Wpis z mikrobloga

@nonliquet: Jak kupić stellary za 70zł ?

A tak na poważnie to ścieżka przygotowania do stanowiska junior blokchain developer/ QA. Podstawy do opanowania, składania danych języków, zagadnienia sieciowe, na czym polega synchronizacja, wprowadzenie do konfiguracji serwera, VPN/VPS, jak postawić full noda - tajniki konfiguracji, może coś z lightning network?

Jestem otwarty na propozycje.
@szwe: jestem deweloperem z kilkuletnim stażem, ale jako blockchain dev nie pracowałem. Generalnie są dwie drogi tworzenia kursów i blogów:

1. Ekspercka, gdzie uczysz ludzi z poziomu doświadczonego weterana
2. Postępowa, gdzie wiesz trochę więcej od czytelników, ale uczysz się też razem z nimi, pokazując swoje błędy

Przyjąłem drugą ścieżkę i wydaje mi się, że będzie to lepsze dla początkujących i trochę gorsze dla prosów.
@szwe: Chcę umożliwić poznanie tematu początkującym devom i nie tylko, napisanie swojego pierwszego łańcucha bloków w JavaScripcie, potem przejście np. do Solidity. No i oczywiście wszystko po polsku i za darmo, w formie artykułów połączonych spisem treści. Polski net jest ubogi w treść o blockchainie, jeśli się nie chcę czytać o kursie bitcoina czy spekulacjach. Zbieram pomysły teraz.
@warder: @Wypoks: @BoaDupczyciel: @Vamteusz: @mrooczilla: @szwe: @tomosano @tomuho: sewekn111, tomosano: @Veni: Jak mogę zawołać wszystkich plusujących post? :D Tyle lat konto na wypoku a ja dalej nie umiem.

Btw: opublikowałem pierwsze 3 części kursu w formie blogpostów, linkuję do pierwszego, reszta jest ze sobą powiązana.

Będę dodawał następne części, macie jakieś uwagi? Co mógłbym dodać żeby jak najlepiej oddać temat i żeby ludzie zrozumieli
@nonliquet: Nie rozumiem jednej rzeczy. Jak niby możemy na podstawie ostatniego bloku dowiedzieć się o wszystkich transakcjach z poprzednich bloków? Przecież nie możemy tego zrobić. Z tego co wiem, kolejny blok ma tylko jakiś hash bloku poprzedniego i tak są one połączone. Poza tym teraz cały bitcoin ma chyba z 200 gigabajtów a 1 blok to 1 mega.