Wpis z mikrobloga

Czas już wrócić do poprzedniego porządku postowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#iiwojnaswiatowawkolorze

Członkinie z brytyjskich służb pomocniczych w ''ogródku'' w zbombardowanym Londynie, 1944 r. Brytyjska stolica cierpiała w tym okresie w trakcie tzw. ''Baby Blitz'', czyli serii niemieckich nalotów odwetowych.

Czasami odnoszę wrażenie, że w Polsce historię II WŚ postrzega się bardzo prosto, binarnie, dwubiegunowo. Nasi dobrzy, oni źli. Zauważyłem to zwłaszcza w momentach, kiedy opisywałem zbrodnie tych ''dobrych'' i zaraz określano mnie nazistą czy jakimś innym głupkowatym i nieprawdziwym epitetem.

Wygląda to z mojej perspektywy mniej więcej tak:

Niemcy byli źli, bo zbombardowali Wieluń, Coventry, albo Belgrad.
Brytyjczycy, Amerykanie i Polacy byli spoko, bo oni tylko odpłacali Niemcom za ich zbrodnie i mieli prawo. Mieli prawo też strzelać do cywilów, zrzucać bomby z opóźnionym zapłonem, obliczone na perfidne wymordowanie niczego nie spodziewających się cywilów i atakować cele typowo niewojskowe, jak na przykład szpitale. Poza tym mieli też prawo mordować niemieckich lotników na spadochronie.

Japończycy byli źli, bo Nankin.
Amerykanie byli spoko, bo palili jedno japońskie miasto za drugim, dla własnej zabawy i eksperymentów z burzami ogniowymi, poziomem sadyzmu dorównującym działaniom hitlerowców w kacetach.

Włosi byli źli, bo rzucili na biednych napadniętych Etiopczyków gaz.
Etiopczycy byli spoko, bo wziętym do niewoli Włochom obcinali palce, wyłupywali oczy i rozłupywali czaszki kamieniami, co bezpośrednio spowodowało użycie gazu.

Państwa Osi były złe, bo wykorzystywały seksualnie kobiety.
Kanadyjczycy ciągający kobiety na sznurze za jeepami, Marokańczycy z armii francuskiej gwałcący nie tylko kobiety, ale i mężczyzn oraz zwierzęta, oraz Amerykanie, gwałcący dziesiątki tysięcy kobiet byli spoko, bo oni byli po naszej stronie.

Niemcy byli źli, bo mordowali Polaków.
Sowieci też mordowali Polaków, dziesiątkami tysięcy i to w czasach, kiedy Goering jeździł na polowania do Białowieży, ale oni są trochę mniej źli, bo przecież nas ''wyzwolili''.

Nie wiem jak Wy, ale ja nie mam schizofrenii i dla mnie zło jest złem, niezależnie od tego, kto je popełnił. Zło należy potępiać. Nie buduję tutaj sztucznej symetrii między Niemcami, a np. Polską, ale piętnowanie zbrodni tych ''dobrych'' nie oznacza opowiadania się od razu po stronie tych ''złych''. Zaś argumenty ''oni zaczęli'' są odpowiednie dla dzieci z przedszkola, a nie dorosłych ludzi.

Zresztą, w II WŚ nie było żadnych ''dobrych'' i ''złych''. Była walka zła ze złem, pomiędzy którą wepchnięto albo naiwnie łatwowierne państwa, albo narody walczące w obronie swojej niepodległości i godności. Finlandia, Łotwa, Estonia nie były wcale mniej bohaterskie i szlachetne w swojej walce, niż Polska. Tylko stały po drugiej stronie.

Aha, i uściślając - nie jestem żadnym nazistą, ani ''proniemiecki''. Co najwyżej prowłoski. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Mleko_O - Czas już wrócić do poprzedniego porządku postowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#iiwojna...

źródło: comment_waCvMWg6XpTraqAqRaO4DL4WnaWGIZpH.jpg

Pobierz
  • 40
@Mleko_O: Rany, o ile piękniejszy byłby świat gdyby więcej ludzi miało tak szerokie horyzonty i nie patrzyło na wszystko w jeden wygodny i bezpieczny sposób. Ale czego oczekiwać od narodu który od kilku pokoleń ma przez kilka lat wpajaną martyrologię do łbów, jak później oczekiwać od takiego narodu dopatrzenia się jakichś nieścisłości w "oficjalnej" wersji historii i jak oczekiwać zrozumienia perspektywy drugiej strony czy dostrzeżenia, że #!$%@? i bydlaki, podobnie jak
Zresztą, w II WŚ nie było żadnych ''dobrych'' i ''złych''. Była walka zła ze złem


@Mleko_O:
- naziści ktorzy ideowo chca wyrznac wszystkich nie aryjczykow
- kraje europejskie przez nich podbite lub walczace by wolnosci nie stracić

Taaa no widać ze obie strony sa dokladnie tym samym.

Kolejny raz tylko dajesz argumenty za tym jak nieobiektywny jesteś i dodajesz siły argumentom o proniemieckosci. Nie wazne czy prawdziwym czy nie. Wszystko bylo
@Mleko_O: jeszcze w życiu nie słyszałem żeby ktoś powiedział że sowieci należeli do „dobrych” zresztą wystarczy powiedzieć że historie piszą zwycięzcy i masz wyjaśnienie tej sytuacji. Przez kilkadziesiąt lat budowany był mit dobrych aliantów i złego hitlera co nie zmienia faktu że Niemcy były wtedy państwem złym do szpiku kości, alianci zbrodnie popełniali z pragmatyzmu, co jest gorsze moralnie niech każdy zdecyduje sobie sam, poza tym oczywiste jest że „nasi” są
@Naxster myślę że wszyscy Niemcy tego pragnęli. Jak wszyscy Polacy pragną 500+ i #!$%@? po 12h w robocie bo i tak w domu Grażyna wkurza niemiłosiernie.
To że powiem że Niemcy jako jednostki mieli ludzkie odruchy to znaczy że jestem germanofilem ?
To że powiem, że WP we wrześniu otworzyło ogień do cywilów to znaczy że jestem ukryta opcja nazistowska ?
@Virgilio: a to ja w ogóle napisałem Niemcy? Czy pan właśnie kłóci się z chochołem?

A widział pan fragment "Wszystko bylo ok do tego fragmentu" czy nabuzowana krew przesłoniła oczy?
Tak, złe rzeczy były po obu stronach. Trzeba o tym mówić, zwłaszcza Amerykanach, których samo przystąpienie do działań nie jest zbyt czyste a działania czasami bardzo wątpliwe.

Natomiast mowa o tym, że "to byłą walka zła ze złem" kiedy totalitarny ustrój
@Daroo24: dostając przed tym ultimatum, którego warunki były tak surrealistyczne, że przyjąć się go nie dało. Warto zaznaczyć, że już wcześniej amerykanie na siłe ingerowali w sprawy Japoni, to się zaczeło już w 1854roku kiedy flota amerykańska podpłynęła do ich portu i zmusiła Japonie do otwarcia na świat. Fakt, mogli nie przyjmować ultimatum i się bronić, ale i tak by przegrali i byli zapamiętani jako OKROPNI FASZYŚCI, KTÓRYCH WSPANIAŁA AMERYKA WYPLEWIŁA