Wpis z mikrobloga

Postanowienia Noworoczne #budujzchaferem

1. Oficjalnie wchodzę w podcasty o budowie domu :) Mam już dwa gotowe, trzeci w trakcie. Udostępnię pierwszy z nich w styczniu. Nie mam założonego żadnego planu, ale chciałbym zrealizować co najmniej 20 podcastów w ciągu roku.

2. Nagrywam też kurs wideo o tym, jak dobrze wybrać działkę budowlaną. Mnóstwo informacji, przyjemnych ilustracji i wiedzy. Na facebooku będę umieszczał informacje z postępów prac: https://www.facebook.com/JakSieWybudowacINieZwariowac/

Jeżeli będzie więcej osób zainteresowanych tymi materiałami i kolejnymi etapami tworzenia kursu to założę nowy tag lub/i nowy fanpage, aby nie męczyć osób, które już działkę mają.

3. Odświeżam wygląd bloga. Powinien być gotowy jeszcze w styczniu.

4. Przymierzam się do napisania uniwersalnego megaporadnika dla wykonawców. Jeżeli jesteś wykonawcą (w jakiejkolwiek branży - także pozabudowlanej) to napisz mi co cię denerwuje lub męczy w Twojej działalności (klienci? podatki? skomplikowane przepisy?). Jeżeli masz jakieś rady dla innych wykonawców, to tym bardziej będę za nie bardzo wdzięczny. O tym jeszcze będę pisał.

Przeglądam właśnie wszystkie moje artykuły na temat budowy domu, które napisałem w 2018 roku. Nie było ich może dużo (16), ale każdy zawierał tyle treści, że mógłbym spokojnie podzielić każdy z nich na kilka części lub wydać drugą książkę :)

Rekordowy artykuł ma 70000 znaków ze spacjami - to przecież jest objętość małej książki! A tyle zajmował artykuł opisujący m.in. ogrzewanie elektryczne, gazowe, pompy ciepła, piece na ekogroszek, współczynniki EP, EK oraz wyjaśniający od czego zależą koszty ogrzewania domu: https://blog.poradnik-budowlany.com/koszty-ogrzewania-domu/

Lubię pisać długie artykuły, ale mam wrażenie, że przez ich objętość nie każdy dojdzie do wszystkich interesujących informacji. Postanowiłem zrobić więc porządny spis treści na blogu, aby każdy dotarł do interesujących go treści. Będę też przez kolejne dni umieszczał co ciekawsze fragmenty moich artykułów. Co wy na to?

Zaczynam od wyjaśnienia czym jest AKUMULACJA CIEPŁA:

Pomyśl sobie, że leżysz w pełnym słońcu przy basenie. Jest ciepło, opalasz się i nagle słońce zakrywają chmury. Od razu odczuwasz, że jest chłodniej, prawda? Woda w basenie jednak cały czas trzyma tę samą temperaturę i będzie ją trzymała jeszcze przed długi czas.

Woda więc bardzo dobrze akumuluje ciepło. Można też powiedzieć, że woda ma dużą bezwładność cieplną, tzn. pomimo ograniczenia źródła ciepła jej temperatura będzie dość wolno spadała (co oczywiście działa też w drugą stronę – jeżeli słońce zacznie mocno świecić to temperatura wody będzie się rosła powoli).

Z materiałami budowlanymi jest tak, że każdy z nich lepiej lub gorzej akumuluje ciepło, a to, czy to jest wadą czy zaletą zależy od konkretnej sytuacji.

Przykład: wyobraź sobie jakiś rekreacyjny dom. Wpadasz do niego na weekendy: przyjeżdżasz w piątek o 18 i wyjeżdżasz w niedzielę o 17. Jeżeli dom został wybudowany z materiału, który kiepsko akumuluje ciepło (czyli ma małą bezwładność cieplną) to w sezonie grzewczym przyjedziesz o 18, rozpalisz w kominku i już po chwili będziesz miał w domu ciepło. To dlatego, że materiał budowlany nie przejmie stworzonego ciepła więc „cała para” pójdzie w ogrzanie powietrza i mebli. W niedzielę przed wyjazdem wygasisz płomień i po niedługim czasie w domu będzie znowu zimno.

A co, jeżeli dom zostałby wybudowany z materiału, który dobrze akumuluje ciepło? Jeżeli przyjedziesz w piątek o 18 i rozpalisz w kominku to w domu będzie ciepło zapewne dopiero po kilku godzinach, tzn. dopiero gdy mury, strop i fundament przejmą ciepło. Podczas ogrzewania takiego domu pójdzie też o wiele więcej drewna. Jeżeli w niedzielę przed wyjazdem wygasisz płomień w kominku to dom będzie trzymał temperaturę jeszcze przed długi czas bo mury będą powoli oddawać zebrane / zakumulowane ciepło. W tym przypadku materiał, który dobrze akumuluje ciepło nie zda egzaminu: ogrzanie domu będzie trwało długo, będzie bardziej kosztowne, a część pieniędzy na ogrzanie domu po prostu się zmarnuje.

A jak będzie z domem, w którym mieszkamy na co dzień? Jakie to ma znaczenie?

- Jeżeli dom ma małą akumulację ciepła to wszystko byłoby w porządku dopóki działałoby ogrzewanie. W przypadku awarii dom wychłodzi się bardzo szybko (chyba, że mamy dom zbliżony do pasywnego). Z tego powodu niektórzy budujący decydują się zamontować drugie źródło ogrzewania na wypadek wystąpienia takiej sytuacji, np. kominek.

- Mała akumulacja powoduje też to, że w gorące dni w dom się szybciej nagrzeje. Przecież ciepło nie tylko wydostaje się z domu w zimne dni, ale także dostaje się do środka w gorące Jeżeli budynek miałby dużą akumulację to przez noc zdąży się wychłodzić, a zanim w dzień znowu się nagrzeje może minąć nawet kilka godzin.

- Ściany z drewna (z bali) dobrze akumulują ciepło. Ściany oparte na szkielecie – słabo. Ściany murowane – zależy z jakiego materiału (o tym jeszcze będę pisał za jakiś czas), ale ogólnie: nieźle. Trzeba jednak pamiętać, że każdy dom tak naprawdę lepiej lub gorzej akumuluje ciepło chociażby dzięki fundamentom. Można także wybudować dodatkowe ściany wewnętrzne z innego materiału, aby zwiększyć bezwładność cieplną budynku – spotkałem się z takim rozwiązaniem.

To, czy dla ciebie będzie lepsza dobra czy zła akumulacja zależy m.in. od źródła ogrzewania i trybu życia. Wyobraź sobie, że pracujesz w domu i ogrzewasz dom wyłącznie w nocy za pomocą ogrzewania elektrycznego korzystając z taniej taryfy. Zależy ci na tym, aby dom ogrzał się w nocy na tyle, na ile to możliwe po to, aby w dzień oddawał ciepło przed dłuższy czas więc wybierzesz materiały, które dobrze akumulują ciepło. Jeżeli jednak codziennie jeździsz do pracy to niska akumulacja może być zaletą ponieważ dom nie będzie ogrzewany wtedy kiedy cię nie ma. I znowu wracamy do tego, że najważniejsze są twoje oczekiwania

O akumulacji ciepła pisałem przy okazji pisania o różnicach między domami drewnianymi, murowanymi, szkieletowymi i innymi. Cały artykuł: https://blog.poradnik-budowlany.com/drewniany-murowany-szkieletowy/

Pozdrawiam,
Sławek Zając

#budujzchaferem #budujzwykopem #dzialka #budowadomu
  • 23
@chafer Spis treści spoko pomysł, łatwiej będzie znaleźć interesujący nas temat ale nowy tag dla osób z działką imo się nie sprawdzi. Jeżeli wpisów nie będzie bardzo dużo to lepiej publikować wszystko w jednym miejscu a każdy sam zdecyduje, czy temat jest dla niego interesujący czy nie.
@timix: Nawet nie wiedziałem, że tak można zrobić. Myślałem o iTunes i soundcloudzie. Dlaczego używać do tego YouTube?

@nama: Te informacje są nieco rozsypane po blogu. Napiszę o tym kiedyś zbiorczy artykuł, a na razie:

https://blog.poradnik-budowlany.com/jak-kupowac-materialy-budowlane/ - m.in. o tym, jak wykonawcy mają przeróżne układy z hurtowniami i składami budowlanymi i o tym czy kupować materiały samemu czy korzystać z pomocy wykonawców.

https://blog.poradnik-budowlany.com/podatki-czyli-jak-dzialaja-wykonawcy/ - w drugiej części artykułu jest o
@chafer: hmm dlaczego? W skrocie a w zasadzie dlatego bo tam jest dużo ludzi :) zobacz...hm choćby kanał formuła 1 - wydaje podcasty na YouTube. YouTube to ogromny kanał i tuba gdzie są w cholerę ludzi. Ludzi mocno zainteresowanych vide choćby Lukasz budowlaniec, Mario budowlaniec.
Soundcloud jak najbardziej itunes również.
Zerknij gdzie oni i jak to dystrybuują.
https://www.google.pl/search?q=beyond+the+grid&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=pl-pl&client=safari

Plus oczywiście dobry opis pod każdym podcastem oraz tytuł. Tagi. Linki do rozwinięcia
@chafer: wyślij mi linka do kanału, dam sina jednego z pierwszych:) dodaj tam od razu zdjęcie w tle aby było profi. Taka gadająca głowa jak to się mówi do kamery mówiąca o poradach tez byłaby dobra. Ściągałbys ruch na blog i monetyzowal poradniki oraz pewnie monetyzowal usługi doradcze. Plus reklamy jeśli zadbasz o jakieś 20-30tys wyświetleń każdego filmu. Ale tutaj wykop pomoże. Kwestia tego żeby algorytm skumał ze to jest wartościowy
@chafer Jakbyś chciał weryfikację materiału o wyborze dobrej działki budowlanej zrobioną przez osobę, która się w tym zakresie porusza zawodowo to daj znać z chęcią pomogę.
@timix: Dobra. Jestem zmotywowany. :)
@gobi12: Chętnie!
@KrowkaAtomowka: Grzejniki wymagają większej temperatury więc są w porządku na przykład przy kotłach na paliwo stałe. Przy ogrzewaniu niskotemperaturowym (np. pompa ciepła) grzejniki mijają się z celem.

Gdybym się teraz budował drugi raz to zrezygnowałbym z kotła na rzecz pompy ciepła + podłogówka w całym domu (bez grzejników).
@chafer: no to dawaj panie bo my tu czekamy, a jeszcze Cię trzeba zwalidowac wiec proponuje abyś nie nagrywał trzeciego tylko ustalił raz w tygodniu nowy podcast co dla yt jest mega ważne, do tego lajwy i umieszczanie jakichś informacji na wallu yt. Czyli - mądra, stała, cotygodniowa oprawa i dbanie o temat. To jest przyszłość i must have marketingowa, no wiec mocno Cię motywuje i czekam. Kiedy?:)
@chafer jeżeli się da to wrzuc też do Podcast Addict (nie wiem jak to tam działa, a wiem, że mnóstwo osób tam słucha podcastów).
Jaka w ogóle będzie nazwa podcastu? :)
SoundCloud nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem dla podcastera. Są lepsze.
YouTube od biedy jako dodatek, ale na pewno nie można nastawić się tylko na YT, bo stracisz 95% potencjalnych słuchaczy. Podcast, to jednak materiał audio, nie video.
Na Podcast Addict podcast będzie dostępny, gdy będzie miał prawidłowo przygotowany RSS (tu uwaga z SC, tam nie wszystko jest tak skonfigurowane, jak powinno) i będzie dostępny w katalogach typu iTunes.
@timix: Zmotywowany jestem, dzięki! Realnie jednak nie dam rady nagrywać 1 podcastu na tydzień. Za dużo się u mnie dzieje :) Dlatego właśnie chcę mieć już 3 podcasty gotowe, żebym miał co umieszczać w razie jakiejś mojej obsuwy.
Ps Skoro mam używam youtube to chyba będę podcasty wrzucał po prostu tutaj: https://www.youtube.com/channel/UCX8DANZLvurZHoZ5-qawiNQ
Założenie jest takie, że na tym kanale będą pojawiały się także prezentacje, wyjaśniające różne kwestie i dodatkowe materiały.

@
@chafer: RSS to plik zawierający wszystkie dane o Twojej audycji, odcinkach, opisie, grafikach, plikach audio, itp. To najważniejszy (i często jedyny) plik, z którego korzystają wszystkie katalogi i aplikacje do słuchania podcastów. SC domyślnie tworzy taki plik, ale domyślnie nie umieszcza w nim nagrań. Więc podcast niby jest, a nie ma. Ot, jeden ze szczegółów, na który trzeba zwrócić uwagę.
Nazwa podcastu też ma znaczenie?

@chafer: Nazwa podcastu, to - obok malutkiej grafiki - jedyna rzecz, na podstawie której osoby przeglądające katalogi podcastów zdecydują czy kliknąć i sprawdzić co jest w środku, czy nie.