Wpis z mikrobloga

Szanowni uczniowie,
wczoraj pojawił się kwik, że w Waszych szkołach macie aż 2 religie w tygodniu i oburzenie, że jak tak można, po czym inni Wykopowicze sugerowali Wam wypisanie się z religii. Otóż nie musicie wypisywać się z religii. Obecne przepisy mówią, że najpierw trzeba ZŁOŻYĆ DEKLARACJĘ, żeby móc w ogóle na religię chodzić. Nie odwrotnie.
Czyli - nie składaliście deklaracji, że CHCECIE CHODZIĆ NA RELIGIĘ, to nie macie religii i tyle. Nie można nikogo zapisać na religię bez jego wiedzy i zgody. Jeśli Wasza szkoła tak robi, trzeba napisać donosik. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A jeśli w planie lekcji religia jest w środku lekcji i nieuczęszczanie na nią spowoduje okienko (czyli siedzenie bez sensu na korytarzu bez opieki), trzeba napisać kolejny donosik. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Generalnie donosiki są be, ale w przypadku szkoły wymuszają pozytywne zmiany.

#bekazkatoli #bekazateistow #gimboateizm #szkola #religia #katolicyzm #porady
  • 186
@nocnica: Ciężko mi się ustosunkować, bo nie znam się na przedszkolnych przepisach (uczę w średniej). Poza tym dla mnie takie luźne zabawy religijne w przedszkolu są po prostu częścią wiedzy o naszej kulturze - ja nie miałabym z tym problemu, bo i tak chciałabym, żeby moje dziecko wiedziało, jak się należy przeżegnać, jak brzmią podstawowe modlitwy, no i na czym to wszystko mniej więcej polega. Dopiero w szkole nie zapisywałabym na
@giovan-a: "Informacja dotycząca organizowania zajęć z religii i etyki w publicznych przedszkolach i szkołach w roku szkolnym 2016/2017" Mamy teraz rok szkolny 2018/2019.
@giovan-a: A co powiesz na to, że w szkole mojego siostrzeńca żądają podpisanej przez rodziców deklaracji, że rodzice "nie wyrażają zgody na uczestnictwo dziecka w zajęciach religii". Dlaczego rodzic ma podpisywać, że sobie nie życzy, skoro domyślny jest brak zgody. Analogicznie, żądają podpisu, jeśli dziecko ma chodzić i w tym przypadku - rozumiem sens.
@WMPP: Bo są obecne. W linku, który podałam, tylko początek tekstu dotyczył roku szkolnego 2016/17, bo wtedy nastąpiły zmiany w kwestii umieszczania religii na świadectwie. Reszta tekstu to przypomnienie starych przepisów, które są wciąż aktualne.

Pozostałe zasady dotyczące organizowania nauki religii i etyki, przedstawione w informacjach publikowanych na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w poprzednich latach, nie uległy zmianie. Dla przypomnienia prezentujemy jednak kilka z nich poniżej


Na samym dole masz
Wczoraj z żoną byliśmy na spotkaniu organizacyjnym w przedszkolu. Pani dyrektor oświadczyła w pewnym momencie, że od tego roku religia będzie nauczana także w grupach czterolatków (tam właśnie będzie uczęszczać nasza córka). Po sali przeszedł szmer, na co pani dyrektor odpowiedziała, że to nie jej pomysł, tylko księdza proboszcza i ona nic nie może na to poradzić. Dodała jeszcze, że lepiej będzie zapisać dzieci, bo przedszkole nie jest im w stanie zapewnić
@giovan-a: Tak, są odnośniki do rozporzdzeń, ale nie wiem dalczeo nei jest wskazany (jak w przypadku innych) konkretne rozporządzenie i artykuł który o tym decyduje. A to że zawsze tak było że można wypełnic dobrowolną zgodę na uczęszczanie na lekcje religii, to tak - było tak od kiedy pamiętam.