Wpis z mikrobloga

@Clear:

Trudno winić bank za ten incydent – bank, widząc konto, na które wpłynęły środki z przestępstwa, ma prawo podejrzewać, że pozostałe środki na tym rachunku mogą mieć to samo pochodzenie i działając w interesie innych okradzionych, blokuje wszystko, co może. Na pewno naprzemienne blokowanie i odblokowywanie rachunku nie powinno mieć miejsca, można także poprawić komunikację z klientem, ale w tych okolicznościach nie dziwimy się decyzjom banków
@MichaelT128: Ależ nie trudno winić ten bank. Bo bank ewidentnie utrudniał dostęp do pieniędzy. Sprawa tym razem trafiła na przedsiębiorcę, ale równie dobrze, każdy może paść ofiarą nadgorliwości. Pismo prokuratury było jasne, a oni zablokowali dostęp do całego konta na okres znacznie przekraczający 72 godziny pomimo pełnej współpracy poszkodowanego.

Uwierz mi, nie chciałbyś być w podobnej sytuacji. Zwłaszcza, że poszkodowany przedsiębiorca zajmuje się zawodowo i legalnie wymianą kryptowalut. To nie było
Zwłaszcza, że poszkodowany przedsiębiorca zajmuje się zawodowo i legalnie wymianą kryptowalut


@Clear: Nigdzie w artykule nie jest napisane, że to było konto firmowe, ani że osoba, której zablokowano konto posiada założoną działalność.
@MichaelT128: Na niebezpieczniku jest.
https://niebezpiecznik.pl/post/ktos-zaplacil-mu-pieniedzmi-z-oszustwa-i-bank-z-prokuratorem-zablokowali-mu-konto-z-oszczednosciami/

Wczoraj zgłosił się do nas Czytelnik Sylwester (imię zmienione), który zawodowo zajmuje się handlem kryptowalutami. Ma w tym celu zarejestrowaną działalność gospodarczą. Postarał się nawet o indywidualną interpretacje podatkową w KAS, aby swój biznes prowadzić w 100% legalnie.


Co zaś do konta firmowego, prowadzący działalność gospodarczą (jednoosobową) jest osobą fizyczną, i nie musi używać konta firmowego. W tym wypadku tak właśnie było.
@Clear: O, dobrze że wkleiłeś. W postanowieniu prokuratury: "[...] na rachunku bankowym [...] prowadzonym na rzecz osoby fizycznej". Czyli już samo to zdanie potwierdza, że nie było to konto firmowe i tym samym został złamany "Regulamin otwierania i prowadzenia bankowych rachunków dla osób fizycznych w ramach bankowości detalicznej mBanku S.A." który jasno wskazuje, iż konto osobiste nie może służyć do celów rozliczeń działalności gospodarczej (od razu uprzedzę - każdy bank ma
@kuta_senator:

Rachunki nie mogą być wykorzystywane przez Posiadacza Rachunku do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

I podobny zapis znajdziesz w regulaminie rachunków dla osób fizycznych w każdym banku.
@MichaelT128: albo regulamin jest sprzeczny z polskim prawem albo nie wiem jak to funkcjonuje, ale zarówno w placówce jak i na mailu gdzieś mam odpowiedź z mBank, że MOGĘ korzystać z rachunku prywatnego do rozliczeń firmowych jeśli prowadzę jednoosobową DG, więc nie wiem jak to jest... wiem tylko, że 1 os. DG to jest osoba fizyczna.

Może niech @ZespolmBanku się określi dla wszystkich
@kuta_senator, nie ma tu żadnej sprzeczności. Nasz regulamin zastrzega, że rachunek osobisty nie może być wykorzystywany do rozliczeń firmowych. Dla osób prowadzących różne formy działalności posiadamy w ofercie rachunki firmowe.
@ZespolmBanku: czyli polskie prawo mówi, że nie trzeba mieć rachunku firmowego, ale jako prywatny bank macie jeszcze regulamin, który zabrania używać rachunku prywatnego do rozliczeń firmowych jak się ma 1 os. DG. Dobrze, że mam w formie pisemnej zapewnienia, że mogę prywatny rachunek używać do rozliczeń firmowych i to w kilku różnych rozmowach, bo jak zablokujecie mi konto to widzimy się w sądzie. Albo macie niekompetentnych konsultantów albo sam już nie