Wpis z mikrobloga

CATALOGHI REGIONARI – ZABUDOWA RZYMU W IV WIEKU N.E.

Cataloghi regionari, nazywany także po prostu regionari jest to zachowany dokument poświęcony zabudowie Rzymu w IV wieku n.e. Dzięki dokumentowi możemy dowiedzieć się ile i jakiego rodzaju budowle można było spotkać w stolicy Imperium.
Rzym ponoć posiadał: 10 bazylik użyteczności publicznej, 36 łuków triumfalnych, 6 obelisków, 2 kolumny cesarskie, 22 pomniki konne, 80 posągów pozłacanych, 74 posągów z kości słoniowej, 18 akweduktów, 8 mostów, 11 łaźni publicznych, 856 term prywatnych, 9 cyrków i teatrów, 28 bibliotek, 1790 ekskluzywnych domus, 66 tys. kamienic mieszkalnych oraz 46 lupanarów.
Co istotne, regionari potwierdza także podział Rzymu na 14 dzielnic (dokonany jeszcze za panowania Oktawiana Augusta). Wyróżniano:
1. Porta Capena
2. Caelimontium
3. Isis et Serapis
4. Templum Pacis
5. Esquiliae
6. Alta Semita
7. Via Lata
8. Forum Romanum
9. Circus Flaminius
10. Palatium
11. Circus Maximus
12. Piscina Publica
13. Aventinus
14. Transtiberim

https://www.imperiumromanum.edu.pl/ciekawostka/cataloghi-regionari-zabudowa-rzymu-w-iv-wieku-n-e/

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #rzym #ciekawostki

--------------------------------------------------------------------------------------
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!
https://www.imperiumromanum.edu.pl/dotacje/
IMPERIUMROMANUM - CATALOGHI REGIONARI – ZABUDOWA RZYMU W IV WIEKU N.E. 

Cataloghi ...

źródło: comment_YcrUf0hY2EnDhQDoILSyJYqumwlss685.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@sosna119: o dzięki za odpowiedz. Nie dziwię sie ze nie daliście rady zobaczyć wszystkiego bo tam to zabytek na zabytku jest. Walić Meksyki i inne Chiny ( ͡° ͜ʖ ͡°) - Rzym to moje podróżnicze numero uno.

  • Odpowiedz
@widme: o to to. Marzy mi sie zeby wejsc do biblioteki aleksandryjskiej i patrzec a przede wszystkim poczytac starozytne teksty (choc za wiele bym nie zrozumial bo nie znam ani greki ani laciny). To byłby dla mnie instant o----m.
  • Odpowiedz
Upadek Rzymu i spalenie biblioteki Aleksandryjskiej to najgorsze co się przytrafiło współczesnej ludzkości. Rozwijane nauki, mnóstwo technologii a po upadku co? 1500 lat wyrzucania gówna z okna na ulice. Tyle czasu w rozwoju straciliśmy.


@widme: Ciekawostka: w starożytnym Rzymie większość mieszkańców wyrzucała g---o z okna na ulice ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Potężny, cywilizowany Rzym upadł pod naporem prymitywnych barbarzyńców.


@czykoniemnieslysza: Dzisiaj kilka tysięcy uzbrojonych ludzi z oddziałów specjalnych zniszczyłoby tamten Rzym i przejęło to państwo w całości.

A barbarzyńcy są ci sami, z tą samą technologią. Więc spokojnie, Europa jak będzie trzeba, szybko uprzątnie co tylko będzie chciała. Ba, sam nawet bym się martwił, by Europa za bardzo się nie rozbestwiła, bo tylko jeden większy kraj Europy może zniszczyć cały trzeci
  • Odpowiedz
@widme: co ty pierdzielisz za głupoty, myślisz, że po upadku Rzymu to był mrok i wieki ciemnie i brak rozwoju ludzkości? To mit, tak naprawdę w tym czasie Rzym nadal istniał tylko ze stolicą w Konstantynopolu. Cywilizacja nadal istniała. Poza tym późne średniowiecze było o wiele nowocześniejsze niż starożytny Rzym. Choćby Wenecja, Florencja, popatrz sobie jak wyglądały te miasta w średniowieczu.
  • Odpowiedz
@Cybher1: Ile za panowania imperium mamy wieści o ich wspaniałościach? Sztuce mitologicznej, rozwoju wielu technologii?
Co wiesz co działo się w europie w VIII, IX wieku? Poza Pojedyńczymi przybytkami które wymieniłeś to cała Europa stała się jedną wielką dziczą!
  • Odpowiedz