Wpis z mikrobloga

Co można mieć za 20 miliardów PLN rocznie?

Wybudować ok 500 km bezkolizyjnych dróg szybkiego ruchu o przekroju 2x2, a uwzględniając dofinansowanie z UE byłoby to ponad 1000 km. W 5 lat program budowy dróg zakończony, każde miasto 100-tysieczne w Polsce podłączone ekspresówką do sieci dróg.

ALBO

Kupić ok 60-70 samolotów F-16 w wypasionej wersji (obecnie mamy ich 48 sztuk). W ciągu 5 lat za tą kasę można wystawić siły powietrzne 300-400 nowoczesnych samolotów które spokojnie jak równy z równym walczyłyby z całą flotą powietrzną potencjalnego przeciwnika w postaci Federacji Rosyjskiej

ALBO

Kupić około 800 czołgów Leopard 2A5. Po 3 latach mamy 2400 leopardów czyli siły zbrojne zdolne pozamiatać każdego przeciwnika. Wątpie nawet czy przemysł niemiecki byłby w stanie dostarczyć takie ilości w takim czasie. 60 k---a miliardów zeta, ja p------ę. Ruscy nie mieliby już wtedy nic do gadania w tej części Europy.

ALBO

W ciągu 6-7 lat wybudować prawdziwą sieć szkieletową pociągów dużej prędkości między głównymi miastami, ze składami jeżdżącymi ponad 300 km/h podróż z Trójmiasta do Krakowa skracając do ok 2,5 godzin

ALBO

Wybudować elektrownię jądrową o mocy 1000 MW (szacunkowy koszt to ok 20 mld właśnie). Po 5 latach mamy 5 takich elektrowni. Po 10 latach stajemy się praktycznie niezależni energetycznie. Oczywiście wiadomo że budowa jednej trwa kilka lat, ale finansowanie na każdą kolejną można by mieć co roku, bo co roku wpada nowe 20 mld.

ALBO

Wybudować 20 tysięcy boisk typu Orlik. Przyzwoita infrastruktura sportowa nawet nie w każdej gminie ale w każdej najmniejszej wsi.

ALBO

Wybudować 10 (dziesieć) Stadionów Narodowych takich jak ten w Warszawie. Dziesięć k---a.

ALBO

W ciągu ok 5 lat zbudować własny system satelitarny alternatywny dla GPS, Glonassa czy Galileo, kupując know-how, dostawę saleitów itd. na rynku. Nie wiem po co, ale moglibyśmy.

ALBO

Wybudować w 2 lata Wielki Zderzacz Hadronów. W ramach ułańskiej fantazji moglibyśmy go, k---a, pod Sosnowcem umieścić i wymagać wiz wjazdowych dla naukowców walących tam z całego świata do prowadzenia badań.

ALBO....

Dać ludziom 500 na dziecko przez jeden rok


#polska #bekazpisu #bekazlewactwa #komunizm #socjalizm #wenezuela #bekazprawakow
  • 145
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Grewest nie mówię, że było idealnie, cudownie i doskonale, ale kraj się rozwijał, ceny z miesiąca na miesiąc nie rosły jak p------e, nie było rozdawania pieniędzy i finansowania patologii, byliśmy liczącym się graczem na arenie międzynarodowej a teraz...? Teraz mamy patriokatochlew przepełniony patologią, galopującą inflacje, rosnące podatki i r------------e kasy na prawo i lewo. Żyć nie umierać!
  • Odpowiedz
Makroekonomisci od Balcerowicza


@to_po_prostu_ja: Ej pisiaku od krytyki szybkości postępowania TK przed rządami PIS. Wiesz co Balcerowicz mówił na temat 500+? Że świat się od tego nie zawali i najwyżej zbudujemy jedną autostradę mniej. Mówił też, że wzrost PKB będzie chwilowy i tak się dobrobytu w kraju nie zbuduje, że na gospodarkę trzeba patrzeć całościowo biorąc pod uwagę równe wskazniki makroekonomiczne. To samo mówił podsłuchany Morawiecki.

Za 3 lata znowu
  • Odpowiedz
@w3n5zu: Czekaj, wejdzie nowa partia, zlikwiduje 500 plus a potem czekam na moje 800 czołgów albo 60 f16 albo 500km autostrad. Hehe, taki h-j. Pieniądze pójdą na bliżej lub dalej nie określone cele a pieniacze nie będą mieć ani 500 plus ani żadnej rzeczy wymienionej z Twojej listy - profitów brak. Pozdrawiam fikcyjnych wizjonerów - dzięki wszechmogący m_b że na mikro nie można dawać minusów bo pewnie by mnie zalało
  • Odpowiedz
@Grzabek: Panństwo polskie nie ma pieniędzy, notorycznie się zadłuża, żeby to wszystko opłacać. Dobrym pomysłem byłoby spłacenie długów, bo koszty odsetek z roku na rok są coraz większe.
Kolejne rządy mają zawsze dziurę w budżecie - ale pewnie to dla ciebie kompletna nowość, bo żyjesz w jakimś magicznym świecie, gdzie myślisz, że jak rząd nie rozdaje pieniędzy z podatków to je kradnie.
Nie te pieniądze zostają po prostu w kieszeniach podatników, czy raczej: nie trzeba więcej pożyczać od banków, żeby rozdać socjal.

Zresztą i tak tego, co jest zbierane od podatników brakuje - i żeby wypłacać socjal państwo musi się zapożyczać. Pomyślałeś kiedyś, że pożyczki trzeba będzie zwrócić? Ale jak to p--------e, to i tak nie zrozumiesz, tylko będziesz myślał, że "przyszedł nowy i ukradł, starzy to dawali". Takie samo myślenie, jak dziadków o PRL - za komuny też rozdawali: rozdawali bo wzięli kredyty. Przez pierwsze kilka lat Gierka było przyjemnie: się balowało na kredyt, po kilku latach kredyty trzeba było spłacić - i zaczął się
  • Odpowiedz
@fledgeling: Ale ja to wszystko rozumiem, ja sobie kulturalnie cisne z formy przekazu "co mozna kupić za 20 mld". Jak by wlasnie te pieniadze mialy charakter bliski namacalnego. Ktoś tworzy materiał propagandowy a potem udowadniasz w re do mnie, ze w rzeczywistości jest fikcyjny i zarzucasz mi płatny trolling. Szkoda, ze nie dodałeś jeszcze, ze ruski to byś mi naświetlił swoje miejsce w społeczeństwie - zaraz obok lewaków i fanów
  • Odpowiedz
. Jeśli jednak tworzenie 500+ pozwoli zwiekszyć zasobność trzonu konsumenkiego co tym samym pozwoli rozwinąć się gałęzi przemysłu która obsługuje klase niższą śrenią lub średnią


@Grzabek: Te pieniądze są zabierane innym podatnikom, którzy wydaliby je na to, na co chcą. Twoje bzdurne teorie nazywają się "metaforą zbitej szyby", doczytaj sobie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metafora_zbitej_szyby

Ktoś mógłby wydać pieniądze na to co chce (może na swoje dzieci). Teraz rząd zabierze te pieniądze i rozda swoim potencjalnym wyborcom. System kliencki jak w Rzymie, albo republikach
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@w3n5zu: k---a, wcześniej nie było 500+ gdzie są ekspresówki, czołgi, samoloty i pociągi? Serio jesteśmy aż tak bogatym krajem, że to można by zrobić?
  • Odpowiedz
@w3n5zu: Można budować 10 stadionów narodowych co rok, albo dworce takie jak Łódź fabryczna które potem są wykorzystywane w 10-ciu procentach-tylko co to da? Dzietność mamy najniższą w Europie, więc trzeba zachęcić ludzi do posiadania dzieci, ja mimo że IT bardzo i zarabiam dużo powyżej średniej to i tak się się cieszę że otrzymam to świadczenie (pspodziewam się dziecka). sam Gwiazdowski mówił : albo 500 plus albo obniżenie PIT, że
  • Odpowiedz
zadbał o to żeby kraj nie stoczył się w kryzysie finansowym i udało mu się to na tyle dobrze, że parę lat później cwele z pisu mogą r----------ć hajs na lewo i prawo a gospodarka jako tako to wytrzymuje


@Agemaker: jak zadbał? Przecież on tylko "tymczasowo" VAT podniósł.
  • Odpowiedz
@w3n5zu zapominasz o jednym, z 90% obecnego 500+ zostaje na lokalnym rynku, ba pewnie z 30% wraca do budżetu. A wszystko co wymieniłeś to wydrenowanie kasy za granicę. Po czymś takim nasza gospodarka by już nieistniała, a tak to jako tako się kręci.


@szuineg: o, widzę, że mamy speca od makroekonomii. Idąc twoim tokiem rozumowania, skoro to takie fajne, to dlaczego pincet+, a nie od razu 1000+? Dwukrotnie zwiększylibyśmy
  • Odpowiedz