Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@niech_ktos: PEMDAS Czyli kolejność działań, przed nią ma pierwszeństwo czytanie od lewej do prawej (bez żadnego wymyslania, że jak nie ma znaku mnożenia to pierwszeństwo ma to wyrażenie "sklejone" z nawiasem). Kalkulatory po prostu często mają wbite na sztywno jak interpretować niektóre wyrażenia i z tego wynik 1. Błędnie zapisane jest jednak wyrażenie, które nie powinno mieć zapisu prowadzącego do różnych interpretacji.
@Koloses: problem z twoim zapisem jest taki, że aby wyciągnąć przed nawias, to byś musiał mieć:

6:(2(2+1)). A tutaj brakuje tych dodatkowych nawiasow.


@damw: Co? Od kiedy przy wyciąganiu przed nawias dopisuje się dodatkowe nawiasy?

znak mnożenia przed nawiasem możesz ominąć

Przy obliczeniach, gdzie wiesz dokładnie jak wygląda początkowe działanie i kolejność żeby sobie uprościć owszem, ale w żadnym podręczniku nie znajdziesz takiego zapisu jak na obrazku.
@damw: Co? Od kiedy przy wyciąganiu przed nawias dopisuje się dodatkowe nawiasy?


@Koloses: od tego samego momentu, kiedy możesz je opuszczać w dowolnym momencie (o ile są dodawane/opuszczane zgodnie z obowiązującymi regułami).

Od kiedy masz pewność w jaki sposób wyglądało początkowe działanie?
Skąd wiesz, że autor nie pomyślał na początku o działaniu 6:2*(2+1) i ominął znak mnożenia właśnie ze względu na to, że:

wiesz dokładnie jak wygląda początkowe działanie

?
@damw: Teraz zaczynasz zwyczajnie pieprzyć od rzeczy xD. Dostaję przykład do rozwiązania i to jest moje początkowe działanie, na którym przeprowadzam operacje. Nic więcej mnie nie interesuje. Jakby autor myślał o 6:2*(2+1), to by to tak zapisał. Jest napisane 6:2(2+1), znaku nie ma i to jeszcze bardziej przemawia za tym, że jest mnożenie niejawne, wykonywane przed dzieleniem.
@CzajnikZniszczenia: Jestem autysta w takim razie, bo nie pamietam reguly od lewej do prawej, a raczej, ze mnozenie i dzielenie ma ten sam priorytet i jest przemienne, bo dzielenie jest odwrotnosc mnozenia. Tak samo odejmowanie to sumowanie liczb ujemnych. Jak chce cos najpierw podzieli i pomnozyc przez cos to zapisuje tak:
(6/2)(2+1), a wtedy dla mnie jest to wszystko jasne i zgodne.