Wpis z mikrobloga

Widziałem co się działo pod postem o Friedrichu Guggenbergerze. Dzisiaj to chyba wypok wybuchnie

#iiwojnaswiatowawkolorze

A dzisiaj, drodzy Fani, będzie coś specjalnego. :) Pan na zdjęciu po lewej to Erich Rudorffer, jeden z najlepszych niemieckich pilotów II WŚ, z 224 zestrzeleniami na koncie uplasował się na 7. miejscu listy asów wszech czasów.

Urodził się 1 listopada 1917 roku niedaleko Lipska. W zasadzie od zawsze marzył o tym, żeby zostać pilotem. Na początku przeszkolono go jako pilota bombowca, ale w październiku 1939 r. trafił do szkoły lotniczej dla pilotów myśliwskich, a stamtąd do JG 2 ''Richthofen''.
14 maja 1940 r. zestrzelił swój pierwszy samolot - francuskiego Hawka H. 75, do końca walk we Francji dorwał jeszcze osiem samolotów. Brał udział w Bitwie o Anglię - i tam wykazał się nie lada fantazją, bowiem podczas walki przeleciał kiedyś przez Croydon High Street w Londynie poniżej poziomu dachów. W grudniu 1941 r. uzyskał 40. zestrzelenie. Brał udział w operacji ''Cerberus'', osłaniając pancerniki ''Scharnhorst'' i ''Gneisenau'' podczas przejścia przez Kanał La Manche, walczył pod Dieppe. Trafił pod koniec 1942 r. do Afryki, gdzie w Tunezji zestrzelił 8 brytyjskich samolotów w 32-minutowej walce. W maju 1943 r. w walce nad Kanałem zestrzelił dawnego dowódcę polskiej Brygady Pościgowej, płk. Stefana Pawlikowskiego.

Jego sława miała dopiero nadejść - kiedy trafił na Ostfront, dowodząc II. dywizjonem JG 54 ''Grünherz''.Do października miał już 100 zestrzeleń. Brał udział w walkach w Finlandii - jego postać pojawia się w fińskim filmie ''Tali Ihantala 1944''. Znany był z łowienia sowieckich ''Szturmowików'' - zestrzelił ich podczas swojej kariery aż 58. Za działania nad Litwą i Prusami Wschodnimi uzyskał przydomek ''Łowca z Lipawy''. W listopadzie 1944 r. trafił do JG 7 ''Nowotny'', gdzie dowodził I. dywizjonem. Latając na odrzutowcach zestrzelił 12 wrogich samolotów.
Podczas II WŚ brał udział w tysiącu misji bojowych i zestrzelił 224 samoloty wroga. Zestrzeliwano go 16 razy. Odznaczony był Krzyżem Rycerskim z Liśćmi Dębu i Mieczami.

Tak, jak w przypadku pana von Leipziga, bardzo chciałem do niego napisać.Był wówczas najwyżej odznaczonym niemieckim żołnierzem II WŚ i najlepszym żyjącym Expertem. Czas szybko mija i zabiera kolejnych bohaterów tamtych dni. Zbieram podpisy weteranów różnych armii, mam ich kilkadziesiąt. W końcu się przemogłem, zdobyłem adres i napisałem do pana Rudorffera - nie bardzo wiedziałem, co mogę napisać, w końcu urodziłem się ponad 50 lat po tym, kiedy on zestrzelił swój pierwszy samolot. Brakowało mi słów. Ale wysłałem. Niedługo później otrzymałem odpowiedź. Pan Rudorffer wysłał mi zdjęcie z autografem, a jego żona napisała krótki liścik.

Myślałem później, czy by nie napisać ponownie z życzeniami zdrowia. Bardzo żałuję, że tego nie zrobiłem. Niedługo później pan Rudorffer zmarł w wieku 98 lat.

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Mleko_O - Widziałem co się działo pod postem o Friedrichu Guggenbergerze. Dzisiaj to ...

źródło: comment_A23DjoHrL2t9M5Ihs0bWFeN8XDVAWHqL.jpg

Pobierz
  • 196
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ediz4: Ja przestawiam fakt z drugiej perspektywy,
czy Warszawa przestałaby być polska gdyby 80 % zamieszkiwali by ją Niemcy ? Wilno zajęte przez polaków ciągle było oficjalnie stolicą Litwy.
Nie istaniało ale chyba z kimś Rzecząpospolitą Obojga narodów tworzyliśmy i ten twór znikł podczas rozbiorów, i spuścizna jakaś została.

Przyznaje z zaolziem nie trafiłem.
  • Odpowiedz
no widzisz to ja polacze te fakty za ciebie. Jesli wg ciebie nie mozna rozmawiac o hitlerowcach to tak samo nie mozna rozmawiac o sowietach (masowo mordujacych cywili), chinczykach (masowo mordujacych cywili), belgach (masowo mordujacych cywili), portugalczykach (masowo mordujacych cywili), ukraincach (masowo mordujacych cywili)


@taniearbuzy: A gdzie napisałem że nie można? Po co rozwadniać dyskusję?

Co do Chrobrego czy Kazimierza Wielkiego, jesli ocena moralna nie pozwala ci na normalna dyskusje o hitlerowcach to rowniez nie powinienes rozmawiac o powyzszych panstwach oraz o na przykład wlasnie Kazimierzu Wielkim, którego gwałty na pewno odbiły się na psychice KAŻDEJ ZGWAŁCONEJ KOBIETY (czyt. cywila). No chyba, że zgwałcić kobietę to nie zbrodnia i wtedy śmiało można mówić o ich dokonaniach....

Aha. Bo gdzieś przeczytałeś
  • Odpowiedz
Wrzuciłeś akcje przeciwko polskiej inteligencji tylko Luftwaffe nie ma z nią nic wspólnego. Samo Luftwaffe można spokojnie traktować za zbrodniczą cześć sił zbrojnych Rzeszy. Każdy wie jak wyglądał atak na Polskę i ZSRR a jaką rolę w sianiu terroru miało luftwaffe tylko powtarzam już x razy, że tu mówimy o jednym pilocie nie o całym Luftwaffe. Nie wybielam Luftwaffe. Jeżeli autor posta walnąłby tekst, że Luftwaffe miała białe rękawiczki to sam bym
  • Odpowiedz
@ediz4: No nie żartuje. Skazania i proces w Norymberdze to farsa - prawda. Ale przyglądano im się bardzo dokładnie. Tylko zwyciężyła polityka i albo nie skazywano wcale (w większości) albo na niskie wyroki, choć o tym co zrobili wiedziano doskonale
  • Odpowiedz
@ediz4: Pilot myśliwca to nie pilot JU 87. Jego zadaniem była ochrona lotnisk, obiektów przemysłowych, infrastruktury... nie atak na cel wojskowy czy ludność cywilną. Myśliwiec to samolot obronny nie ofensywny.
  • Odpowiedz
czy Warszawa przestałaby być polska gdyby 80 % zamieszkiwali by ją Niemcy ? Wilno zajęte przez polaków ciągle było oficjalnie stolicą Litwy....

Zapewne tak bo Polaków by już wtedy była garstka biorąc pod uwagę że Warszawa leży praktycznie w kolebce polskości.

Nie istniało ale chyba z kimś Rzecząpospolitą Obojga narodów tworzyliśmy i ten twór znikł podczas rozbiorów, i spuścizna jakaś została....

Spoko. Tylko Wilno już było bardziej naszym miastem niż Litewskim. Tym bardziej że Litwa przecież dalej istniała. Zwykły spór graniczny dwóch kształtujących się nowych państw.

Przyznaje
  • Odpowiedz
@MLGkunek: Czekaj odpowiedzialna jest Serbia bo co xD? Bo przeciwstawiła się agresji na swój kraj która i tak była planowana przez Franza Conrada von Hötzendorfa kilkanaście razy przez 1914? I odpowiedzialna jest Rosja a Niemcy nie xD?

Czy Ty czytałeś cokolwiek o I wojnie światowej xD?

Do 1939 roku jedynym znanym na całym świecie przypadkiem użycia lotnictwa przeciw cywilom była Guernica, która sama jest kontrowersyjnym
  • Odpowiedz
Pilot myśliwca to nie pilot JU 87. Jego zadaniem była ochrona lotnisk, obiektów przemysłowych, infrastruktury... nie atak na cel wojskowy czy ludność cywilną. Myśliwiec to samolot obronny nie ofensywny.


@MLGkunek: Przecież on wraz z kolegami latał nad Londynem zrzucać b---y. Pilnował żeby jego kumplom nikt nie przeszkadzał mordować cywili.
  • Odpowiedz
Pilot myśliwca to nie pilot JU 87. Jego zadaniem była ochrona lotnisk, obiektów przemysłowych, infrastruktury... nie atak na cel wojskowy czy ludność cywilną. Myśliwiec to samolot obronny nie ofensywny.

@MLGkunek:

Poczytaj o "wyczynach" myśliwców we wrześniu 1939 - strzelanie do ludzi przy pracach polowych, przypadkowych grup ludzi, nie wspominając o uciekinierach na drogach czy lotnikach na spadochronach.
O atakowaniu tak ważnych celów wojskowych jakim były np. krowy na pastwisku.
  • Odpowiedz
@przesympatyczny_pan: Taki miał rozkaz. Odmowa = rozstrzelanie + potępienie rodziny. Działał w państwie totalitarnym. Myślicie, że zwykły pilot wyłamałby się bez wsparcia ? Najskuteczniejszy zamach na władzę nazistów był przeprowadzony przez generalicję nie zwykłych żołnierzy.
  • Odpowiedz
Taki miał rozkaz. Odmowa = rozstrzelanie + potępienie rodziny. Działał w państwie totalitarnym. Myślicie, że zwykły pilot wyłamałby się bez wsparcia ? Najskuteczniejszy zamach na władzę nazistów był przeprowadzony przez generalicję nie zwykłych żołnierzy.


@MLGkunek:

Nie ma czegoś takiego jak obowiązek, masz zawsze wybór. Konsekwencje mogą być nieprzyjemne ale to odróżnia różne postawy moralne
  • Odpowiedz
@MLGkunek: XD dobra nie warto z Tobą dyskutować bo nie masz pojęcia o czym piszesz.

Dla Twojej wiadomości, to Niemcy a nie Rosja wypowiedziały pierwsze wojnę. Bzudr o Serbii to nawet nie warto prostować, ale to Austro-Węgry dążyły do wojny z nią w celu dalszej ekspansji i nawet po zaakceptowaniu 8 punktów z 10 w ultimatum (a były tak takie kwiatki jak ingerencja w podręczniki szkolne, przedstawiciel Austro-Węgier przy rządzie,
  • Odpowiedz
Tylko czy ten człowiek to robił. Ja nie zaprzeczam działaniom Luftwaffe. Byli zwykli piloci i psychole. Richthofen już podczas 1 wś był brutalny a potwierdził to podczas 2 wś.


@MLGkunek: Latał z kolegami nad Londyn, zrzucać b---y i mordować cywili. Nie ma znaczenia czy on konkretnie zrzucał b---y czy pilnował żeby nikt w tym jego kumplom nie przeszkodził.
  • Odpowiedz