Wpis z mikrobloga

Czas już wrócić do poprzedniego porządku postowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#iiwojnaswiatowawkolorze

Członkinie z brytyjskich służb pomocniczych w ''ogródku'' w zbombardowanym Londynie, 1944 r. Brytyjska stolica cierpiała w tym okresie w trakcie tzw. ''Baby Blitz'', czyli serii niemieckich nalotów odwetowych.

Czasami odnoszę wrażenie, że w Polsce historię II WŚ postrzega się bardzo prosto, binarnie, dwubiegunowo. Nasi dobrzy, oni źli. Zauważyłem to zwłaszcza w momentach, kiedy opisywałem zbrodnie tych ''dobrych'' i zaraz określano mnie nazistą czy jakimś innym głupkowatym i nieprawdziwym epitetem.

Wygląda to z mojej perspektywy mniej więcej tak:

Niemcy byli źli, bo zbombardowali Wieluń, Coventry, albo Belgrad.
Brytyjczycy, Amerykanie i Polacy byli spoko, bo oni tylko odpłacali Niemcom za ich zbrodnie i mieli prawo. Mieli prawo też strzelać do cywilów, zrzucać bomby z opóźnionym zapłonem, obliczone na perfidne wymordowanie niczego nie spodziewających się cywilów i atakować cele typowo niewojskowe, jak na przykład szpitale. Poza tym mieli też prawo mordować niemieckich lotników na spadochronie.

Japończycy byli źli, bo Nankin.
Amerykanie byli spoko, bo palili jedno japońskie miasto za drugim, dla własnej zabawy i eksperymentów z burzami ogniowymi, poziomem sadyzmu dorównującym działaniom hitlerowców w kacetach.

Włosi byli źli, bo rzucili na biednych napadniętych Etiopczyków gaz.
Etiopczycy byli spoko, bo wziętym do niewoli Włochom obcinali palce, wyłupywali oczy i rozłupywali czaszki kamieniami, co bezpośrednio spowodowało użycie gazu.

Państwa Osi były złe, bo wykorzystywały seksualnie kobiety.
Kanadyjczycy ciągający kobiety na sznurze za jeepami, Marokańczycy z armii francuskiej gwałcący nie tylko kobiety, ale i mężczyzn oraz zwierzęta, oraz Amerykanie, gwałcący dziesiątki tysięcy kobiet byli spoko, bo oni byli po naszej stronie.

Niemcy byli źli, bo mordowali Polaków.
Sowieci też mordowali Polaków, dziesiątkami tysięcy i to w czasach, kiedy Goering jeździł na polowania do Białowieży, ale oni są trochę mniej źli, bo przecież nas ''wyzwolili''.

Nie wiem jak Wy, ale ja nie mam schizofrenii i dla mnie zło jest złem, niezależnie od tego, kto je popełnił. Zło należy potępiać. Nie buduję tutaj sztucznej symetrii między Niemcami, a np. Polską, ale piętnowanie zbrodni tych ''dobrych'' nie oznacza opowiadania się od razu po stronie tych ''złych''. Zaś argumenty ''oni zaczęli'' są odpowiednie dla dzieci z przedszkola, a nie dorosłych ludzi.

Zresztą, w II WŚ nie było żadnych ''dobrych'' i ''złych''. Była walka zła ze złem, pomiędzy którą wepchnięto albo naiwnie łatwowierne państwa, albo narody walczące w obronie swojej niepodległości i godności. Finlandia, Łotwa, Estonia nie były wcale mniej bohaterskie i szlachetne w swojej walce, niż Polska. Tylko stały po drugiej stronie.

Aha, i uściślając - nie jestem żadnym nazistą, ani ''proniemiecki''. Co najwyżej prowłoski. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Pobierz Mleko_O - Czas już wrócić do poprzedniego porządku postowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#iiwojna...
źródło: comment_waCvMWg6XpTraqAqRaO4DL4WnaWGIZpH.jpg
  • 40
@Daroo24: co prawda prowadzili wojne z Chinami od 4lat, ale nie wiem czy zabranie wszystkich wysp japońskich na pacyfiku, żeby ameryka miała tam pełną kontrolę jakoś by uderzyło w przemysł Japonii i bardzo pomogło Chinom. Ten pretekst do postawienia ultimatum jest równie dobrym pretekstem co zaatakowanie radiostacji w Gliwicach przez POLAKÓW ( ͡° ͜ʖ ͡°).
@Glupiii: tylko ze Polacy nie prowadzili imperialistycznej polityki od ostatnich 30 lat, nie zajęli Korei, nie zaanektowali Mandżurii, nie doprowadzili do incydentu szanghajskiego, nie wymordowali 300 tys mieszkańców Niankinu. Nie opuścili ligi narodów mając w dupie resztę świata. Prawda jest taka ze Japończycy wręcz prosili się o ta wojnę, Amerykanie na ta prośbę przystali.
@Daroo24 ale to USA odcięło ich od dostaw ropy. Jak myślisz co by Polska zrobiła gdyby z dnia na dzień odcięto nas od dostaw ropy i gazu ? Widmo klęski energetycznej trochę przeraża.

@Naxster przepraszam. Z góry przyjalem że kolega jest z tych co "Niemcy źli Polska sumieniem narodów".
Ale dwie rzeczy chciałbym pociągnąć. To nie była walka zła że złem. To była walka ze złem ale często tymi samymi sposobami które
@OSH1980: @su1ik: proszę:
“Nic dziwnego, że narody udręczone przez sowiecki ''ład'' witały Niemców jak wyzwolicieli. ”
https://www.wykop.pl/wpis/33130129/iiwojnaswiatowawkolorze-kiedy-rozpoczela-sie-opera/
Całkiem możliwe, że któryś z Was będzie chciał go tłumaczyć, pisać, że napisał co innego, że nie to miał na myśli i takie tam podobne rzeczy. Cały wpis ma jednak taki, a nie inny wydźwięk i trudno nad tym przejść od porządku dziennego. Swego czas czytałem te wpisy z zaciekawieniem, ale po jakimś
@Mleko_O: Nie da się oceniać tych przykładów z perspektywy dzisiejszych czasów, siedząc przy monitorze, bezpiecznie w domu i nie martwiąc się o rodzinę czy dożyje kolejnego dnia. To była wojna wszystko toczyło się innymi torami. Nie da się dziś zważyć decyzji rządu o wymordowaniu tysięcy obywateli wroga, po to by ocalić tysiące własnych obywateli.
Zresztą, w II WŚ nie było żadnych ''dobrych'' i ''złych''.


@Mleko_O: no błagam. Jawnymi agresorami i to z najniższych pobudek (terytoria, ideologia rasowa) były Państwa Osi. I wojna światowa nie jest jednoznaczna, ale II wojna już tak. Mordy, inne zbrodnie i kontrowersyjne sposoby walki po stronie alianckiej to ostatecznie jednak wypadkowa tego, że państwa z tego obozu się broniły lub zostały wciągnięte do wojny przez Niemcy, Włochy i Japonię. Nie wiem
@Mleko_O: zawiodles mnie tym postem. Jak juz wspomnial @Glos_z_sali, poteznie spłaszczyles ten delikatny temat. Truizmem jest stwierdzić "wojna, wojna nigdy sie nie zmienia", natomiast Ty idziesz 5 krokow do przodu i w jednym worze mieszasz zbrodnie Japonii, Niemiec, burze ogniowe i domniemane dziesiatki tysięcy gwaltow dokonywanych przez amerykańskich GI. I tutaj serio cos musialo przycmic Ci umysl. Raz, ze wrzucasz jakies zlepki wlasnej publicystyki bez zadnych danych(no dawaj ile tych
Jeśli zamordujesz mordercę to liczba morderców zostanie taka sama


@Virgilio: jezeli jednak zamordujesz kogos kto leci na ciebie z nozem naxywamy to obrona konieczną. Wylupywanie oczu to jej przekroczenie, oczywiscie, jednakze najprostszym krokiem by tego uniknac jest wycofac wojska z nieswojego kraju.
A z tymi metodami przeciwnika to nie slyszalem by pwojnie powstaly o ozdla Niemcow, by gloszono potrzebe wypalenia narodu niemieckiego z historii.
Metody byly rozne, bo to wojna i