Wpis z mikrobloga

@shnela: Całkiem fajne to co wkleiłeś z ali. Pytanie czy to jest gotowy produkt, czy trzeba go sobie polutować? Ja mam bardzo podobną stację, właściwie z tych samych komponentów ale własnej konstrukcji i - szczerze mówiąc - jeszcze bardziej amatorską i partyzancką ( ͡° ͜ʖ ͡°) Za 30 dolców to bym to brał w ciemno, to jest praktycznie koszt samych materiałów.
  • Odpowiedz
@tychuss: xiaomi pm monitor z tego co wiem mierzy tylko pm2.5, chociaż w środku ma prawie taki sam sensor laserowy jak to co wkleił OP. szkoda, bo xiaomi monitor to fajny potencjał na spoko urządzenie do domu, a on praktycznie nic więcej nie robi. a mogliby z niego zrobić małą stację pogodową, zegarek, budzik itp. do tego kosztuje 50 dolców najmniej.

mimo wszystko jednak nadal jest to chyba najtańszy gotowy
  • Odpowiedz
@maraswrona ten przedmiot z aukcji jest akurat gotowy, ale bardziej zależy mi na samym module do pomiarów, np. czymś z tej listy.

Jeśli chodzi o urządzenie z pierwszego posta, to mam pewne wątpliwości do jego jakości. W szczególności to małe niebieskie urządzenie z kratką to czujnik DHT11, który #!$%@? się dosyć słabą dokładnością (2 st.C).
Dużo lepszy byłby DHT22, tutaj fajny review.
Jeśli wmontowali w urządzenie słaby miernik temperatury
  • Odpowiedz
@shnela: aaa bo napisałeś że szukasz czegoś co mierzy pyły ORAZ pogodę, i wrzuciłeś tego linka więc zasugerowałem się że szukasz gotowca, z wyświetlaczem itd.

Jeżeli chodzi o komponenty to nie znam pojedynczego sensora który mierzyłby wszystko. Do pyłów korzystam z Plantower PMS7003 - mierzy PM1, PM2.5, PM10, wyjście uart, można podłączyć przez przejściówkę po usb do kompa, albo wprost do mikrokontrolera. Z tej samej rodziny sensorów są jeszcze PMS5003 albo PMSA003, ale z tego co wiem technicznie mierzą dokładnie tak samo i ich pomiary nie odbiegają od siebie jakością - różnią się głównie rozmiarem i kształtem co może stanowić jakieś ograniczenie jeśli chcesz to wpakować w jakąś obudowę.

Z konkurencji są jeszcze sensory Nova Fitness (np SDS011), ale z nimi nie miałem do czynienia. Z PMS jestem bardzo zadowolony, znajdziesz do niego biblioteki do arduino
  • Odpowiedz
Jeśli wmontowali w urządzenie słaby miernik temperatury za $0.5 zamiast o wiele lepszy, kosztujący $2.5, to mam też pewne obawy do czujnika cząstek stałych.


@shnela: hmm no też tak napisałem w poprzednim poście, że 30 dolarów to praktycznie cena części, a gdzie tu zarobek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeżeli chodzi o tego składaka to na zdjęciu jest właśnie plantower PMS5003, więc o ile to nie ściema
  • Odpowiedz
@maraswrona

Co do pogody to słuszna uwaga, dht11 to słaba zabawka, raczej dla dziecka na pierwszy projekt. Ale nawet dht22 bym nie brał, jeżeli nie potrzebujesz hurtowych ilości to warto dorzucić tego dolca czy dwa i wziąć Boscha BME280. Na tej samej stronie co wrzuciłeś jest recenzja porównawcza którą Bosch raczej wygrywa.


Dzięki, fajny ranking. Akurat BME280 nie jest droższe od dht22 i dodatkowo ma barometr, jeszcze przejrzę oferty.
  • Odpowiedz