Wpis z mikrobloga

@BardzoWaznyUzytkownik Mnie też XD

Mój pierwszy komentarz miał taki wydźwięk: mleko jest złe, a mleko smakowe do którego jest jeszcze dodawany cukier jest jeszcze gorsze.

I nagle mi gościu tłumaczy, że laktoza też jest cukrem XD A co to ma do tego?
To tak jakbym napisała, że sok pomarańczowy do którego doda się cukier jest zły a ktoś by zaczęł pisać, że w świeżo wyciśniętym przecież też jest cukier XD
  • Odpowiedz
podstawa naszej diety były kasze pszenice i groch? Raczej tluste mięso, jaja, przetwory mleczne, ziemniaki.


@pixtri: @BardzoWaznyUzytkownik: Oczywiście, że nie. Pszenica nie była powszechna, gdyż zboża były drogie ze względu na słaby wynik upraw, także chleba wcale nie jadano powszechnie na wsi jeśli nie było urodzaju. Podstawą diety chłopów były warzywa strączkowe - groch, fasola, bób, soczewica, a także różnorakie kasze, warzywa, mleko.

Dodatkowo jedzenie było bardzo, bardzo sezonowe , uzależnione od możliwości konserwowania i przechowywania żywności i od zbioru plonów. Przednówek był często okresem głodu na wsiach, zwłaszcza po słabym roku. Stąd choćby mąka z kory brzozy, czy obecnośc w kuchni wielu roślin dziś
  • Odpowiedz
@BardzoWaznyUzytkownik: Nie chce mi się, jeszcze przyjdzie jakiś fanatyk od zmodyfikowanej współcześnie pszenicy która nas zabija, od oprysków chemicznych, od GMO albo ten wierzący w to że ludzie żyjący przed rewolucją rolniczą byli najzdrowsi.
  • Odpowiedz
@wolodia: z tymi ziemniakami rzeczywiście może bardziej popłynąłem i odniosłem się do czasów nie aż tak odległych. Pamietam ze szkolnej historii i kiedyś przeczytanych artykułów ze jadano bardzo tłusto i to tłuszcz był podstawa żywienia, ale chętnie zajrzę na te strony i zaktualizuje wiedzę, dzięki
  • Odpowiedz
@pixtri: @BardzoWaznyUzytkownik: Jako ciekawostkę dodam, że w pierwszej scenie Cholonka Janosch opisuje jak celebrowano świniobicie w społeczności robotniczej na Górnym Śląsku przed wojną - to było wydarzenie które obchodzono także z sąsiadami, nie zdarzało się często dlatego było okazją do świętowania, a mięso trzeba było rozdzielić, przerobić i zjeść zanim się nie zepsuje. Hodowanie świń, kur, kaczek i gęsi było powszechne na zurbanizowanym (!) Śląsku jeszcze do końca
wolodia - @pixtri: @BardzoWaznyUzytkownik: Jako ciekawostkę dodam, że w pierwszej sce...
  • Odpowiedz
Sama takie mleko w szkole dostawałam, za dopłatą można było sobie wziąć czekoladowe. No w c--j zdrowe, mleko i jeszcze tona cukru XD


@hangover: Przede wszystkim- bardzo silne lobby mleczarskie w UE, zwłaszcza hodowcy z Francji.
  • Odpowiedz
Podstawą diety chłopów były warzywa strączkowe - groch, fasola, bób, soczewica, a także różnorakie kasze, warzywa, mleko.


@wolodia: Czemu wyodrębniasz tylko jedną, najbiedniejszą grupę społeczną i przypisujesz sobie racje?
Każda wyżej postawiona grupa społeczna (w zależności od okresu) jadała mięso, jajka i nabiał.
  • Odpowiedz
@lukaszlukaszkk: Przecież w jednym z moich powyższych postów napisałem, że jedzenie czerwonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowalności na raka. Odnosiłem się do gościa, który napisał, że sama obróbka termiczna zwiększa ryzyko.
  • Odpowiedz
Odnosiłem się do gościa, który napisał, że sama obróbka termiczna zwiększa ryzyko.


@Manymouse: nie czytałeś artykułu. Badania mówią że mięso przetworzone termicznie zwiększa ryzyko. A więc kotlety mielone, schabowe, kurczak z rożna itp.
  • Odpowiedz