Wpis z mikrobloga

Ja pierdziele ten kraj jest popierdzielony. Wszyscy pieprzą o tym czy strajk w LOT jest uzasadniony czy też nie, a wszystkim umyka najistotniejsza kwestia: spółka skarbu państwa dla optymalizacji kosztów stosuje umowy b2b, a to samo państwo od przyszłego roku zamierza niby zamieniać takie umowy na umowę o pracę xD.

Czyli uwaga: rządzący nie chcą się zgodzić na zmianę, która mają zamiar uszczęśliwiać wszystkich w przyszłym roku xD

Co ciekawe od stycznia znika limit składek na ZUS. Czyli przy umowie o pracę LOT musiałby płacić za pilotów olbrzymi składki do ZUS. Dodatkowo w przypadku umowy o pracę piloci szybko wpadaliby w 32% stawkę PIT (żenująco niski próg 82 tys złotych, nie waloryzowany od 10 lat), czyli chcąc zapewnić im taką samą pensję netto, LOT szybko by się wykrwawił.

Do czego zmierzam: rząd zdaje sobie sprawę, że przez wysokie koszty pracy jego spółka nie poradziłaby sobie na rynku, więc stosuje w niej umowy b2b. Co robi w takiej sytuacji rząd? Obniża koszty pracy na umowie o pracę? Nie, rząd je jeszcze zwiększa (likwidacja limitu składek ZUS) i chce zlikwidować możliwość zawierania umów b2b xD Szkoda, że nie chce zacząć zmiany od swoich spółek. A to wszystko przy oklaskach gawędzi, bo bogatym dowalą.
#lotnictwo #lot #ekonomia #finanse #gospodarka
Pobierz
źródło: comment_f6Qqt3SHS594e9WJWq9jxlAHj7cRVlnj.jpg
  • 22
spółka skarbu państwa dla optymalizacji kosztów stosuje umowy b2b, a to samo państwo od przyszłego roku zamierza niby zamieniać takie umowy na umowę o pracę


@nojednaknie: Raczej po prostu arogancki prezes ma taki zwyczaj. I tak - w momencie kiedy te umowy zostaną zniesione - będzie musiał się jakoś do tego dostosować.

LOT faktycznie stał się rentowny, ale to głównie dlatego że operuje już w sposób bardzo podobny do tanich linii
Przecież to dobry ziomek premiera nie poleci


@Ratelmidozer: Punkt widzenia zawsze nieco zależy od punktu siedzenia. A Pinky ma jednak już teraz nieco inny punkt siedzenia i inną perspektywę - na zastąpienie Mózga.

Już dostał trochę po łapach, skoro się zadeklarował że "część przyjmie spowrotem" (na razie część). ;-)
Pobierz
źródło: comment_qcHVnUp17v2YZz1smEGY9pfZbzS1M6UT.jpg
@motaboy: Masz absolutną rację. Wielokrotnie próbowałem zwracać uwagę na problemy LOT-u na Wykopie, ale niestety panuje hurraoptymizm w kwestii zysków i dopisywanie do tego aktualnej sytuacji politycznej (PO kradło więc były straty, przyszedł PiS więc są zyski).

Kibicuję LOT-owi, ale ewidentnie lecą na oszczędzaniu gdzie się da i wykorzystują świetną koniunkturę na rynku. Obawiam się jednak, że wpadną w problemy finansowe przy jakimkolwiek spowolnieniu gospodarczym i/lub znaczącym wzroście ceny ropy. Azjatyckie
od stycznia znika limit składek na ZUS


@nojednaknie: to jeszcze nie jest pewne. Prezydent dał ustawę do TK w kwietniu, a ten jeszcze nie odpowiedział. Podejrzewam że to nie wejdzie od 1 stycznia.
@nojednaknie: nie pracowałem w Polsce nigdy więc nie znam się na lokalnym prawie, ale może mi ktoś wytłumaczyć jak to jest że pracownik który ma wyznaczony grafik i stawia się w konkretnym miejscu o konkretnej godzinie w firmowym uniformie jest zatrudniony na cokolwiek innego niż umowa o pracę? xD
@motaboy: @nojednaknie: ale przecież lot jest rentowny (był zobaczymy co przyniesie 2018 i 2019) tylko dzięki taniej ropie i tanim $. W tym roku oba te czynniki przestają mieć znaczenie, gdzieś ostatnio czytałem że tylko na różnicy kursowej LOT był do przodu 20-30 mln w ciągu roku w stosunku do chudych lat.

Więc wygląda że wielkie wyprowadzenie LOTu na prostą to zasługa niskich kosztów (dolar i ropa) a magiczne sztuczki
Więc wygląda że wielkie wyprowadzenie LOTu na prostą to zasługa niskich kosztów (dolar i ropa) a magiczne sztuczki szefostwa to 2% sukcesu...we will see


@krzych0: Też nie bardzo wierzę w te jego "sukcesy". Im więcej czytam o tym chamie, tym bardziej mam wrażenie że to zakuta pała zafiksowana na sobie. Taki "polski przedsiębiorca", któremu psim swędem udało się wejść w większy biznes. Nawyki, argoancja i chamstwo na tym samym poziomie.
Fakt
@nojednaknie: manipulacja, to byla jedynie propozycja komisji kodyfikacyjnej, której wszystkie pomysły odnośnie zmiam w KP zostały spuszczone w klozecie. Z drugiej strony trochę dziwię się ludziom zarabiającym jak piloci powyżej 10k PLN i pracujacym na UOP. Przecież każdy wie że zus jeb$ie.