Wpis z mikrobloga

Widziałem co się działo pod postem o Friedrichu Guggenbergerze. Dzisiaj to chyba wypok wybuchnie

#iiwojnaswiatowawkolorze

A dzisiaj, drodzy Fani, będzie coś specjalnego. :) Pan na zdjęciu po lewej to Erich Rudorffer, jeden z najlepszych niemieckich pilotów II WŚ, z 224 zestrzeleniami na koncie uplasował się na 7. miejscu listy asów wszech czasów.

Urodził się 1 listopada 1917 roku niedaleko Lipska. W zasadzie od zawsze marzył o tym, żeby zostać pilotem. Na początku przeszkolono go jako pilota bombowca, ale w październiku 1939 r. trafił do szkoły lotniczej dla pilotów myśliwskich, a stamtąd do JG 2 ''Richthofen''.
14 maja 1940 r. zestrzelił swój pierwszy samolot - francuskiego Hawka H. 75, do końca walk we Francji dorwał jeszcze osiem samolotów. Brał udział w Bitwie o Anglię - i tam wykazał się nie lada fantazją, bowiem podczas walki przeleciał kiedyś przez Croydon High Street w Londynie poniżej poziomu dachów. W grudniu 1941 r. uzyskał 40. zestrzelenie. Brał udział w operacji ''Cerberus'', osłaniając pancerniki ''Scharnhorst'' i ''Gneisenau'' podczas przejścia przez Kanał La Manche, walczył pod Dieppe. Trafił pod koniec 1942 r. do Afryki, gdzie w Tunezji zestrzelił 8 brytyjskich samolotów w 32-minutowej walce. W maju 1943 r. w walce nad Kanałem zestrzelił dawnego dowódcę polskiej Brygady Pościgowej, płk. Stefana Pawlikowskiego.

Jego sława miała dopiero nadejść - kiedy trafił na Ostfront, dowodząc II. dywizjonem JG 54 ''Grünherz''.Do października miał już 100 zestrzeleń. Brał udział w walkach w Finlandii - jego postać pojawia się w fińskim filmie ''Tali Ihantala 1944''. Znany był z łowienia sowieckich ''Szturmowików'' - zestrzelił ich podczas swojej kariery aż 58. Za działania nad Litwą i Prusami Wschodnimi uzyskał przydomek ''Łowca z Lipawy''. W listopadzie 1944 r. trafił do JG 7 ''Nowotny'', gdzie dowodził I. dywizjonem. Latając na odrzutowcach zestrzelił 12 wrogich samolotów.
Podczas II WŚ brał udział w tysiącu misji bojowych i zestrzelił 224 samoloty wroga. Zestrzeliwano go 16 razy. Odznaczony był Krzyżem Rycerskim z Liśćmi Dębu i Mieczami.

Tak, jak w przypadku pana von Leipziga, bardzo chciałem do niego napisać.Był wówczas najwyżej odznaczonym niemieckim żołnierzem II WŚ i najlepszym żyjącym Expertem. Czas szybko mija i zabiera kolejnych bohaterów tamtych dni. Zbieram podpisy weteranów różnych armii, mam ich kilkadziesiąt. W końcu się przemogłem, zdobyłem adres i napisałem do pana Rudorffera - nie bardzo wiedziałem, co mogę napisać, w końcu urodziłem się ponad 50 lat po tym, kiedy on zestrzelił swój pierwszy samolot. Brakowało mi słów. Ale wysłałem. Niedługo później otrzymałem odpowiedź. Pan Rudorffer wysłał mi zdjęcie z autografem, a jego żona napisała krótki liścik.

Myślałem później, czy by nie napisać ponownie z życzeniami zdrowia. Bardzo żałuję, że tego nie zrobiłem. Niedługo później pan Rudorffer zmarł w wieku 98 lat.

Autor postu: [II wojna światowa w kolorze](https://www.facebook.com/II-wojna-światowa-w-kolorze-674008299310624/)

#iiwojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #historiajednejfotografii #zdjeciazwojny
Pobierz Mleko_O - Widziałem co się działo pod postem o Friedrichu Guggenbergerze. Dzisiaj to ...
źródło: comment_A23DjoHrL2t9M5Ihs0bWFeN8XDVAWHqL.jpg
  • 196
zapytaj Litwinów czy zajęcie Wilna i Czechów wejście do Zaolzia nie było napaścią. Z naszej perspektywy było to nasze.


@lukaschels: Zapytaj Czechów czy zajęcie Zaolzia w 1919 (i dokonywanie tam zbrodni wojennych) czy atak na Polskę w 1945 było napaścią, z ich perspektywy Bielsko-Biała to Czechy.
Nie wspomnę, że pomijanie tematyki składu narodowościowego w XX wieku, wieku nacjonalizmu jak i ustaleń państw zachodnich (plebiscyt na który zresztą Czesi się zgodzili a
@ediz4: A kogo mieli popierać ? Komunistów wiedząc co się odwala w Rosji Radzieckiej. Przecież o głodzie w kraju i sytuacji wewnętrznej ZSRR pisał cały zachód. Nawet późniejszy głód na Ukrainie był opisywany. Hitler wyszedł jako populista ze wsparciem przemysłowców. Trzymał się ludu, który wówczas był główną ofiarą Wersalu. Jego poglądy też były czymś nowym w Niemczech. Konserwatyści odnosili się do starej arystokracji, która przez całą 1 wś albo walczyła honorowo
@przesympatyczny_pan: Zapewne tak jest, nie siedzę w temacie technik krematoryjnych. A jakaś konkluzja? Bo to, że celowe mordowanie ludzi jest zbrodnią - wiemy. Powiedz mi jak ma się do tego bohater wpisu?

@ediz4: Może Ci się to w głowie nie mieścić ale tak - Hitler dla Niemców był najlepszym z ówczesnych wyborów. Jest to oczywiste bo jednak doszedł do władzy a do tego potrzebował poparcia. Królestwo Litwy zostało uznane kiedy
W 1939 nie było wiadome jak będzie przebiegać wojna powietrzna.


@MLGkunek: Nikt nie widział co działo się w Hiszpanii, Etiopii czy od 1 dnia wojny w Polsce jak bohaterska Luftwaffe bombardowała Wieluń. Już grubo przesadzacie w tym swoim uwielbieniu dla Niemców xd zaraz się okaże, że Niemcy zdobywali Europę w białych rękawiczkach bez mordów, rabunków i gwałtów bo w końcu gwałciła tylko Armia Czerwona, Niemcy na wschodzie wcale xD
@Mleko_O:

Rozumiem, że Erich Rudorffer jest winny śmierci Kazi?


Nie wiem czy to on czy jakiś inny zbrodniarz, niestety nie wylądował i nie przedstawił się z imienia, nazwiska i stopnia wojskowego. Niemniej relacje cywilów z września pełne są opowieści jak to niemieccy piloci widząc uciekających ludzi na drogach wracali i po 4 razy by strzelać jak do kaczek. Ale skąd ty możesz to wiedzieć, jeśli jedyną rzeczą jaką czytasz to posty
@przesympatyczny_pan no niestety, tak wygląda świat. Wilkommen in der Wirklichkeit. #niemieckapropaganda swietny tag
@Mleko_O chetnie zaobserwuje ( ͡º ͜ʖ͡º)

pytanie mam, czy ww pan nie jest asem lotnictwa?
czy niemiecka inzynieria byla zła?
czy moze jednak tak bo nazisci byli okrutni. Nie da sie tak łatwo ocenić historii jak wam sie wydaje.
@ediz4 czy Pan As lotnictwa osobiście strzelal do cywili? Czy tak samo jak w sprawie
@AndrusZgc: Co się działo w Hiszpanii wyjaśnił @Mleko_O: w jednym z wpisów także pudło. Luftwaffe waliło do cywili to prawda tylko, ze Alianci bombardowali również zawzięcie cele cywilne i w trakcie nalotów zginęło najwięcej niemieckich cywili.
@brusilow12: Dobry historyk analizuje sytuację a pseudohistoryk pieprzy od rzeczy. Dzieciak xd. Człowieku mam 20 lat i gdyby nie brak perspektyw w kierunku historycznym to dziś bym to studiował. Od 4 roku życia siedziałem w książkach związanych z historią a ty mi dajesz taki tekst. Narracja Niemiec = zbrodniarz, nazista to pseudohistoryczna papka. Wiem doskonale co robił Richthofen w Warszawie i to potępiam. Ale ten wątek jest o pilocie myśliwca, który
@MLGkunek: Nie słuchał tego typka zniżył się bardzo nazywając cię dzieciakiem z podłogi już się nie podniesie ;) Przedstawiłeś perspektywy Niemca tamtego okresu i tyle bł nawet wywiad żołnierza Wehrmachtu, który powiedział to samo co ty także to ty masz rację jeśli chodzi o podłoże społeczno-gospodarcze.
@brusilow12: Ja też nie wiem, ale jak chcesz kogoś oskarżać to proszę robić to konkretnie. Nawet w Norymberdze oskarżano konkretne osoby. A była to całkowita farsa. USA sprowokowało Japonię do wojny i łamało swoje własne obietnice - też nazwiesz ich zbrodniarzami?

@taniearbuzy: Nie będę go obserwował bo i tak mnie ktoś będzie co chwilę wołał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@szkucik14: Czy Ty czytasz tą dyskusję czy piszesz posty od czapy? Post odnosił się do tezy, że nikt nie mógł się spodziewać, że siły powietrzne mogą nie być wojskiem prowadzącym rycerską walkę a mogą dokonywać zbrodni. Tak w wojnie domowej w Hiszpanii, wojnie w Etiopii, walk w Chinach jak i już w pierwszych dniach II wojny światowej lotnictwo zbrodni wojennych dokonywało czy to atakując cele cywilne czy jak w Etiopii zrzucając
Człowieku mam 20 lat i gdyby nie brak perspektyw w kierunku historycznym to dziś bym to studiował. Od 4 roku życia siedziałem w książkach związanych z historią


@MLGkunek: Buahahhaha

Dzieciaku przeczytałem więcej książek niż Ty zjadłeś klusków, nie masz pojęcia o warsztacie historycznym a chcesz zgrywać inteligenta xD Idąc twoim tokiem rozumowania taki Sierow też jest dobrym chłopakiem, który tylko służył w armii złego państwa.
@szkucik14: Szkoda komentować. Niektórym to wystarczą proste hasełka. Niemiec i Rusek = wróg śmiertelny i tak ma być do usranej śmierci. Ludzie nie mają problemu by świętować naszą władzę w Moskwie, gdzie była to agresja i wpieprzanie się w sprawy innego państwa. Rosjanie zresztą wiek później pięknie się za to odegrali.