Wpis z mikrobloga

Kopia bramy głównej szczecińskiego Portu Wolnocłowego w Pomerode w Brazylii!

Miasto założyli przeszło 150 lat temu Pomorzanie, w większości z okolic dzisiejszego Nowogardu. Przybyli do Szczecina, z którego wyruszyli do portu w Hamburgu, skąd popłynęli już bezpośrednio do Ameryki. Brama Portu Wolnocłowego była jedną z ostatnich rzeczy, jaką widzieli na opuszczanej matczynej ziemi. W 2000 roku potomkowie założycieli postanowili wybudować w Pomerode kopię bramy ze Szczecina.

Samo Pomerode wygląda jak jedno z małych miasteczek na Pomorzu, dominuje tu europejska zabudowa, praktycznie wszyscy mówią po niemiecku.

Po muzeum miasta miałem przyjemność przejść się z Prefektem (Burmistrzem), który opowiedział mi o założeniu Pomerode i o swoich dwóch wizytach w Szczecinie (bardzo mu się podobało). Dostałem nawet od urzędu miasta mały prezent dla Prezydenta Szczecina ;)

Założyłem Fanpage na Facebooku związany z moją podrożą: https://facebook.com/Śladami-Polonii-276509473302980/

#podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu #brazylia #amerykapoludniowa #szczecin

Zrobiłem listę na mirkolisty: Podróże Śladami Polaków (kontynuacja #podrozemateoaka) - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę.

https://mirkolisty.pvu.pl/list/101xzbXKr1a3QQkZ
mateoaka - Kopia bramy głównej szczecińskiego Portu Wolnocłowego w Pomerode w Brazyli...

źródło: comment_U3ojGAJpO0RrVRNgzF8657mB9Qr7vMdT.jpg

Pobierz
  • 16
  • 15
@matikanka uważam, że wizyta w Pomerode i opisanie tego, że jest tam identyczna brama jak w Szczecinie jest bardzo ciekawa i zgodna z tematem. :)

No i tak w ogóle to ignorancją byłoby opisanie wyłącznie polskiej emigracji, bo w regionach, w których jestem była pod tym względem duża rywalizacja i o każdym kraju chce chociaż małe wprowadzenie napisac. Byłem już u Włochów, Niemców, dzisiaj w miasteczku ukraińskim, będę jeszcze u Rosjan i
@mateoaka: no dobrze, ale Ci z Pomerode nie są Polakam, a Ty piszesz że śladami Polaków, bo Szczecin jest polskim miastem. Gdzie tu logika xD jeżeli już to pisz ściślej, że to akurat nie o Polakach ale o Niemcach Pomorzanach, których przodkowie zamieszkiwali Szczecin. Z wpisu wynika jakby to byli Polacy.
  • 0
@matikanka o matko xD średnio rozgarnięty człowiek wie, że Szczecin był niemieckim miastem.

Idąc Twoją logiką nie podróżuje szukając Polaków i nie spotykam się z Polakami bo oni w większości uciekli z Europy jak Polska była pod zaborami. Czyli w zależności od miejsca zamieszkania, przyplynęli do Brazylii z paszportem zazwyczaj niemieckim albo rosyjskim.