Wpis z mikrobloga

Szanowni uczniowie,
wczoraj pojawił się kwik, że w Waszych szkołach macie aż 2 religie w tygodniu i oburzenie, że jak tak można, po czym inni Wykopowicze sugerowali Wam wypisanie się z religii. Otóż nie musicie wypisywać się z religii. Obecne przepisy mówią, że najpierw trzeba ZŁOŻYĆ DEKLARACJĘ, żeby móc w ogóle na religię chodzić. Nie odwrotnie.
Czyli - nie składaliście deklaracji, że CHCECIE CHODZIĆ NA RELIGIĘ, to nie macie religii i tyle. Nie można nikogo zapisać na religię bez jego wiedzy i zgody. Jeśli Wasza szkoła tak robi, trzeba napisać donosik. ( ͡° ͜ʖ ͡°) A jeśli w planie lekcji religia jest w środku lekcji i nieuczęszczanie na nią spowoduje okienko (czyli siedzenie bez sensu na korytarzu bez opieki), trzeba napisać kolejny donosik. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Generalnie donosiki są be, ale w przypadku szkoły wymuszają pozytywne zmiany.

#bekazkatoli #bekazateistow #gimboateizm #szkola #religia #katolicyzm #porady
  • 186
@giovan-a: bo tak na logikę to czemu wychodzimy z założenia, że jak w planie jest religia to katolicka?
Na razie żyjemy w czasach kiedy katolików jest zdecydowanie więcej, ale za X lat czy patrząc na zachód to już to takie oczywiste może nie być.
I narzucanie z góry religii bez pytania rodziców o zdanie jaka to ma być relgia nie powinno mieć miejsca, jak już mówimy o prawie.


Już kilka lat
@WMPP: Może dlatego, że rozporządzenie się ciągle uaktualnia, a podlinkowany tekst jest z 2016 roku, więc jakim cudem ma być tam podane rozporządzenie z 2017? Jest info o bazowej ustawie z dnia 7 września 1991 roku, to samo znajdziesz w aktualnym rozporządzeniu.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 7 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach Na podstawie art. 12
@giovan-a: Jak chodziłem do przedszkola, to podczas religii część osób szła do innej sali/spacer/ogród. Nikt nie był wykluczony, bo wiedzieliśmy już mając te parę lat, że są różne wierzenia. Przedszkole również było bardzo specyficzne, gdyż była tylko jedna duża sala gdzie były wszystkie grupy wiekowe i każdy każdego znał.

W podstawówce w zależności albo wszystkie religie miały w jednej chwili lekcje(1-3). Jeżeli nie to inne wyznana szły do biblioteki, świetlicę(4-6). Niektóre
@DomowyPaker: Tak, możesz. Jeśli nie mniej niż 7 osób chce - szkoła ma obowiązek zorganizować - jeśli w danej klasie/oddziale to w ramach tej klasy, jeśli 7, ale poza jedną klasą - zajęcia międzyklasowe. Jeśli mniej osób, wtedy gmina jest zobowiązana do zorganizowania np. zajęcia międzyszkolne.
@Wollier: Ale to nie moje stwierdzenie o wykluczeniu, absolutnie nie mam nic wspólnego z przedszkolem. Tak uznano w artykule, do którego podałam link, aczkolwiek zgadzam się z nim, bo jedno dziecko faktycznie mogłoby czuć się osamotnione.
@giovan-a: Wybacz, ktoś wyżej napisał o przedszkolu i możliwości wykluczenia i jakoś tam tylko ciebie oznaczyłem.

No i fakt dostawaliśmy co roku kwitki do rodziców, aby określić się na jaką religię się chodzi. Nie oddanie oznaczało, że nie uczęszcza. W średniej szkole, dyrektor zbierał jeszcze nieobowiązkowo anonimowe informacje jakiego jest się wyznania(zgodne to w ogóle jest z prawem?).
@K_R_S: Rozporządzenie MEN z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Dz. U. z 1992 r., Nr 36, poz. 155 ze zmianami. Obecne brzmienie nadane rozporządzeniem MEN z z dnia 7 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach Dz. U. z 2017 r., poz. 1147.
@giovan-a: Jak/gdzie napisać donos o religię w trakcie lekcji?


Do kuratorium, bardzo szybko działają ( ͡º ͜ʖ͡º) Nie zapomnę jak w technikum cała klasa się spierała, że trzeba chodzić i wyszło na moje to idioci klęli przez cały rok. Potem się nauczyciel wycwanił i dawał do podpisania "prośbę o uczestniczenie" w lekcjach religii jakie jego było oburzenie, że tego nie podpisałem bo ja o nic nikogo
@SpoonMan56: @giovan-a: Ja nie wiem w jakich wy szkołach macie dzieci. U mnie już 1 września na spotkaniu Pani pytała, kto idzie na religię, po to by wiadomo było, jakie dzieci zabrać ze świetlicy. I nie było zamieszania, a wy się #!$%@? biedzicie o jakiś papierek.