Wpis z mikrobloga

Siema Mirki, dzisiaj pytanie z pogranicza #dzieci i #motoryzacja ;)

TLDR na końcu

Niedługo ma mi się urodzić syn (tak wiem, wychowam jak swoje ;P )
Obecnie jeżdżę 14-letnim autem, w którym bagażnik ma 345 litrów (hatchback), z czego dużą część zajmuje koło dojazdowe (auto na gaz). Wiem, że auto ma wypadkową przeszłość, ale z tego co wiem i widzę była to bardziej stłuczka niż wypadek. No ale wiadomo, nigdy z używanym nie ma 100% pewności, że np. poduchy zadziałają, co też ma wpływ na moją decyzję.

Zacząłem więc szukać zastępstwa dla obecnego auta. Z uwagi na to że pierwsze parę lat będzie nim też jeździła żona, która ma delikatnie mówiąc problemy z parkowaniem ;P, auto musiało spełniać takie wymagania:
- małe w obrysie
- duży bagażnik
- małe spalanie
- niska cena

Przez pierwszy punkt poodpadały kombiaki, przez drugi hatchbacki. Sedany mi się nie podobały przez wąski otwór załadunkowy.
I wtedy znalazłem Skode Fabie Kombi. Pojechałem do salonu i niby wszystko ok, ale z tylu mało miejsca na nogi. Obok stał Rapid Liftback i to na niego się zdecydowałem. Ogromny bagażnik (550l), dużo miejsca na nogi z tyłu i stosunkowo małe wymiary zewnętrzne w porównaniu do miejsca w środku.
W tym aucie szczerze mówiąc podoba mi się wszystko poza silnikiem. Do wyboru był tylko 1.0 TSI. Niby na forach polskich i niemieckich nie widać żeby miały te silniki jakieś wady fabryczne.Wydaje się, że jedyne negatywne komentarze są od osób które tymi silnikami nie jechały i ogólnie nie podoba im się downsizing... Spalanie malutkie, na jeździe próbnej moc mi się podobała (pomimo że teraz jeżdżę 2.0 143 KM to te 110 w Rapidzie by mi wystarczyły). Boję się tylko jak będzie z tym silnikiem za parę lat...

Co do użytkowania to obecnie robię rocznie około 12 tys km. Codzienne dojazdy do pracy 6km w jedną stronę (dlatego odpadają diesle) i latem wyjazdy prawie co weekend na działkę 100km w jedną stronę (często dodatkowo z teściami na pokładzie). Pewnie z dzieckiem będzie trochę więcej ale myślę, że nie więcej niż 20 tys.

I tu moje pytanie:

TLDR
Mirki posiadające dzieci. Jakie macie pojemności bagażnika w autach i czy wg. Was tyle wystarcza czy nie?
No i co sądzicie o moim wyborze auta? Odbiór w kwietniu więc niby mam jeszcze szansę ;) Może jakieś inne propozycje spełniające wymagania?
Trochę wariuje z tą pojemnościa bagażnika czy rzeczywiście jest to ważne przy dziecku?

#auto #samochody #rodzina #skoda
Pobierz DenverPn - Siema Mirki, dzisiaj pytanie z pogranicza #dzieci i #motoryzacja ;)

TLD...
źródło: comment_uyEfFhLguqI9KExDXTA8VxPvvlMKJbTe.jpg
  • 53
@camaro98: ale ja jechałem tym 1.0 i mimo że jeżdżę 2 litrową benzyna szedł dobrze. Są dwie wersje 95 i 110 koni. Ja wziąłem tą 110 i ma wiecej momentu niż moj 2.0 ;) Co do tipo to jest strasznie wykonany w środku (nie podoba mi się) i jest wymiarowo o wiele większy od rapida. Patrząc na forach też jest dużo więcej problemów z tym 1.4 t-jet niz z TSI... No
@DenverPn: dla mnie ten silnik jest dziwy. W sumie jak chodzi o wykonanie to fiat ma solidniejsze plastiki tam mi się przynajmniej wydaje. A jak chodzi o awaryjność TSI i ogólnie jakość skód to mam w rodzinie octavie z 10 salon polska i tak obecne tsi to są już inne tsi niż ten który ma moja wiec nie ma co ich porywać. A jak chodzi o wykonanie to jest średnio auto
Wydaje się, że jedyne negatywne komentarze są od osób które tymi silnikami nie jechały


@DenverPn: Dokładnie.
TSI z pierwszych lat produkcji to padło, masakryczne padło ale po 2014 to całkiem inna generacja silników, całkowicie inna konstrukcja, rewelacyjne silniki, brać w ciemno. A najlepsze to 1.4 lub 1.5 TSI - oba po 150 KM. Aż dziwota że VAG nie zdecydował się na zmianę oznaczenia silnika i zostawił oznaczenie TSI.
@DenverPn: e tam, wystarczy troche zainwestowac w sprawdzenie i tyle. Wiem jak wyglada rynek samochodow uzywanych, ale nie dajmy ske zwariowac. I do tego nie kazdy pieprzniety samochod jest szrotem :) ale nie wciskam Ci nic na sile, pachnaca nowka z salonu to tez dobra opcja. Pomysl o dacii logan, w kombii, auto duze nie jest a prosta konstrukcja gwarantuje niskie koszty ekspoatacji, w srodku a szczegolnid z tylu zaskoczy cie
@DenverPn: jak dzieci to weź pod uwagę to, że małe dzieci w fotelikach, zwłaszcza tyłem do jazdy, potrzebują znacznie więcej miejsca w kabinie niż dorośli i twoim podstawowym kryterium przy wyborze samochodu powinno być, to czy zmieści się tam 4 koszykarzy, a jak już chcesz kupić auto wielkości połowy tego co potrzebujesz, celuj raczej w rapida niż fabię bo ma zwyczajnie dłuższa kabinę
Boję się tylko jak będzie z tym silnikiem za parę lat...

@DenverPn: będzie tak samo jak już z ponad 10 letnimi 1.2 TSI z ponad 200-300kkm na blacie, o których pisano tak samo. Będzie jeździł jak jeździł. Koszty naprawy tego silnika są absurdalnie śmieszne poza ASO. A za 5-7 lat używane silniki w BDB stanie będą chodzić po 2500zł na allegro. To nie 4.0 V8 by się bać kosztów. Byle 1.9