Wpis z mikrobloga

Pierwszy raz udzielałem dziś pierwszej pomocy osobie mocno poszkodowanej w wypadku, było to ponad 3h temu ale wciąż trzęsą mi się ręce.

- jestem kierowcą auta z którego pochodzi nagranie
- byłem pierwszy przy poszkodowanym
- nie byłem szkolony do pierwszej pomocy oprócz jakichś banałów w szkole
- na początku pan był nieprzytomny
- krzyczałem na około żeby ludzie dzwonili na pogotowie, w między czasie dzwoniła też żona
- rozmawiałem do Pana ale nie odpowiadał
- dziwnie się krztusił więc próbowałem udrożnić jego drogi oddechowe
- 1-2 minuty później pojawiła się pani na rowerze Veturilo która była studentką medycyny, pobiegła do mojej żony po apteczkę i udzieliła mi kilku wskazówek
- pojawił się pan żandarm szkolony do tego typu pomocy, pomógł mi ułożyć pana w pozycji bocznej bezpiecznej i zabandażować głowę która była głęboko rozcięta i z której leciało dużo krwii
- poszkodowany zaczął się wybudzać (3-4 minuty), chciał koniecznie wstawać. Musieliśmy go z Panem żandarmem przytrzymać
- pojawił się "radiowóz" tramwajów warszawskich i wstrzymał ruch
- pojawił się radiowóz
- policjanci ponaglali karetkę przez radio
- przejęcie pacjenta przez ratowników medycznych z karetki

Tutaj mój apel, proszę gdziekolwiek byście nie jechali na rowerze ZAWSZE! ZAWSZE!! miejcie na głowie kask, nie zakładajcie pełnych słuchawek i nie uważajcie DDR za drogę z pierwszeństwem

Sam jestem zarówno rowerzystą jak i kierowcą, nie oceniam tu nikogo. Dbajcie o swoje bezpieczeństwo.

W momencie zderzenia była awaria sygnalizacji świetlnej.

#warszawa
zaxcer - Pierwszy raz udzielałem dziś pierwszej pomocy osobie mocno poszkodowanej w w...
  • 215
  • Odpowiedz
@zaxcer faktycznie, nie doczytalem do konca. W takich sytuacjach powinien obowiazywac zakaz przejazdu przez jezdnie rowerem nawet jak jest sciezka rowerowa, szczegolnie na tak niebezpiecznej krzyzowce
  • Odpowiedz
@Niuskul: Chyba żartujesz. Rowerzysta jedzie prawidłowo. Kierowca (prawdopodobnie zawodowy) wjeżdża z dużą prędkością na skrzyżowanie omijając samochód PRZED PRZEJŚCIEM wymuszając pierwszeństwo na rowerzyście i doprowadza do wypadku.
  • Odpowiedz
@paczus13 ja nie mowie ze rowerzysta nie jedzie prawidlowo :) uwazam ze jezeli nie jechalby a prowadzil rower z uwagi na awarie swiatel to moze daloby sie tego uniknac. Fakt faktem wina kierowcy.
  • Odpowiedz
@Niuskul: Wiadomo trzeba zachować szczególną ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania w takich sytuacjach, ale to w niczym nie usprawiedliwia kierowcy dostawczaka. Kierowca nie miał prawa wjazdu na przejście w takiej sytuacji więc rowerzysta mógł się go tam nie spodziewać. Światła nie działają, ale po to są znaki na skrzyżowaniu! Rowerzysta jechał drogą rowerową, nie rozumiem dlaczego miałby schodzić z roweru i iść przejściem. Równie dobrze mógłby zostać potrącony jako pieszy. Inna
  • Odpowiedz
@Niuskul: Ze względu na awarie świateł to kierowcy powinni dostawać znak stop (pełne zatrzymanie przed przejsciem), a nie piesi i rowerzyści być karani. Patrząc jak daleko poleciał rowerzysta to mógłby równie dobrze zgarnąć jakąś babcię z przejścia.

@borjaki: Wcześniej była informacja, że sygnalizacja nie działała, co z resztą widać na początku filmu.
  • Odpowiedz
@Massad ja na to patrze z troche innej perspektywy, jezeli rowerzysta by przechodzil przez to przejscie to mialby o wiele wiecej czasu na reakcje , a tutaj nic nie mogl zrobic.
  • Odpowiedz
  • 20
@Massad faktycznie jest pomarancza, ale zeby wjechac przy niedzialajacej sygnalizacji tak beztrosko na to przejscie to trzeba miec nierowno pod sufitem. I mowie to z perspektywy osoby ktora codziennie smiga rowerem.
  • Odpowiedz
@Niuskul: Patrząc tak mógł nie wychodzić z domu. Rower jest środkiem transportu, a nie rekreacji. Należy uważać, bo chronisz swój własny tyłek, ale kierowca powinien dostać urlop. Taki aby reszta się bała konsekwencji takiej jazdy.
  • Odpowiedz
  • 28
@zaxcer #!$%@? busiarze, oby beknal za to srogo


@effzet a co busiarz mogl zrobic jak mu typ wjechal na jezdnie ze spora predkoscia praktycznie pod maske? Jezdze tamtedy czasem rowerem tam jest wjazd na trase S7 i duzy ruch, gosc na rowerze kompletnie wylaczyl myslenie,tam nawet na zielonym trzeba miec ocxy dookola glowy bo samochody skrecajace w lewo ze zjazdu z S7 w obozowa czaaem zapominaja ze swieci sie zielone na tym
  • Odpowiedz
@zaxcer: Ten debil w busie nie powinien już nigdy poprowadzić żadnego pojazdu. Omijanie na przejściach dla pieszych/przejazdach rowerowych to najgorsze wykroczenie jakie można popełnić.
  • Odpowiedz
  • 9
@zaxcer @PigulaBezPowolania Udrożnianianie dróg jest udrożnianiem, wiec gdy poszkodowany ma coś w ustach to też tylko odchylisz głowę, wysuniesz żuchwę.
I tak na przyszłość, bo to rzuciło mi się w oczy, a co można usłyszeć na kursach: nie stosujemy komunikatów bezosobowych typu: "niech ktoś zadzowni po pogotowie, niechyba ktoś ogarnie gapiów", powinno stosować się komunikaty bezpośrednio do jakieś osoby: "Ty zadzowń, Ty mi pomóż, Ty ogarnij tych gapiów" bo w przeciwnym wypadku
  • Odpowiedz