Wpis z mikrobloga

Mirki z #gdansk takie pytanie mam o #adamowicz W mediach liberalnych rozgrywa się właśnie cały festiwal pamięci Adamowicza. Peany na jego cześć, żałoba niczym po papieżu, ludzie płaczą. Z wielu stron głosy, jakim wspaniałym był człowiekiem, mężem stanu, inteligentem. Mam pytanie: czy zawsze gdańszczanie tak postrzegali Adamowicza, czy to teraz mass media robią taką papkę i ludzie temu ulegają?
Pytam całkowicie bez spiny. Nie śledziłem jego kariery. Znam go tylko z medialnych migawek: wielokrotnie wybierany prezydent, wałczył ze skrajną prawicą, umoczony na lipnych zeznaniach majątkowych, niektórzy próbowali powiązać go z amber gold. Jak zatem było? Zawsze mega szacun czy teraz dopiero po śmierci mówimy o nim tylko dobre rzeczy, bo złych nie wypada?
  • 43
@ksaler Ja tumieszkam 2,5 roku więc się nie chce wymadrzac ale na podstawie osób z jednej czy drugiej pracy. To każdy zdaje sobie sprawę że swoje za uszami miał, sporo krytyki na niego było ale też każdy docenia że wiele dla Gdanska zrobił i ze mu na tym mieście autentycznie zależało.

Jednak każde kolejne wybory wygrywał No i też że całe miasto jest w szoku po prostu.

Nawet to jak wczoraj kibice
Nawet to jak wczoraj kibice Lechii to uczcili a też dobrze wiesz jakie poglądy wśród takich zorganizowanych grup kibicowskich przeważają


@czlapka: ło, no tu jestem w szoku, bo Lechia zawsze mocno na prawo się pozycjonuje.

Czyli zapewne atmosfera w Gdańsku podobna do tej, jaka byłaby w Łodzi gdyby Zdanowską ubili...
@ksaler: co chwile jakieś afery były. Generalnie dziwi mnie ze nagle robią z niego takiego świetego. Tydzień temu praktycznie nikt nie mówił na niego Adamowicz tylko Budyń (nie wiem skąd ta ksywa, ale wszyscy tak na niego mówili). Wystarczy poczytać sobie tag o Gdańsku żeby się dowiedzieć co ludzie o nim mówili jak jeszcze żył. Nie bez powodu odwróciło się od niego PO i wyborach startował ze swoją partia.
@ksaler:

Czyli zapewne atmosfera w Gdańsku podobna do tej, jaka byłaby w Łodzi gdyby Zdanowską ubili...

Tak, jaki nie był -- to jednak szkoda człowieka.
Nikt nie zaprzeczał (nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy), że za jego kadencji Gdańsk się rozwija a mieszkańcom żyje się coraz lepiej.
Dyskusje to się toczyły raczej o to, czy dzięki Adamowiczowi czy mimo Adamowicza.
I poddyskusje -- to w pełni jest wykorzystany potencjał rozwoju miasta i czy
@ksaler: To tylko pokazuje jak ludziska mają wyprane mózgi przez media. Pytam się kto palił świeczki po dziewczynkach które spłonęły w Koszalinie? czy po górnikach którzy zginęli w kopalni? całe to otumanienie najlepiej widać na fejsbuku i oczywiście na wykopie gdzie na głównej co drugie znalezisko jest o śmierci Adamowicza, a wykopki w komentarzach obrzucają się błotem.
Pytam się kto palił świeczki po dziewczynkach które spłonęły w Koszalinie? czy po górnikach którzy zginęli w kopalni?


@Spartan-ka: Cóż, zawsze śmierć osoby publicznej jest mocniej przeżywana niż kogoś kogo w ogóle nie znamy. A Adamowicza jako osobę publiczną znało parę osób :) Tak czy siak, właśnie tutaj dotykamy tego, o co pytam. Czy był on warty takiej medialnej żałoby czy ludzie po prostu idą za tłumem bo wszędzie wkoło pełno
@Spartan-ka: mial swietny PR. Starsze panie byly wniebowziete na jego widok. Mily i uczynny facet. Chodzace dobro. Ogolnie to nawet moj dziadek ktory jest anty po, gonic lewakow i tuska na gilotyne na niego głosował. Kwestia tego ze cos robil ale raczej tyle samo co kazde inne miasto. Gdybym porownal warszawe sprzed 20 lat a teraz to tez zupelnie inne miasto. W gdansku poza glownymi ulicami dalej wszystko rozpieprzone. Dlugo by
czy zawsze gdańszczanie tak postrzegali Adamowicza, czy to teraz mass media robią taką papkę i ludzie temu ulegają?


@ksaler: To zależy, z kim pogadasz. Na pewno miał duże poparcie, w końcu wygrywał wybory. Stąd peany. Ludzie, którzy go wcześniej krytykowali, teraz z szacunku po prostu się nie odzywają. Zapytaj jeszcze raz za kilka miesięcy, jak emocje opadną, albo poszukaj w archiwach - np. na Facebook'u możesz przejrzeć sobie strony Budyniowo, Gdańsk
@czlapka
@ksaler
Adamowicz miał ogromny wkład w odrodzenie Lechii gdy spadła ona do A klasy. Załatwiał sponsorów pomagał finansowo, sam jeździł na mecze gdy lechia grała w 4 lidze. Gdy lechia grała jeszcze na starym stadionie często na płocie wisiała sektorówka z Adamowiczem. Nigdy na stadionie Adamowicz nie był wygwizdany jak np Tusk czy Kurski. Adamowicz nie walczył z kibolami, dlatego kibice go lubili.
A moja ocena Adamowicza jako mieszkańca Gdańska jest
@ksaler: Był dobry prezydentem. Przeprowadził sporo ważnych inwestycji i to daje się odczuć.

Osobiście nie zgadzałem się z jego polityką budowlaną. Miał niezbyt jasne kontakty z developerami, którzy zrobili straszną miazgę na południu/zachodzie miasta. Co do LGBT i uchodzów, to moim zdaniem temat jest rozdmuchany, bo jedyne co zrobił to zgodził się na marsz LGBT, ale wiemy, że ONR też chodził.