Wpis z mikrobloga

Właśnie, co z tego? Krzywda nikomu się z tego powodu nikomu nie dzieje, a nikt, kto nie był na emigracji, nie zrozumie ile radości i przyjemności może sprawić usłyszenie rodzimego języka.


@PyszneBuleczki: Ano właśnie dzieje się krzywda bo potem się nie możesz dogadać z obsługą w sklepie bo żaden nie uznał że warto się języka nauczyć.

Na szczęście jest coś takiego jak Ustawa z dnia 7 października 1999 r. o języku
@Morf: Ale nie wymyślaj teorii spiskowych, bo od puszczania filmów w innych językach imigranci nie przestaną się uczyć polskiego. Jeśli ktoś Cię nie może zrozumieć to a) nie znaczy, że się języka nie uczy b) wystarczy powtórzyć, przeformułować zdanie, powiedzieć wolniej. Trochę wyrozumiałości i zwykłej empatii. Nauka języka to złożony i długotrwały proces i bez praktyki w codziennych sytuacjach nigdy się języka nie nauczysz, bo książkowy język, a potoczny różnią się
ktoś Cię nie może zrozumieć to a) nie znaczy, że się języka nie uczy b) wystarczy powtórzyć, przeformułować zdanie, powiedzieć wolniej. Trochę wyrozumiałości i zwykłej empatii.


@PyszneBuleczki: miałem taką sytuację w restauracji w Poznaniu (!) koleś do mnie po ukraińsku powtarzał z nadzieją że to ja niby zrozumiem jak powie wolniej. Potem sprawdziłem na Google Maps i mieli same kiepskie oceny i były wyłącznie komentarze, że nijak się z obsługą dogadać.
@Morf: W USA nie ma języka urzędowego, to jak chcesz zmusić ludzi do używania angielskiego?

W Anglii tez puszczają filmy z polskimi napisami i co? Jakoś jak ktoś chciał się nauczyć języka to to zrobił. Zreszta nawet jak bardzo dobrze znasz język obcy to czasami nie rozumiesz njuansow, albo po prostu chcesz sobie zobaczyć film w Twoim języku.

Ale tak na poważnie to co Ci przeszkadza, ze prywatna firma puszcza to,
@Morf: No to do tej restauracji nie będą ludzie chodzili i upadnie. W czym problem? Jeśli ktoś zatrudnia ludzi, którzy nie potrafią sie dogadać z klientem, to obawiam się, że niestety to nie jest jedyny problem tego miejsca.
Oczywiście, że latynosi muszą znać język angielski, bo poza swoją społecznością nic nie zrobią. Nie zdobędą edukacji, nie znajdą pracy, nie załatwią niczego w szpitalu, w urzędzie itd. itp. bo przeważająca ilość amerykanów
A w dodatku ukraińcy wiele dobrego Polsce przynoszą i przyczyniają się do rozwoju gospodarczego


@PyszneBuleczki: to zależy jak mirkom zawieje. Przy takich wpisach wszyscy są za ukraińcami, a w innych przeciwko, szczególnie gdy zabierają pracę, hamując wzrost płac i zaburzają proporcje damsko-męskie xd