Wpis z mikrobloga

Multi Emulator Lakka

Czym jest Lakka?
Lakka to dystrybucja linuxa, uruchamiana bezpośrednio z USB lub instalowana na dysku twardym, istnieje wiele wersji działających na komputerach osobistych, #rapsberrypi lub nawet #nintendoswitch. System po uruchomieniu otwiera menu dość mocno podobne do tego z ps3 spod poziomu którego w prosty sposób można uruchamiać emulację gier.

Co potrafi emulować Lakka?

To zależy od mocy obliczeniowej sprzętu na którym działasz, proste konsole takie jak #nes #snes , sega megadrive, sega master system , atari jaguar można emulować już na prostym sprzęcie. Jakość emulacji stoi na wysokim poziomie, nie ma problemu praktycznie z niczym- gry chodzą płynnie o ile nie używamy zaawansowanych shaderów.

Na nieco mocniejszym sprzęcie możemy pokusić się o próbę emulacji bardziej zaawansowanych konsol jak #nintendo64 , #psx lub #segasaturn

Na tym jednak możliwości się nie kończą, nowsze wersje mogą odpalać gry z nintendo #gamecube a nawet #wii oraz sega #dreamcast.

Sam system jest ciągle rozbudowywany i istnieje możliwość update przez internet.

Jak to działa w praktyce?

Testuję to dzisiaj na laptopie lenovo S210 touch, małym 12 calowym... czymś. Specyfikacja to Intel® Pentium® ULV 2117U (1.80GHz 1600MHz 2MB) , 4Gb ramu, karta zintegrowana, dysk włożyłem jakiś stary 60 Gb.

Sprawdza się to na 4+, nie spodziewałem się niczego wielkiego.

Nes, snes itp. działają doskonale.

N64 również, trzyma w miarę stały framerate, dźwięk jest okay. Testowałem na #mariokart oraz grach star wars typu shadow of the empire. Również #quake2 działał bardzo dobrze. Jedyna gra która nie ruszyła to Star Wars: Rogue Squadron. Szkoda bo bardzo ją lubię,

Psx testowany na #tekken3 chodził gładko.

Problemy nastręczyła późniejsza generacja jak nintendo gamecube, testowane jedynie na Star Wars rogue Squadron 2 i uruchamia się, jednak sam framerate jest bardzo słaby.

System obsługuje też szeroką gamę padów, sam testowałem na padach od ps4, xbox, xobox one i działają bardzo dobrze.

Konkuluzja?

Jeśli masz stary laptop i nie wiesz co z nim zrobić to jak najbardziej warte sprawdzenia.

#linux #emulacja #retrogaming
dqdq1 - Multi Emulator Lakka

Czym jest Lakka?
Lakka to dystrybucja linuxa, urucha...

źródło: comment_bfz6YPmguvTP6Njl3sxItpmJvdIKVjev.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
@dqdq1 no powiem ci mireczku że dzięki tobie mój stary laptop posłuży jako nowa maszynka do psx/n64. Pytanie tylko czy obsługuje odbiorniki usb do bezprzewodowych controllerow. Mam dokładnie x36p na myśli
  • Odpowiedz
  • 0
@dqdq1 nie mogę sobie przypomnieć nazwy, ale bawiłem się czymś podobnym (emulowałem neogeo), ale na pewno to się nie nazywało lakka. Ta nazwa funkcjonuje od początku?
Edycja: retroarch
  • Odpowiedz