, że wiadomo o co mi chodzi.

#neuropa #konserwy #bekazprawakow #bekazlewactwa #polityka
  • 75
  • Odpowiedz
@przemek89x: w Polsce z tego co mi wiadomo to działa Partia Libertariańska, ale to już jest kompletny plankton i 99% wyborców pewnie nigdy o nich nie słyszała. ogólnie to Polska scena polityczna jest po prostu upośledzona - partia socjaldemokratyczna jest nazywana komunistyczną, panuje duopol POPiS a ludzie chcący penalizacji homoseksualizmu czy zakazu aborcji nazywają się "wolnościowcami".
  • Odpowiedz
Dlaczego na polskiej scenie politycznej, nie może pojawić się partia, która gospodarczo czerpałaby mocno z korwina (no, ale nie tak może na 100%) natomiast światopoglądowo przedstawiałaby się liberalnie, coś jak Wiosna, czy Razem.


@przemek89x: Nowoczesna. Liberalna gospodarczo i światopoglądowo. Z jakichś powodów w pewnym momencie non stop atakowana, a przez to zmarginalizowana.
Moją prywatną opinią jest to, że PiS bał się ich najbardziej, przez co TvPis wyciągało cokolwiek się dało
  • Odpowiedz
@przemek89x: do polityki idzie się bowiem po to, żeby dostać się do władzy i czerpać z tej władzy profity. Ale żeby to zrobić, to trzeba mieć albo co rozkradać, albo za co dostawać łapówki. Zatem bezwzględnie konieczne jest co najmniej jedno z dwóch — podporządkowanie ekonomii państwu, gdzie można sobie łatwo coś zagrabić dla siebie, lub zamordyzm, gdzie można brać w łapę za przymykanie oka za łamanie tego czy innego
  • Odpowiedz
Dlaczego na polskiej scenie politycznej, nie może pojawić się partia, która gospodarczo czerpałaby mocno z korwina (no, ale nie tak może na 100%) natomiast światopoglądowo przedstawiałaby się liberalnie, coś jak Wiosna, czy Razem.


@przemek89x: Była, rządziła nami w latach 2010-2015 i częściowo w latach 2007-2010. Z tym że dwuosiowy liberalizm był ideologią deklarowaną i na deklaracjach się skończyło.
  • Odpowiedz
@CytrynowySorbet: Dokładnie, Nowoczesnej było najbliżej do moich poglądów w ostatnich latach. Teraz zostali zmarginalizowani i w wyborach pewnie liczyliby na poparcie podobne do Razem.
Gwiazdowskiego nie biorę pod uwagę, bo on chyba sam nie chciał mocniej zaistnieć w polityce.
A wpadki Petru, choć zabawne wynikały głównie z przejęzyczeń, tak jak to 6 króli, które po prostu pewnie mu się pomyliło, bo przypada na 6 stycznia.
Obecnie to właśnie takiej partii brakuje, bo jak ktoś popiera interwencjonizm gospodarczy i ma konserwatywne poglądy to sobie zagłosuje na PiS.
Jak ma konserwatywne poglądy, a popiera wolny rynek, to zagłosuje na Korwina.
Gdy jest lewicowy zarówno pod względem poglądów obyczajowych, jak i gospodarczych wybierze Wiosnę
  • Odpowiedz
@przemek89x: Była Nowoczesna a teraz jest Gwiazdowski... tylko nie pamiętam jak jego partia się nazywa( ͡° ͜ʖ ͡°) Poza tym są też inne konfigurację jak np. PiS który jest gospodarczo lewicowy a nawet merkantylno-komunistyczny!
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 30
@GARN: tak, to było tragiczne zachowanie, ale który polityk nie ma wpadek? Wiesz, wole Petru latającego na Madere w czasie protestów, niż Kaczyńskiego wykorzystującego państwowe bańki do stawiania dwóch wież w prywatnym interesie
@Reretos: w pełni się z Tobą zgadzam.

@tyrytyty: coś Ci nie pasuje? Co napisałem nie tak? Jako jedyni od początku całym klubem głosowali za odrzuceniem 500+. Są za uwolnieniem gospodarki, ale realnym, a
  • Odpowiedz
Była Nowoczesna a teraz jest Gwiazdowski...


@Brunner: mimo wszystko nie porównywałbym tych dwóch bytów. Polska Fair Play Gwiazdowskiego NIE JEST liberalna światopoglądowo, jest tam przekrój osób z różnych środowisk, ale jednak sporo z nich jest mocno konserwatywnych, łącznie z samym Gwiazdowskim. Tak, mówią że sami by nic ze światopoglądem nie robili i wszystko by było decydowane w referendach, ale jestem pewny że jakby doszli do władzy to zmieniliby zdanie.
  • Odpowiedz
Nie ma innego polityka z którego się tak często naśmiewano. Jego 6 króli jest wypominane do dzisiaj,


@CytrynowySorbet: #!$%@?ąc od innych jego lapsusów to zawalił poważne rzeczy i po aferze z Maderą wszedł na spotkanie partyjne i podobno powiedział tylko cześć, co tam, żadnego przepraszam usunę się na chwilę w cień i dlatego wybrali Lubauer choć nie ma charyzmy. Sporo osób w N. go nie lubiło za bufonadę i to
  • Odpowiedz
@animelover_97: myslę, że wynika to z faktu, że ludziom nie chce sie poświęcić czasu na zrewidowanie swoich poglądów oraz programów poszczególnych partii politycznych. A głosuja przeważnie przeciwko kumuś lub czemuś i wybieraja w ich mniemaniu mniejsze zło.
  • Odpowiedz
#!$%@?ąc od innych jego lapsusów to zawalił poważne rzeczy i po aferze z Maderą wszedł na spotkanie partyjne i podobno powiedział tylko cześć, co tam, żadnego przepraszam usunę się na chwilę w cień i dlatego wybrali Lubauer choć nie ma charyzmy.


@djtartini1: tak, aferę z Maderą zawalił po całości i nie mam zamiaru go za to bronić.

Pomysły z miesięcznicami dla upamiętnienia Adamowicza, czy zostawienie żony z trójką dzieci dla kochanki- dbał o to, żeby być skreślonym dla każdego
  • Odpowiedz