Wpis z mikrobloga

Zdjęcie robione puszką po piwie i naświetlane 3 miesiące, czyli OP dostarcza!

W grudniu dodałem wpis o robieniu zdjęć puszką po piwie, w której zrobię małą dziurkę i umieszczę w środku papier fotograficzny. Zgodnie z obietnicą wrzucam efekty.
Pokażę zdjęcie naświetlane prawie 3 miesiące. Zdjąłem wczoraj wieczorem, bo równonoc wiosenna wydała mi się bardzo dobrym dniem na to :)

Jeśli chcesz być zawołany do wpisu ze zdjęciem naświetlanym pół roku, plusuj komentarz niżej. Możesz też zaobserwować tag #solarigrafia bo zdjęcie na pewno tam trafi. Ogólnie polecam zaobserwować ten tag bo solarigrafia to bardzo ciekawa i nietypowa gałąź fotografii.

Jako że zaraz będe tu wołać ponad 7000 osób (xD), małe FAQ:

Q: Na c%^j wołasz, chcesz na czarnolisto?
A: Wołam bo zaplusowałeś/aś komentarz.

Q: Jak to zrobiłeś?
A: Dokładnie tak jak pokazuje ten film instruktażowy.

Q: Jak to działa?
A: Puszka działa jak Camera Obscura (kamera otworkowa). Otworek w puszce działa jak obiektyw, rzutujac obraz na papier fotograficzny znajdujący się wewnątrz. Ponieważ naświetlanie trwa bardzo długo, na papierze powstaje obraz widoczny gołym okiem bez konieczności wywoływania. Obraz jest dość trwały na skutek efektu Schwarzschilda (spadek czułości przy długim naświetlaniu). Więcej info w tym komentarzu.

Q: Jakiego papieru użyłeś?
A: Ilford MGP.44M. Aczkolwiek pisałem z człowiekiem który robi solarygrafię od dłuższego czasu (swoją drogą bardzo polecam, profil "Obscurnie" na Facebooku) odradzał Ilforda a polecał papier FOMA lub Kodak Polymax, Kodak Kodabrome czy Agfa MCP.

Q: Czemu zdjęcie 3-miesięczne jest poruszone/nieostre?
A: Zamontowałem puszkę na słupku, który okazał się mniej stabilny niż myślałem, że będzie. Na szczęście puszka przeznaczona do naświetlania półrocznego stoi w bardzo stabilnym miejscu.

Ciekawostka: naświetlanie jednodniowe daje taki efekt.

#solarigrafia #fotografia #cameraobscura #ciekawostki #fotografiaanalogowa
Pobierz
źródło: comment_axgHS7sCVzyLeu4NPc23HaPZ1SpJhky8.jpg
  • 288