Wpis z mikrobloga

Lusterka rowerowe, trochę dziwne, że praktycznie nikt ich nie używa, przecież to nie te czasy, że lusterko w rowerze musi oznaczać wielki odstający kij i duże szkło zaczepione na nim, jest sporo fajnych, małych i dobrze się spisujących modeli. Po kilku latach jazdy z lusterkiem już ciężko mi sobie wyobrazić jazdę bez. Właśnie testowałem mój 3 model do kierownicy szosowej, więc może ktoś będzie zainteresowany krótkimi wrażeniami.

1. Cateye bm-45 (45zł) - najdłużej je używałem, spisywało się bardzo dobrze (fotka w komentarzu)
+świetna widoczność mimo małego rozmiaru, dobrze widać też na dalszą odległość, skręcanie bez odwracania się do tyłu całkowicie bezpieczne.
+mocowanie imbusem do kierownicy.
+trwałość, przejechałem bezproblemowo prawie 2 lata, mimo wielokrotnego upadku roweru na lusterko. Jest tak zaprojektowane, że przy mocniejszym kontakcie samo lusterko odczepia się od mocowania.
+wygląd.

-jedyny minus (który dla niektórych będzie plusem), lusterko mocowane jest w jednej linii z kierownicą, dobrze to wygląda, nic nie odstaje za dużo itp., jednak przy jeździe w dolnym chwycie, jak ktoś lubi trzymać za sam koniec kierownicy, to jednak tak zamocowane przeszkadza.

2.AUTHOR AM 45 (13zł) (z prawej na zdjęciu)
+wysunięte trochę w dół, dzięki czemu nie ma tego problemu co wyżej
+cena... no ale niewiele poza tym.

-przede wszystkim dyskwalifikuje je słaba widoczność. Widok jest jakby zmniejszony, na dalsze odległości bardzo słabo widać, według mnie przez to jest bardziej niebezpieczne, niż pomocne...
-mocowanie, może i szybkie, bez narzędziowe będzie plusem dla kogoś, jednak przez to konstrukcja nie jest sztywna i nie siedzi zbyt pewnie. Zresztą zdążyłem je zgubić w lesie, już chciałem machnąć ręką, jednak niestety szybko znalazłem w trawie ;)

3.Hafny HF-MR083 (~50zł) (z lewej na zdjęciu)
+mocowanie na 2 imbusy, zarówno do sztywnego przykręcenia do kierownicy, jak i sztywniejszego ustawienia samego lusterka
+widoczność, no jest zdecydowanie największe, więc siłą rzeczy musi dobrze wypadać w tym względzie. Przede wszystkim dobrze widać na dalsze odległości.

-+jednak sam obraz jest dosyć zniekształcony, choć trochę takie zniekształcenie powiększające, więc na rower wcale to nie taki zły pomysł, głównym celem przecież jest zorientowanie się co się dzieje z tyłu, a nie precyzyjne odczytanie tablic auta trąbiącego z tyłu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wygląda trochę jak lupa, to i działa trochę podobnie...

-chyba nie ma nigdzie dostępnego do kupienia w Polsce, trzeba ebay/chińczyki sprowadzać.
-paskudneee, no z takim wyglądem to pewnie 90% szosowców skreśli je w przedbiegach ;)

Polecam wszystkim nr 1, dobry wygląd i widoczność, jedynie gorsza opcja dla osób, którzy jak ja, lubią łapać za sam koniec dolnego chwytu. Nr 2 nikomu nie polecam, chyba, że najgorszemu wrogowi ( ͡º ͜ʖ͡º) Ewentualnie jak ktoś chce coś małego, szybkiego, do jazdy w grupce kolarskiej czy w mieście, czyli coś jedynie na krótkie odległości do rzucenia okiem, a nie opierania swojej jazdy na tym. No a nr 3 opcja bezkompromisowa, widoczność, użyteczność >> wygląd.

#rower #szosa #gravel #lusterko
SnikerS89 - Lusterka rowerowe, trochę dziwne, że praktycznie nikt ich nie używa, prze...

źródło: comment_plnNB4gsJwcHbTrWn4l0NJ0OXSM6BLmL.jpg

Pobierz
  • 24
@SnikerS89: Author bardzo słabe lusterko. Mam dwa. Jedno już zgubiłem, bo cały czas się wypinało i w końcu gdzieś w trasie wypięło się i nie zauważyłem tego. Co do widoczności, to jeżeli auto ma włączone światła to jest ok, bez tego nic nie widać. Drugiego nawet nie chce mi się zakładać, bo pewnie też zgubie.
@civi88: No to widzę, że niemal takie same odczucia mamy, spróbuj cateye, mimo, że dużo większe nie jest, to jednak przeskok w widoczności ogromny. No i mocowanie sensowne ;)

@dymel: Wygląda super, ktoś chętny przetestować za 50 dolków i zdać relację jak wypada w praktyce? ;)
@SnikerS89: no właśnie gdybym był pewien że to działa dobrze to odżałowałbym te 50$ i zamówił, ale jak na razie to wydaje mi się że wszyscy to wychwalają bo zostali podpłaceni/nie mają porównania do innych.
@SnikerS89: ja właśnie zamówiłem drugiego cateye'a do drugiego roweru :)
również, z czystym sumieniem mogę je polecić
z tym, że u mnie jakoś nie chciało się zamontować tak jak u Ciebie (i tak jak w instrukcji) i mam je górą do dołu ale działa b.dobrze
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SnikerS89: posiadam Authora i odczucia widzę, że miałem trafne. Światła widać, czy ktoś minie nas na gazetę też jakoś, ale skręcając trzeba się obowiązkowo oglądać. Przy jeździe w grupie jednak pomaga.
Drobna aktualizacja po latach, jak ktoś będzie chciał brać te chińskie Hafny to polecam nowszy model HF-MR087, trochę lepsze jest i mniejsze zniekształcenie ma.
@SnikerS89: Dostałem właśnie Hafny HF-MR083. Do tej pory używałem Corky i Cateye.
Trochę jestem zaskoczony wielkością tego lustra :D 7 cm średnicy. No jest kawał kobyły. Moja żona nosi mniejsze w torebce :P
Chyba za duże jak dla mnie. Myślałem, że to taki cateye tylko z innym uchwytem ;)
Trochę też te zniekształcenia na pierwszy rzut oka są dość mocne. Muszę zobaczyć jak to na zwenątrz będzie działać.