Wpis z mikrobloga

Dzisiaj wracamy w dawne czasy aby porozmawiać o losie chłopa w dawnej Polsce.

Jednym z najbardziej przekoloryzowanych (a właściwie to malowanym w ciemnych barwach) obrazów w popularnej historii jest obraz wielowiekowej niewoli chłopskiej – w naszym kraju bardzo żywy. Jest on tak wbity w głowy Polaków, że do okresu funkcjonowania tu gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej bardzo często używamy wielu odniesień nawet w naszych codziennych rozmowach (pracujesz jak chłop pańszczyźniany, ktoś robi sobie z pracy prywatny folwark, szlachta nie pracuje itp.) Skąd w ogóle się ten obraz wziął, ile ma wspólnego z prawdą i dlaczego mamy do czynienia z jego eksplozją właśnie w Polsce?

Link do znaleziska - Czy chłopi byli niewolnikami? Czyli jaki był los chłopów w dawnej Polsce

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski)

Dodatkowe Tagi: #qualitycontent #zwyczaje #swiat #liganauki #zainteresowania #obyczaje #polska #armia #litwa #tradycja #wies #niewolnictwo #praca #kultura
sropo - Dzisiaj wracamy w dawne czasy aby porozmawiać o losie chłopa w dawnej Polsce....

źródło: comment_Y7Adwsw0oe0NU0EzwTEAHDyN1Jxe9CI4.jpg

Pobierz
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sropo: już wiem, że mieli lepiej niż my teraz. Studia mnie uświadomiły. Podatki chłopów to było około 30% ich pracy. Dodatkowo praca w polu, które dzierżawili rozkładała się na całą rodzinę, dlatego dobrze było mieć synów. I tak jedno pole potrafiło wykarmić kilkuosobową rodzinę.
  • Odpowiedz
@sropo: No zajebista to była wolność, mogli się wyprowadzić, poszukać nowego Pana gdy obecny im nie odpowiadał - normalnie wolny rynek. Oh wait, tylko nie mogli bez zgody swojego Pana opuścić wiochy i przenieść się do innej wiochy xD Ze związkami małżeńskimi ten sam problem. Plus uprawiali ziemię, która nawet nie należała do nich, jak myślisz skąd zawsze w postulatach w czasie powstań na czoło wysuwał się ten o "uwłaszczeniu"
  • Odpowiedz