Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Dzień 77/100

Jak się dziś czujecie? Mam nadzieję, że magicznie! ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

Jednorożec – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Jednorożec

Według legendy na terenie wsi pewien stary bartnik podczas podbierania pszczołom miodu ujrzał jednorożca, którego później upolował książę Janusz, w miejscu tym kazał wybudować chatę myśliwską i nazwał ją Jednorożcem.

Początki Jednorożca wiążą się właśnie z bartnictwem, postać księcia też nie jest tu przypadkowa, ponieważ te tereny stanowiły niegdyś dobra książęce (potem królewskie), był to teren polowań monarchy. Wielkie lasy ciągnące się niegdyś od Chorzeli aż do Kolna stanowiły obszar zamknięty dla osadnictwa, aż do XVI wieku, były tu tylko książęce leśniczówki, miejsca wypadowe do polowań. Całą puszczę zwano Puszczą Zagajnicą, dzieliła się ona na mniejsze części, tutejszą puszczę nad Orzycem, zwano Puszczą Mazuch.

Pomijając już legendy Jednorożec ma jedną z najlepiej udokumentowanych #historia z wiosek, które pojawiły się na tagu (i podejrzewam, że pod tym względem przebije wszystkie kolejne wioski).

Jako że nie mam czasu kopiować i analizować kilometrów tekstu wrzucę parę odnośników.

Skrócona historia wsi Jednorożec ze strony gminy Jednorożec

A jeżeli kogoś bardziej zainteresowała historia miejscowości i ten opis mu nie wystarcza, polecam blog jednej z byłych mieszkanek Jednorożca, historia jest bardziej rozbudowana i podparta zdjęciami i mapami:

Część 1, od założenia do końca XVIII wieku
Część 2, lata 1801-1914
Część 3, lata 1914-1918 #iwojnaswiatowa
Część 4, lata 1918-1939 #dwudziestoleciemiedzywojenne
Część 5, lata 1939-1945 #iiwojnaswiatowa

(ostatni link sugeruje, że część 5 to część 4, jest to spowodowane rozbiciem artykułu z 2014 na dwie części w roku 2017)

Wszystkie historie mają wskazaną bibliografię, także są udowodnione historycznie. Dla osób lubiących takie tematy jest trochę czytania ((oo))

We wsi Jednorożec znajduje się figura Jednorożca (zdjęcie w pierwszym komentarzu), a za miejscowością znajduje się cmentarz wojenny, na którym pochowano 3584 żołnierzy niemieckich i rosyjskich, pochodzący z czasów przerwania frontu wschodniego w II bitwie przasnyskiej w 1915 roku, kiedy to wieś została całkowicie zniszczona, o czym przeczytać więcej możecie we wcześniej zamieszczonych linkach.

A fotografia wzięta z Bezużytecznej, niestety nie znam oryginalnego źródła ()

#mazowieckie #mazowsze #ciekawostki #qualitycontent
MechanicznyTurek - #100smiesznychwiosek 

Dzień 77/100

Jak się dziś czujecie? Ma...

źródło: comment_jwbzEWiQpMGRRJaUQ8VQqEaPwZcBSt1P.jpg

Pobierz
  • 9